Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Čteš článek:
Vrací hlas a včas diagnostikuje depresi. Co umí umělá inteligence v medicíně a může být i nebezpečná?

Podle společnosti Statista by měl trh s umělou inteligencí v roce 2030 dosáhnout hodnoty 187 miliard dolarů. Umělá inteligence dokáže ve zdravotnictví už dnes velké věci a předpokládá se, že v budoucnu bude v některých oblastech zcela měnit způsoby poskytování zdravotní péče.

Doporučeno
Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? 31. prosince 2024 v 14:00

Jednou z oblastí, které by mohly z potenciálu umělé inteligence velmi těžit, je onkologie –⁠ konkrétně včasná diagnostika onemocnění. Rychlost odhalení vážné nemoci je totiž pro úspěšnou léčbu mnohdy rozhodující. Umělá inteligence zažívá v diagnostice boom ve světě, pro konkrétní příklad ale nemusíme vůbec opustit hranice Česka.

Umělou inteligenci používá k diagnóze rakoviny například soukromá nemocnice v Novém Jičíně. Od června letošního roku poskytuje pacientům a pacientkám vyšetření tlustého střeva a močových cest pomocí AI systému MAIA (Medical Al Assistant), který dokáže abnormality při screeningu orgánů odhalit v řádu pouhých milisekund.

Naše vize je, že lékař léčí a o vše ostatní, kde je to jen možné, se postará technologie.

„Vůbec poprvé v zemi se bude umělá inteligence učit detekovat kromě rakoviny tlustého střeva také potenciální nádorová ložiska v dolních močových cestách a do budoucna tak pomáhat odhalovat možné nádorové onemocnění také nám, urologům. Benefit vidím především v tom, že umělá inteligence nám může pomoci najít i velice malá nebo špatně rozeznatelná nádorová ložiska a zahájit tak velmi včasně potřebnou léčbu,“ uvedl k novince novojičínský primář urologického oddělení Jan Novák.

Systém MAIA zvládne kromě samotné diagnostiky pomoci i s rutinními úkoly a administrací, například závěrečnou lékařskou zprávou. Lékař*ka tedy po dokončení vyšetření nemusí znovu opisovat, co viděl*a v průběhu vyšetření, ale pouze u počítače potvrdí nálezy, které AI diagnostikovala, včetně umístění, typu, velikosti a struktury. „Naše vize je, že lékař léčí a o vše ostatní, kde je to jen možné, se postará technologie,“ doplnil zakladatel a CEO startupu Lukáš Loun.

Doporučeno
27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 2. prosince 2024 v 7:00

Přesněji než experti a expertky dnes dokáže umělá inteligence diagnostikovat třeba rakovinu kůže. Podle serveru Digital Health Observatory byl v dosavadních výzkumech algoritmus testovaný na desítkách tisíc snímků kožního melanomu úspěšný v devadesáti pěti procentech případů, zatímco lékaři v osmdesáti sedmi. 

Velmi zajímavou oblastí využití umělé inteligence je analýza dat z chytrých telefonů a způsobu jejich používání, která vede k zachycení raných příznaků deprese a dalších psychických poruch. Například kalifornská společnost MindStrong si už před více než pěti lety nechala patentovat technologii analyzující způsob, jakým lidé na telefonech píší. To expertům a expertkám následně umožňuje předpovídat stav jejich nálady.

Americká technologická společnost International Business Machines (IBM) jmenuje další benefity vývoje umělé inteligence ve zdravotnictví. Mezi nejvýznamnější řadí už zmíněnou pomoc s administrací a tím i ulehčení práce zdravotnického personálu, snížení chyb v dávkování léků, robotické operace v okolí citlivých orgánů a tkání nebo lepší předvídání toxicity či bioaktivity molekul při tvorbě nových léčivých látek.

Varování před zneužitím citlivých dat a dezinformacemi

Čti na další straněČti na předchozí straně
Článek končí na další straně
Strana 2 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse