Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. září 2023 v 11:00
Čas čtení 5:30
Adriana Královičová

Adam byl na festivalu Burning Man: Lidé si obvázali boty igelitem a tancovali v bahně. Vedle mě se bavil i Channing Tatum

HUDBA FESTIVALY HUDBA ROZHOVOR
Uložit Uložené

I když se festival ocitl pod obrovskou masou bahna, lidé nepřestávali tancovat. Podmínky však byly náročné a Adam je šťastný, že se jim náhodou podařilo na pár hodin z areálu dostat a dát se do kupy.

Adam Jando se v posledních dnech nacházel v nevadské poušti Black Rock Desert, kde si užíval festival Burning Man. Ten patří mezi nejzajímavější světové události v oblasti umění i hudby. V posledních dnech jsi mohl*a zachytit informace o tom, že festival zasáhla obrovská průtrž mračen a celý areál zaplavila voda. Adam říká, že i když je to na festivalu běžné, podmínky byly letos opravdu šílené. „Minulý rok to bylo s bouřemi kritické, ale teď jsem se přesvědčil o tom, že to může být ještě horší,“ říká. Dobrá nálada jej ale neopouští.

V rozhovoru ti prozradí také to, jak se na festival dostal, čím je událost speciální, jak tam vypadá běžný den a jak to na festivalu funguje s penězi.

Burning Man se každoročně koná v Nevadě. Jde o týdenní festival, který není jen o kvalitní hudbě, ale hlavně o komunitě, sebevyjádření a podpoře sebedůvěry. Je to nejšílenější hudební festival na světě, který v celém „areálu“ nabízí ohromující architektonické instalace. Světoznámý je také díky dobrému módnímu vkusu svých návštěvníků a návštěvnic. Poušť se každoročně mění ve vlastní svět a autentické módní kreace nepředvádějí jen obyčejní lidé, ale také množství celebrit.

Burning Man, festival, hudba,
Zdroj: Adam Jando

Jak bys na začátek popsal Burning Man? Čím je tak speciální?

V první řadě jde o komunitu, která se tam stýká, jaké hodnoty šíří a vyznává. Nemá moc ráda, když se Burning Man označuje jako festival, protože nejde o nějaký hudební event, ale je to mnohem komplexnější. Nazval bych to sociálním experimentem. Má to mnoho sociálně-společenských podtónů. Existuje deset pravidel, která se na této společenské události respektují. Jedním z nich je například dekomodifikace nebo jakési osvobození.

Doporučeno
Terka Pergnerka nám řekla svůj příběh. „Ve 13 letech mě máma prodala. Ve vězení seženeš drogy snáz, než venku,“ vypráví Terka Pergnerka nám řekla svůj příběh. „Ve 13 letech mě máma prodala. Ve vězení seženeš drogy snáz, než venku,“ vypráví 17. července 2024 v 13:00

Lidé tam jezdí opakovaně, je to určitým způsobem rituál. Součástí posledních dní festivalu je také pálení dřevěné sochy muže, hlavní postavy celého festivalu. Rituál je něco, co už od pravěku lidi spojuje, má to velmi hluboký charakter, protože reálně účastník na té poušti opravdu „shoří“. Je to velmi emotivní zážitek a symbolická tečka za událostí. Muž hoří v sobotu a v neděli hoří chrám, který představuje další ústřední místo celého Burning Mana.

Jak to tam funguje například s jídlem a penězi?

Funguje to v podstatě tak, že uvnitř areálu si nic nekoupíš, peníze zde nefungují a nepotřebuješ je. Tedy kromě drog. Pokud je někdo chce kupovat, koupí je jen za peníze. (smích) Všechno, co k životu potřebuješ, si musíš vzít s sebou.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemčení?

  • Kolik tě bude festival stát.
  • Kde lidé spí a jak vypadá jejich běžný den.
  • Jak se na festival dostaneš a na co všechno se musíš připravit.
  • Jak účastníci přežili husté přívalové deště.
  • Které celebrity na festivalu Adam viděl.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 144323 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse