Cena neurčuje kvalitu. Levnější kosmetika není horší a dražší kosmetika není lepší. Dokonce je třeba říci, že cenu neovlivňuje jenom složení – závisí i na tom, odkud jednotlivé ingredience pochází nebo odkud se dovážejí obaly či kolik peněz značka investovala do marketingu. Pokud nemáš nebo nechceš utrácet velké peníze za základní kosmetické produkty, máme pro tebe dobrou zprávu – ani nemusíš.
Většinu kosmetiky totiž dokážeš sehnat do 500 Kč, a přitom dosáhnout uspokojivých výsledků. Zeptali jsme se influencerek a dalších osobností ze světa krásy, za jakou kosmetiku podle nich není třeba vysolit spoustu peněz, ale naopak v oblasti skincare, vlasové kosmetiky i make-upu ušetřit.
2. Transparentní pudr na obličej
Mimo to Soňa říká, že ušetřit se dá i na obličejových pudrech pro zmatnění pleti. Za tyto produkty by prý více než 120 Kč nedala a osobně doporučuje ty od značky Catrice, které velmi často zmiňují i hostky a hosté v našem beauty pořadu Make-up & Gossip. Není tedy divu, že Catrice v posledních letech několikrát ovládla sociální sítě právě pudrovými produkty za nízké ceny.
3. Jednorázová maska na obličej
Beauty influencerka a kosmetická chemička Katarína Balabánová (@B_B_W_K) říká, že cena nutně nemusí odrážet kvalitu produktu. Nicméně podle ní je čištění pleti důležitým krokem, na kterém stojí a padá celá skincare rutina, tudíž je přesvědčena, že kůži musí dokonale sednout. Kde ovšem nevidí důvod k velké investici, jsou jednorázové masky na pleť.
„Hydrogelové nebo látkové jednorázové masky dražší než 20 eur jsou úplná hovadina,“ myslí si. „Sérum udělá mnohem lepší službu. Vždyť i ty masky jsou v tom séru napuštěné.“ Při vyšší ceně je tak ke zvážení, zda si účinek séra chceš užít jen jeden den na 20 minut, nebo jej používat dlouhodobě a dosáhnout lepších výsledků. Každopádně pokud hledáš tipy na levné masky, otestovali jsme jich pro tebe už desítky. Více se o nich dočteš zde.
4. Šampony a kondicionéry
„Já tedy za šampony a kondicionéry nedám víc než dvacet eur, obvykle to je tak kolem tří,“ říká s úsměvem biochemik Fipah známý jako Fipah Skin. „Dnes máme dostupné účinné látky, udělat tak dobrý šampon nebo kondicionér není žádná nukleární věda.“ Fipah následně prozradil, že právě teď má doma budget-friendly produkt s jednoduchým složením, který jemně čistí, ale jinak nedělá nic speciálního.
Rozumí však tomu, že některé vlasy mají specifické potřeby. I přesto ale zastává názor, že šetrné a dobré vlasové produkty nemusí člověka hned zruinovat. „Je určitě potřeba hledat a zkoušet, co sedne, co nepodráždí, ale nemusíte hledat jen mezi dražšími produkty.“
Sám nejčastěji sahá po produktech Balea z jejich řady ultra sensitive. Ty jsou obvykle bez parfemace a s cenou do pěti eur, v přepočtu tedy přibližně do 120 Kč.
5. Opalovací krémy (SPF)
Tohle tě možná trochu překvapí. Espéefka mají v posledních letech poměrně velký hype. Díky rozsáhlým vědeckým studiím víme, že UV paprsky ze slunce způsobují vrásky, skvrny i rakovinu kůže, a to i u nás. Zcela přirozeně pak beauty influenceři, kteří mají v merku nejnovější vědecké poznatky, toto poznání posílají dál a hrdě se ke svému členství v SPF klubu hlásí.
Chemik Fipah upozorňuje, že k tomu, abys dosáhl*a ochrany uvedené na obalu (např. SPF 50), nesmíš s daným produktem šetřit a je zapotřebí používat ho pravidelně. Proto on sám doporučuje zvolit takový opalovací přípravek, který ti sedne, za méně než 500 Kč. „Lidé by neměli opalovacím krémem šetřit, k čemuž ale přesně mají tendenci vždy, když mají doma něco drahého. Opalovací krém v balení o 50 ml by však neměl vydržet více než 1 až 2 měsíce.“
K pokrytí celého obličeje, abys dosáhl*a potřebné ochrany dle obalu, je třeba zhruba 1,2 ml produktu. V jednom takovém balení máš tedy zhruba jen 41 dávek. A uznej, že kdyby tě espéefko stálo přes 1 000 Kč, používáš jej i půl roku a po troškách.
6. Balzám na rty
Sociální sítě v posledních letech zaplavily drahé fancy balzámy na rty. Zakladatelka značek ENVY a SIPMPL Therapy Natália Selveková jim ale nepropadla a dodnes je věrná cenově dostupnému Carmexu. Ten ostatně i Refresher zařadil mezi nejlepší balzámy na rty vůbec – je jednoduchý a obsahuje obyčejnou vazelínu.
„Je to nejlepší pomáda na rty, jakou znám,“ prozradila nám Natália. Vazelína v kosmetice je nejen bezpečná, ale také užitečná. Pomáhá chránit suchou pleť, urychluje hojení, změkčuje pokožku a na rtech dlouho vydrží. Podle dermatologů se hodí i na obličej, na suchá místa po těle nebo třeba na nehtovou kůžičku.
7. Korektor (pod oči)
Selveková říká, že po vyzkoušení různých luxusních i dražších značek se pořád vrací ke korektoru pod oči z drogerie. Konkrétně jde o True Skin Concealer od již zmiňované značky Catrice. „Je to levný produkt, ale je výborný. Možná v sobě nemá všechny ošetřující složky, ale to, co chci, je, aby kryl a držel. A to zvládá.“
Cenově dostupné korektory milují i mladí lidé na sociálních sítích. Světové viralitě se v posledních letech těšily zejména ty od Maybelline a e.l.f. Cosmetics (oba v cenové relaci do 250 Kč).