Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. srpna 2023 v 11:00
Čas čtení 3:12
Tereza Patočková

Ghostlighting je nový trend v randění, na který si dávej pozor

Ghostlighting je nový trend v randění, na který si dávej pozor
Zdroj: Pexels/Ivan Samkov
ZAJÍMAVOSTI RANDĚNÍ VE 21. STOLETÍ
Uložit Uložené

Randění zasáhl v roce 2023 nový trend. Na sociálních sítích a především na TikToku řeší lidé i terapeuti poslední měsíce nový pojem. Jde o ghostlighting.

V podstatě nejde o kombinaci ničeho jiného než dvou známých toxických fenoménů – ghostingu a gaslightingu.

Být „ghosted“ je matoucí a skličující pocit. Někdo se ti líbí, užíváš si fázi povídání, možná se párkrát sejdete, nebo se spolu dokonce i vyspíte a on nebo ona pak zmizí. Ticho a ignorace, přichází hrozný kolotoč overthinkování a domněnek, které tě dovedou až k tomu, že ten problém jsi možná ty.


Teď si ale představ, že ti tohle někdo udělá a potom se po několika týdnech náhodně ozve, jak kdyby nic, a dělá, že se týdny i dny ignorace vůbec nestaly, anebo začne mlžit a vymýšlet si, proč tak činil.


Pro ty, kteří neznají pojem „gaslighting“ – jde o taktiku emoční manipulace. Gaslighter či gaslighterka vede svou oběť k pochybnostem o vlastní realitě tím, že neustále podkopává, popírá, zpochybňuje její vzpomínky na dané situace a převypráví příběh, který chce, aby oběť považovala za pravdivý, dokud mu ona sama skutečně třeba neuvěří. Nejklasičtějším příkladem gaslightingu je, když ti někdo řekne „Jsi blázen, takhle to vůbec nebylo“, „Vždyť jsi říkal*a, že je to v pohodě“ nebo „To jsem říkal*a jen ze srandy. Byl to vtip“.

Nerovnováha moci bývá toxická

„Zdravé vztahy jsou založeny na sdíleném pocitu moci,“ říká pro Cosmopolitan ke ghostlightingu vztahová terapeutka Ailey Jolie. „Stávají se nezdravými nebo toxickými, když má jeden větší moc než ten druhý. Ve vztahu musí existovat rovnost, aby se každý cítil autonomně,“ pokračuje.

Pokud tě někdo „vodil za nos” a vyghostoval, je to hrozná zkušenost. Po čase se ale podle toho, jak vážné to bylo, zvládneš posunout dál a situaci v sobě uzavřít a uzdravit se. Pokud se ovšem „ghoster” nevrátí zpátky do hry. V takovém případě to může být náročnější.

Doporučeno
Byla jsem na rande se sugar daddym: Chtěl mi posílat peníze každý týden a zaplatit mi nová prsa Byla jsem na rande se sugar daddym: Chtěl mi posílat peníze každý týden a zaplatit mi nová prsa 22. července 2024 v 13:00


Podle odborníků a odbornic existuje několik důvodů, proč se člověk, který tě vyghostoval, může znovu objevit nebo se s tebou pokusit znovu spojit. Ghosting je často důsledkem nejistoty, což znamená, že osoba, která náhle zmizela, může mít potřebu absolutní kontroly nad průběhem všech svých vztahů, bez ohledu na to, jak jsou vážné nebo náhodné. V tomto scénáři se může znovu objevit, aby ti řekla, co jsi způsobil*a, že se zachovala tak, jak se zachovala, a přesunout tak vinu na tebe a ospravedlnit své nejisté jednání.


Další možností je, že najednou začne žárlit. Sleduje tvůj Instagram a vidí, jak dobře se ti daří bez ní*něj. Potom možná začne litovat svého rozhodnutí zbavit se tě a cítí nutkání podkopat dál tvoje štěstí. I přesto, že šance na úspěch a nějaký návrat není realistická, se může stát, že pocit hořkosti, který po jeho*jejím ghostování cítíš, tě přiměje k věcem, které bys normálně nedělal*a. Nedávej ghosterovi druhou šanci.

Pozor na manipulativní praktiky

Dalším důvodem ale může být, že se jedná o typ člověka, který by se dal popsat jako sériový ghoster, jenž se prostě rád objeví znovu, kdykoli mu začneš chybět nebo se začne nudit. To pro tebe může být neuvěřitelně těžké a člověk, který ti pozornost dává jen po „drobkách“, pro tebe nikdy nebude dobrý. Vypínat a zapínat zájem a pozornost je klasická manipulativní taktika. 

Doporučeno
S tímhle trikem ti stoupne počet matchů o 10 procent. Udělali jsme průzkum, co nejvíc funguje na randicích aplikacích S tímhle trikem ti stoupne počet matchů o 10 procent. Udělali jsme průzkum, co nejvíc funguje na randicích aplikacích 12. ledna 2024 v 12:00

V některých situacích může být znovuobjevení někoho, kdo tě opustil, vzrušující a může ti to připadat, jako že vám dal osud druhou šanci, a celkově to působí jako pozitivní věc, když se ti do života vrátí někdo, kdo se vypařil. Vyvolává to pocity, že stojí za to o tebe bojovat nebo že prostě neodolal tomu, jak jsi úžasná. Pokud se člověk vrací, aby s tebou manipuloval, nemusíš to vidět.


„Mladí dospělí, kteří ještě úplně nemají vyvinutý smysl pro sebe samu, lidskou sexualitu nebo porozumění vztahům, jsou náchylní k tomu, aby zneužívající chování vnímali jako lásku, a ne jako zneužívání,“ říká Jolie. 

Pokud se ti zdá, že se někdo vynořil znovu jen proto, aby ti dal najevo, proč vůbec odešel, neměj pocit, že se s ním musíš bavit. Nemusí tě to zajímat, a jestli ti tohle chtěl říct, měl to udělat hned a pak odejít. Ne naopak. Chránit své duševní zdraví a energii a vyhýbat se situacím, kdy tě někdo zkouší a zneužívá, je stejně důležité jako být laskavým člověkem, který umí dávat druhou šanci.

Jak se dostat přes ghostlighting:

1. Přijmi realitu
> Přijmi skutečnost, že tahle osoba je pasé. Místo toho, abys racionalizoval*a nebo omlouval*a chování ghostera. 
> Dovol si prožít všechno, co cítíš.
> Nezáleží na tom, co cítíš, všechno je validní. Možná ti pomůže vyplakat se, psát si deník, křičet do polštáře nebo to jinak ventilovat. Neříkej si, že reaguješ divně třeba jen proto, že to trvalo chvíli nebo jste spolu ani nechodili. 

2. Nekontaktuj ho*ji
> Pokud už uplynulo několik týdnů a ty ses pokusil*a o poslední zprávu, abyste si vyjasnili situaci, aniž bys ses dočkal*a odpovědi, je čas přestat psát a nechat to být.

3. Promluv si s někým
> Pokud se s tím snažíš vyrovnat moc dlouho a úleva nepřichází, obrať se na odborníka nebo odbornici. Není to ostuda. 
Domů
Sdílet
Diskuse