Žralok, který se obvykle vyskytuje hluboko v ledových vodách Arktidy, byl k velké nevíře vědců spatřen, jak plave 4000 mil daleko v teplém Karibiku.
Jeden zdánlivě ztracený žralok grónský se objevil u pobřeží Belize ve Střední Americe, zatímco tým výzkumníků na lodi chytal a označoval žraloky tygří. Informuje o tom Mirror.
Devanshi Kasana, doktorandka na Floridské mezinárodní univerzitě, byla v té době členkou posádky, která spolupracovala s místními rybáři, když si uvědomila, že ryba na konci jejich vlasce vypadá jako jiný tvor. „Zpočátku jsem si byla jistá, že jde o něco jiného, například o žraloka šedého, který je dobře známý z hlubokých vod u korálových útesů. Věděla jsem, že je to něco neobvyklého, a věděli to i rybáři, kteří za celá léta rybolovu nic podobného neviděli,“ uvedla.
Devanshi pořídila fotografii záhadného zvířete a poslala ji svému poradci, který uvádí, že se zřejmě jedná o žraloka grónského, což brzy potvrdili i odborníci na tento konkrétní druh.
Jednou z dalších možností je, že by mohlo jít o křížence žraloka grónského a pacifického.
Žralok se může dožít až půl tisíciletí
Podle univerzity je to poprvé, co byl tento velký žralok spatřen v západním Karibiku, u druhého největšího korálového útesu na světě. Zjištění byla zveřejněna v časopise Marine Biology. Poloslepý žralok grónský se vyskytuje jen zřídka a je nejdéle žijícím známým obratlovcem, jehož stáří se podle některých odhadů pohybuje mezi 250 a 500 lety.
Začátkem letošního roku bylo na pláži v přístavu Newlyn Harbour poblíž města Penzance v Cornwallu nalezeno tělo žraloka grónského, který se pravděpodobně narodil v tudorovské éře. „Přibližně v době, kdy se Jindřich VIII. nudil se svou první ženou, se tento žralok narodil,“ uvedl mluvčí společnosti Mermaid Pleasure Trips, která žraloka našla poté, co ho příliv vyplavil zpět do moře.