Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Čteš poslední stranu článku:
Vrací hlas a včas diagnostikuje depresi. Co umí umělá inteligence v medicíně a může být i nebezpečná?

Se stále častějším využitím umělé inteligence se ale nepojí pouze to pozitivní. Světová zdravotnická organizace (WHO) letos v květnu varovala před rychlým nasazením těchto technologií. WHO jako problematické označila zejména používání takzvaných velkých jazykových modelů (LLM), mezi něž patří například ChatGPT, Bard, Bert a mnoho dalších, které lidé ve zdravotnictví mnohdy používají s nedostatečnou kontrolou. 

Doporučeno
ChatGPT začal blokovat generování obrázků ve stylu studia Ghibli. Proč to bylo kontroverzní? ChatGPT začal blokovat generování obrázků ve stylu studia Ghibli. Proč to bylo kontroverzní? 31. března 2025 v 16:00

„Urychlené přijetí neotestovaných systémů by mohlo vést k chybám zdravotnického personálu, poškození pacientů*pacientek nebo narušit důvěru v AI a tím podkopat potenciální dlouhodobé přínosy a využití těchto technologií na celém světě,“ píše WHO v prohlášení.

WHO se v souvislosti s unáhleným používáním systémů AI obává zejména neobjektivních dat, která by mohla přinést zavádějící nebo nepřesné informace. Ty by v některých případech mohly představovat i zdravotní riziko. LLM by také mohly využívat informace, k jejichž použití nemusel být dříve udělen souhlas, a nemusely by chránit citlivé údaje, včetně údajů o zdravotním stavu. V neposlední řadě vidí WHO riziko také v případném zneužití k vytváření a šíření velmi přesvědčivých dezinformací, které laická veřejnost nemusí odlišit od spolehlivého zdravotnického obsahu. 

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 3 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse