Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tým Sampi založil fotbalista Jakub Jankto v roce 2018, nedlouho poté pro jeho tréninky dokonce zakoupil vilu v Tuchoměřicích u Prahy.
Ve veřejném prostoru se v souvislosti s esportem často řeší otázka, zda ho lze vůbec považovat za sport, či nikoli. Statistiky a čísla ale hovoří jasně. Esport je v současné době jednou z nejrychleji se rozvíjejících disciplín ve světě sportu. V loňském roce dosahoval světový esportový trh velikosti 1 354 milionů dolarů, na esport se dívalo přes půl miliardy lidí.
Za posledních šest let několikanásobně vzrostl i český esport. Tuzemské esportový týmy se snaží světovým standardům vyrovnat. Průkopníkem je v tomto směru Team Sampi, za jehož vznikem stojí český fotbalista Jakub Jankto. Sportovec pro svůj tým dokonce zakoupil vilu nedaleko Prahy. Na česko-slovenské scéně jde o naprosto ojedinělý prostor z hlediska velikosti i vybavení. Refresher dostal příležitost toto unikátní zázemí týmu Sampi navštívit.
Splněný sen Jakuba Jankta
Sampi Gaming House se nachází v srdci středočeské obce Tuchoměřice, která je od pražského Letiště Václava Havla vzdálená pouhé čtyři kilometry. Že nejde o jednu z mnoha rodinných vilek v nenápadné ulici, naznačuje už velké logo a název týmu na tmavé fasádě domu. Proč zrovna Sampi? Jde o přezdívku českého fotbalového reprezentanta Jakuba Jankta, kterou má už od dětství.
„Jakub byl sám vášnivým hráčem a také profesionálním FIFA hráčem. Vlastní esportový tým byl jeho snem. A v roce 2018 si ho splnil,“ vypráví nám provozní ředitelka Klára Ottomanská, která nás v Sampi Gaming House přivítala. Jankto vilu zakoupil už v roce 2019 a prošla několika rekonstrukcemi. Nejprve hned po koupi, což byla zároveň doba, kdy se Česko potýkalo s pandemií covidu-19.
„Dělalo se to tehdy hodně narychlo. Původně to byl rodinný dům, který jsme si předělali k obrazu svému, nešlo ale o finální podobu,“ dodává Klára. „V loňském roce jsme se rozhodli udělat rekonstrukci znovu, s tím, že jsme více promýšleli detaily, abychom třeba v rámci partnerských plnění mohli dům co nejvíce využívat,“ říká. S interiérem v Sampi Gaming House pomáhal i český grafický designér Lukáš Veverka.
Zázemí pro trénink i prostor pro aktivní a pasivní odpočinek
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dočteš po odemknutí?
Jak vevnitř vila vypadá, kde hráči trénují, jí, odpočívají i spí.
Týmová vila má dvě patra. Spodnímu dominuje gaming room, který je od obývacích a kuchyňských prostor oddělený prosklenou stěnou. Nechybí v něm zázemí pro pět hráčů a trenéra, který má k dispozici hned dvě obrazovky, aby mohl hráče během hry sledovat a interagovat s nimi, pokud je potřeba. Zároveň v něm najdeme několik bezrámových televizí zapuštěných přímo do sádrokartonu. Klára Ottomanská vysvětluje, že se to velmi hodí pro promítání log partnerů během návštěv nebo grafiky během samotných streamů.
Na gaming room navazuje obývací část, kterou hráči využívají k odpočinku i rozboru her. Ve stejném prostoru nechybí velká jídelní a kuchyňská část. „Hráči si připravují snídani, my pro ně objednáváme obědy a večeře,“ dodává provozní ředitelka.
V souvislosti s přípravou jídla nás napadá otázka, v jakém režimu ve vile hráči vlastně fungují a jak často zde pobývají. I v tomhle směru došlo podle Kláry Ottomanské ke změnám oproti původním plánům. „Původně to bylo zamýšleno tak, že tu hráči budou bydlet. Od toho jsme v průběhu pandemie upustili, protože by to v té době vůbec nešlo, navíc by to bylo velmi nákladné. Rozhodli jsme se, že budeme dům využívat na bootcampy, což jsou vlastně taková soustředění. Většinou se tady hráči zdrží týden, maximálně dva, a intenzivně trénují,“ říká.
Nejvíce vilu využívá tým, který se věnuje hře Counter-Strike. V Sampi mají tito hráči práci na plný úvazek. „Věnují se tomu dennodenně, mají manažera, trenéra, ale i sportovní psycholožku,“ říká Klára. Kromě toho tým Sampi působí ještě ve hrách League of Legends, FIFA 23 nebo Brawl Stars. Napříč celým týmem se Sampi zaměřuje také na výchovu mladých a talentovaných hráčů.
Popsat režim ve vile není podle manažerky úplně jednoduché. Záleží zejména na tom, jaký denní program hráčům určí trenér. „Jsou dny, kdy musejí vstávat brzy a mají intenzivní trénink. Když ale předchozí den trénovali do pozdních nočních hodin, tak se jim režim ten následující den posune,“ říká. Žádnému dni ale nechybí tréninkové zápasy s dalšími týmy (takzvané scrimy), analýza herních záznamů a oficiální zápasy. „Těch je aktuálně třeba u Counter-Strike hodně. V rámci světového žebříčku jsme se totiž posunuli na 42. příčku a jsme z Česka i Slovenska nejvýše. V rámci Česka a Slovenska jsme spolu s Dynamo Eclot a SINNERS aktuálně v top 3,“ doplňuje Klára.
Kromě prostor pro tréninky i ostré zápasy mají členové v Sampi Gaming House kvalitní zázemí i pro svůj odpočinek. A to jak aktivní, tak pasivní. Z tohoto důvodu probíhala a stále probíhá rekonstrukce přilehlé zahrady, která hráčům poskytne třeba fotbalové hřiště nebo hřiště na workout. Uvnitř mají zase k dispozici plně vybavenou posilovnu. Tu podle Kláry Ottomanské tým využije hlavně v zimním období. V létě si jeho členové chodí třeba ven zaběhat. A pokud potřebují místo pohybu spíše relaxovat, mohou využít vířivku.
O úspěších týmu Sampi hovoří i mnoho trofejí a medailí vystavených ve vitrínách na chodbách, které jsou do detailu promyšlené a jejich lesku pomáhají i všudypřítomné LED pásky. „V rámci některých výher bohužel nedostáváme vždy poháry, ale větší desky, připomínající šeky, kterými v budoucnu plánujeme vyzdobit jednu ze zdí. Aby i tato ocenění hráčů byla vidět,“ nastiňuje provozní ředitelka.
Na stěně v prostorné chodbě ale zaujmou třeba podpisy, které se od členů týmu na stěnu „sbírají“, a také část sbírky dresů mezi jednotlivými patry. Ty Jakub Jankto dostal od jiných fotbalistů, se kterými hrál.
V horním patře domu nás jako první uvítá playground, v němž se zatím nachází pouze arkádový automat vytvořený na míru a závodní simulátor od partnera Red Bull. Podle Kláry Ottomanské přibudou v budoucnu ještě další oddechové aktivity, například stolní fotbal.
Do nejmenších detailů jsou stejně jako v dolní části domu vyladěné i místnosti nahoře. V kanceláři vedení nechybí vystavené dresy Sampi tak, jak vypadaly od založení týmu. Nahoře se nachází také dvě nahrávací studia. „Absolutní většina obsahu vzniká přímo ve vile, nikoho si na tvorbu nenajímáme. Vše vytváří náš brand manager, který je velmi všestranný a umí udělat nejen krásnou grafiku, ale i odprodukovat showmatch, fotit či natočit video. V prvním studiu probíhá právě produkce zmíněných showmatchů, ale i tvorba fotek nebo gifů. Druhé pak slouží zejména ke streamování a podcastům,“ popisuje Klára během prohlídky studií.
Poslední, neméně důležitou část patra tvoří zázemí, v němž hráči přespávají. Tvoří ho větší ložnice pro pět hráčů a samostatná ložnice, kterou má k výsadní dispozici trenér. Nechybí dvě luxusní koupelny a vstup na terasu.
„Jak Vás tady vnímají sousedi, zvykli si?“ ptáme se v závěru své návštěvy. Klára odpovídá, že až na zvláštní zkušenost se sousedem, který tým Sampi „osočil“ z používání 5G sítí, kvůli kterým prý „musel přestěhovat pokoje svých dětí do jiné části domu“, si místní lidé na přítomnost hráčů zvykli.
Nejen sezení u počítače. Hráči mají režim i disciplínu
Že je v Česku esport mnohými stále brán pouze jako nekonečné vysedávání u počítače, vnímá i Klára Ottomanská. Sampi se ale podle jejích slov snaží tento stereotyp vyvracet, a to mnoha způsoby. „Snažíme se veřejnosti ukázat, že hráči mají taky režim, že to není jen o sezení u počítače. Je to i o tom, aby měli mentální i fyzickou přípravu,“ říká. Jednou z cest je právě ukázka toho, jak to funguje v zákulisí esportu. „Že je to i o tom, že hráči mají trenéra nebo že se nějakým způsobem snaží dobře stravovat, i když sem tam přešlápnou s nějakým fast foodem,“ dodává Klára v nadsázce.
I když esport podle ní k tradičním sportům přirovnávat úplně nejde, může se k nim brzy přiblížit. Roli také hraje to, že jde o disciplínu, která je poměrně mladá a na výsluní se teprve dostává. Iniciativa k rozšíření povědomí o esportu vychází i z řad akademických půd. I tým Sampi se do mnoha výzkumů snaží zapojit.
Nemůžeme se nezeptat na oblast esportu a genderu, kde zejména v Česku panuje poměrně výrazná nerovnost mezi hráči a hráčkami. „U nás je velmi malé množství žen, které esport provozují na kompetitivní úrovni. Většinou se tomu hráčky věnují spíš v rámci streamingu. I tohle je pro nás jedna z cest, kterou bychom se do budoucna rádi vydali.“ „Plánujete třeba vytvořit ženský tým?“ ptáme se. „Možná i k tomu v budoucnu dojde,“ nastiňuje nám Klára jeden z dalších, neméně ambiciózních plánů týmu Sampi.