Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na prestižní vysokou školu Central Saint Martins chodili Alexander McQueen nebo John Galliano. O tom, jak probíhá studium a jak si poradit po brexitu, nám povyprávěly Martina a Margaréta, studentky módy a šperkařství.
Když se řekne prestižní vysoká škola, zřejmě tě napadnou univerzity jako Oxford či Harvard. Pokud máš umělecké nadání, možná pokukuješ po londýnské Central Saint Martins, která spadá do sítě přední univerzity UAL (University of the Arts London). Přestože je globálně považována za jednu z nejlepších uměleckých škol, nejvyššího skóre a mezinárodního uznání dosahuje především v oblasti módního vzdělání.
Tato svatyně módy totiž formovala nejznámější designérská jména včetně Alexandra McQueena, Stelly McCartney, Johna Galliana či Zaca Posena, ale chodil na ni i Madonnin syn Rocco, který studoval fine arts. The Business of Fashion ji v roce 2015 jmenoval nejlepší uměleckou univerzitou světa.
Být součástí fashion elity ovšem není jednoduché a už vůbec ne levné. O tom, jak se na Central Saint Martins dostat a kolik zaplatíš za studium po brexitu, nám povyprávěly dvě talentované studentky CSM Martina Kocianová (absolventka oboru jewellery design) a Margaréta Kanuščáková (studentka oboru fashion design: print). V článku ti prozradí, jak zvládnout studentský život v jedné z nejdražších metropolí světa.
Elita mezi uměleckými školami
Central Saint Martins vytváří a udržuje komunitu těch největších talentů v oblasti umění. „Central Saint Martins je jako Oxford kreativních škol. Škola je úžasná v tom, že je jedno, na jakém oboru jsi, ale jsi součástí nějakého silného movementu, tedy pohybu v designu, a opravdu je to tam cítit. Škola je sama o sobě jako bublina nebo jako karneval, jdeš totiž do úplně jiného světa. Na CSM jsem se cítila, jako bych byla v nějaké své divadelní hře,“ říká pro Refresher úspěšná šperkařka Martina Kocianová.
Název školy: Central Saint Martins Adresa: Granary Building, 1 Granary Square, Londýn N1C 4AA, Spojené království Roční školné pro studenty bakalářských kurzů z EU: 25 970 liber (cca 730 tisíc korun) Některé bakalářské kurzy CSM: Acting and Performance, Fashion Design: Print, Jewellery Design, Animation, Fine Arts, Advertising
Margaréta, která se věnuje módním potiskům, jí v mnohém dává za pravdu. Komunita ve škole je prý velmi otevřená, a proto tam rychle našla prostor i pro sebe. Univerzita zároveň nabízí nadstandardní ateliéry, které studenti využívají při různých workshopech, jako je například digitální výšivka a práce s kovem či dřevem.
Neodmyslitelnou součástí CSM jsou však i neomezené konexe. Kromě učitelů, kteří pracovali v módních domech jako Fendi, Yves Saint Laurent nebo Kenzo, se studenti mohou pochlubit také spolupracemi s Diorem či jinými prestižními značkami. „Často sem chodí fashion scouti kvůli náboru do značek, v rámci šperku jsme měli například pohovory s Tiffany & Co. nebo Cartier,“ říká Martina.
Jak se dostat na Central Saint Martins?
Martina i Margaréta se shodují, že nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se přihlásit na Central Saint Martins, je prostřednictvím online systému UCAS (University and Colleges Admissions Service). Výrazně ti totiž usnadňuje podání přihlášky, ale také komunikaci s univerzitou. Při registraci je však třeba zaplatit administrativní poplatek 620 korun, pokud se hlásíš na jeden kurz, a 750 korun v případě, že na více.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak si poradily s extrémně zvýšeným školným po brexitu.
Zda mají studenti z EU nárok na slevu na školné.
Jak vypadá kolej na Central Saint Martins a kolik za ni zaplatíš.
Na CSM se samozřejmě nedostaneš bez ukončeného středoškolského vzdělání. Kromě kvalifikací, které můžeš dostat na zahraničních středních školách (jako A-Levels či T-Levels), univerzita akceptuje i mezinárodní ekvivalenty, mezi něž patří i česká maturita.
Studentka Martina nám prozradila, že k tomu, aby ji přijali na kurz BA (Hons) Jewellery Design, nemohla mít průměr známek z maturity horší než 3, u kurzů je to však individuální.
Dalším důležitým dokumentem, bez kterého tě nevezmou na žádnou školu ve Velké Británii, je také certifikát z anglického jazyka. Univerzita Central Saint Martins akceptuje jediný typ jazykové zkoušky, kterou je IELTS. V Česku si ji můžeš udělat prostřednictvím British Council Česká republika za poplatek 6 600 Kč. No a pak je zde ještě motivační dopis...
„U personal statementu bych se určitě držela struktury, o které se dočteš i na UCASE. Doporučuji ale psát velmi polopaticky a jednoduše, aby ses představil*a v co nejlepším světle a výstižně shrnul*a, kdo jsi, co v životě chceš a proč je toto ta nejlepší možnost pro tebe,“ radí nám Martina Kocianová.
„Angličtiny se není třeba bát, nikdo neočekává, že budeš používat nějaká super fancy slova, ale dej si pozor na to, aby nebylo vidět, že to za tebe psala AI,“ dodává se smíchem.
Vyhraď si čas na přípravný ročník
„Bez foundation year, tedy přípravného ročníku, je téměř nemožné dostat se na módu nebo jiné umělecké kurzy,“ říká Margaréta. „Ale mám dva nebo tři spolužáky, kteří se na bakaláře dostali i bez přípravného ročníku. Tito lidé ale byli ve svém životě pouze na uměleckých školách, a tak nabrali potřebné skills,“ dodává.
Bez foundation year se na bakalářský kurz dostala i naše respondentka Martina Kocianová, a to ze Školy uměleckého průmyslu v Bratislavě. Přestože se hlásila na šperk, její 10stránkové portfolio sestávalo z různých uměleckých prací včetně figurální kresby, designu textilu či moodboardů. Na Central Saint Martins prý profesory nejvíce zajímá proces tvorby.
„Je to přátelská rada. Nikdo neočekává, že budeš umět vyrobit dokonalé šperky nebo kabelku, jde jim o to, jak přemýšlíš a jaká je vlastně tvá identita, zda chápeš souvislosti, odkud pochází inspirace. Já jsem měla například spoustu věcí, které souvisely se Slovenskem,“ radí Martina.
Pokud jsi úspěšně prošel*prošla prvním kolem a zaujal*a profesory na CSM, s největší pravděpodobností tě pozvou na interview, které se koná osobně nebo online. „Slyšela jsem, že je opravdu důležité jít tam osobně. Představ si, že to může být jediná šance v životě potkat ty lidi. Pamatuji si, že jsem si přinesla spoustu vlastních produktů, hezky jsem se oblékla a všechno si do puntíku nastudovala,“ říká Martina.
Po brexitu se za studium (asi) nedoplatíš
Češi a Češky na britských univerzitách mohli do brexitu studovat za velmi výhodných podmínek. Jako členové EU jsme totiž mohli využít studentskou půjčku od společnosti Students Loan Company, která pokryla celou výši bakalářského studia (školné na rok bylo stejné na všech univerzitách – 9 250 liber). Při svém studiu na Central Saint Martins ji využily i obě naše respondentky.
Po brexitu je ale všechno jinak. Studenti z EU se totiž zařadili do kategorie „mezinárodních“, od čehož se samozřejmě odvíjí i cena kurzu. Z 9 250 liber na Central Saint Martins je tak dnes astronomických 25 970 liber za rok (v přepočtu zhruba 730 000 korun).
„Stále jsou univerzity, které hradí část školného, ale UAL to není. Peníze se snáze získají během studia než před ním,“ říká Martina Kocianová. Existuje prý několik možností, jak si přilepšit. Martině se například za nadstandardní studijní výsledky podařilo dostat kreativní stipendium od Swarovského v hodnotě 8 tisíc liber. Další možnosti financování jsme ti sepsali níže.
LVMH Scholarships BA Fashion (cca 500 000 korun): Stipendium pro studenty ve finanční nouzi je vhodné pro studenty posledního ročníku bakalářského kurzu fashion. Vhodný uchazeč musí ve své tvorbě kromě talentu a originálního rukopisu dokázat i sociálně-ekologické hodnoty.
Institut British Fashion Council má pro studenty módních oborů prospěchová i kreativní stipendia. Jejich výše se posuzuje na základě tvé finanční situace a úspěchů.
Zahraniční poplatky za školné můžeš obejít i přes „settled status“ potvrzující trvalý pobyt ve Velké Británii. Žádost o něj však bylo třeba podat do 30. června 2021. Pro ty s rodinou v Británii je však stále možnost jej získat.
Internáty jsou pro boháče
„Ubytování v Londýně je jedna velká katastrofa. Ale každý má svou zkušenost. Ceny jsou astronomické a pokoj většinou vypadá špatně. Za to, co zde zaplatíš za pokoj, si na Slovensku pronajmeš jednopokojový nebo dvoupokojový byt, který je moderně vybaven,“ říká upřímně Margaréta.
Překvapivě jsou nejluxusnější variantou bydlení právě koleje. Jejich vybavení se ve většině případů podobá hotelu nebo dobře vybavenému apartmánu. Avšak z cen (i za ty nejlevnější pokoje) se ti zatočí hlava. My jsme si konkrétně posvítili na ubytování Archwood House, které se nachází v části Camberwell.
Za pokoj s vlastní koupelnou zaplatíš zhruba 7 000 korun za týden (tedy 350 000 ročně – délka pronájmu je 50 týdnů), přičemž za vlastní studio zaplatíš ročně necelých 460 000 korun. Nejlevnější pokoj bez koupelny tě vyjde na necelých 6 000 korun týdně. V cenách jsou započteny poplatky za energie, ale ještě předtím, než se nastěhuješ, je třeba uhradit depozit ve výši 7 000 korun.
Margaréta nám kromě tipů na koleje poradila i mnohem levnější variantu – „sharování“. Ve facebookové skupině UAL Flatshare najdeš nabídky pokojů či bytů, které mezi sebou sdílejí studenti univerzity. Pokud sdílíš byt s dalšími čtyřmi spolubydlícími, za pokoj i s energiemi zaplatíš přibližně 26 000 měsíčně. Nájemné se však pohybuje i v závislosti na lokalitě.
Problémem takových pronájmů přes agenturu nebo přímo landlorda (majitel nebo správce nemovitosti) může být i depozit, tedy finanční krytí nemovitosti, které zasíláš předem. Většinou se pohybuje ve výši tříměsíčního nájmu, což není málo.
Někteří majitelé bytů si kromě toho mohou vyžádat i placení nájmu v intervalu čtvrt či půl roku v případě, že nemáš anglického garanta. Margaréta si však měsíční splátky „vykšeftovala“ i bez toho, docela stačilo, že garanta měli její spolubydlící.
Pár tipů, jak nezbankrotovat na jídle a cestování po Londýně
Než za ubytování vyhodíš majlant, podle studentky Margaréty můžeš něco ušetřit alespoň na cestování či jídle. „Pohybuji se v londýnských zónách 1 až 3 a mám studentskou kartu Oyster card. Díky ní mě cestování stojí 103 liber měsíčně, můžu využívat podzemní i nadzemní metro, ale i autobus,“ vysvětluje.
Tuto elektronickou kartu, která ti ušetří přibližně 30 procent, zakoupíš ve stanicích metra, ale také online za symbolických 20 liber (přibližně 560 korun). Bez Oyster karty se ti zpáteční cesta do školy může za den vyšplhat i na 15 liber.
„Co se týče jídla, chodím do jídelny. Velké jídlo stojí 4,90 (necelých 140 korun), ale v nabídce je i value meal, tedy sestavené menu za nižší cenu, za které zaplatíš 3,95 (111 Kč). Je to lepší než si vařit doma. Jelikož jsem ve škole předchozí ročníky trávila deset až dvanáct hodin, vařit jsem nestíhala,“ říká Margaréta.
Osobně nás zaujala právě kantýna na Central Saint Martins King's Cross, která nabízí sezónní a hlavně mezinárodní jídla od lokálních dodavatelů, a to od pizzy přes saláty, poké bowls až po širokou nabídku masa, na své si přijdou i vegetariáni či vegani. Prostor je navíc zařízen v efektním urban stylu.
Jednou z dalších výhod Central Saint Martins je také lokalita kampusu. Hlavní část se totiž nachází v populární čtvrti King's Cross. Kromě toho, že se díky stanicím King's Cross nebo St. Pancras International station dostaneš téměř všude a rychle, si na své přijdou i milovníci a milovnice mezinárodní kuchyně.
Do těchto barů a nočních klubů se chodí bavit londýnští studenti
Určitě tě ale zajímá i noční život. V první řadě ti doporučujeme Platform Bar, který patří k Central Saint Martins (ano, škola má vlastní bar!). Kromě toho, že je skvělým místem k večeru s kámoši, ho využiješ i na oběd či dopolední setkání. Dále ti vřele doporučujeme i The Roxy, kam chodí studenti z mnoha univerzit. Zatímco v pondělí si tam můžeš zajít na kvalitní RnB, zbytek týdne si užiješ hip-hop i indie pop.
Co se týče nočních klubů, na seznam přihazujeme Salsa SOHO, Sway Holborn nebo La Fez. Kromě perfektního interiéru a programu tě zaujmou zejména dostupné studentské ceny. Mrkni na jejich stránky, vychytej happy hour a měj vstup či drinky za pár liber (nebo zdarma). Být studentem v Londýně má také výhody!