Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
I když se festival ocitl pod obrovskou masou bahna, lidé nepřestávali tancovat. Podmínky však byly náročné a Adam je šťastný, že se jim náhodou podařilo na pár hodin z areálu dostat a dát se do kupy.
Adam Jando se v posledních dnech nacházel v nevadské poušti Black Rock Desert, kde si užíval festival Burning Man. Ten patří mezi nejzajímavější světové události v oblasti umění i hudby. V posledních dnech jsi mohl*a zachytit informace o tom, že festival zasáhla obrovská průtrž mračen a celý areál zaplavila voda. Adam říká, že i když je to na festivalu běžné, podmínky byly letos opravdu šílené. „Minulý rok to bylo s bouřemi kritické, ale teď jsem se přesvědčil o tom, že to může být ještě horší,“ říká. Dobrá nálada jej ale neopouští.
V rozhovoru ti prozradí také to, jak se na festival dostal, čím je událost speciální, jak tam vypadá běžný den a jak to na festivalu funguje s penězi.
Burning Man se každoročně koná v Nevadě. Jde o týdenní festival, který není jen o kvalitní hudbě, ale hlavně o komunitě, sebevyjádření a podpoře sebedůvěry. Je to nejšílenější hudební festival na světě, který v celém „areálu“ nabízí ohromující architektonické instalace. Světoznámý je také díky dobrému módnímu vkusu svých návštěvníků a návštěvnic. Poušť se každoročně mění ve vlastní svět a autentické módní kreace nepředvádějí jen obyčejní lidé, ale také množství celebrit.
Jak bys na začátek popsal Burning Man? Čím je tak speciální?
V první řadě jde o komunitu, která se tam stýká, jaké hodnoty šíří a vyznává. Nemá moc ráda, když se Burning Man označuje jako festival, protože nejde o nějaký hudební event, ale je to mnohem komplexnější. Nazval bych to sociálním experimentem. Má to mnoho sociálně-společenských podtónů. Existuje deset pravidel, která se na této společenské události respektují. Jedním z nich je například dekomodifikace nebo jakési osvobození.
Lidé tam jezdí opakovaně, je to určitým způsobem rituál. Součástí posledních dní festivalu je také pálení dřevěné sochy muže, hlavní postavy celého festivalu. Rituál je něco, co už od pravěku lidi spojuje, má to velmi hluboký charakter, protože reálně účastník na té poušti opravdu „shoří“. Je to velmi emotivní zážitek a symbolická tečka za událostí. Muž hoří v sobotu a v neděli hoří chrám, který představuje další ústřední místo celého Burning Mana.
Jak to tam funguje například s jídlem a penězi?
Funguje to v podstatě tak, že uvnitř areálu si nic nekoupíš, peníze zde nefungují a nepotřebuješ je. Tedy kromě drog. Pokud je někdo chce kupovat, koupí je jen za peníze. (smích) Všechno, co k životu potřebuješ, si musíš vzít s sebou.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Kolik tě bude festival stát.
Kde lidé spí a jak vypadá jejich běžný den.
Jak se na festival dostaneš a na co všechno se musíš připravit.
Protože si všechno musíš přinést, spoléháš se sám na sebe. Je to také proto, že se tam nepropagují žádné komerční značky. Lidé by se s nimi mohli fotit a to není cílem události.
Vše si tedy pořídíš předtím. Letenku, pak lístek za 600 až 700 eur (zhruba 15 000 až 17 000 korun – pozn. red.), pokud chceš mít v areálu auto, musíš samozřejmě zaplatit i za to. Bydlení v kempu tě vyjde na 200 až 300 eur (zhruba 5 000 až 7 000 korun – pozn. red.) a více.
Jak bys popsal místo, kde se Burning Man odehrává?Je to velice autentické místo, jedná se o poušť v Nevadě, která se nazývá Black Rock City. Je to v podstatě rovina, kterou obklopují hory. Nejbližší město je vzdálené asi dvě hodiny. Podotýkám, že v první řadě je důležité vyvinout velkou energii k tomu, aby se tam člověk nejprve dostal.
Silnice jsou známé tím, že se na místo cestuje několik hodin kvůli obrovským kolonám...Ano, přesně tak. Například běžný Evropan letí do San Francisca, případně do LA. Už jen ze San Francisca je to autem šest až osm hodin, záleží na tom, kolik si člověk udělá přestávek. Jednoduché to opravdu není.
Existuje i jiný způsob dopravy než auto?
Ze San Francisca se dá jet autobusem, tím to trvá také osm hodin. Návštěvníky vysadí přímo v areálu. My jsme si pronajali auto, následně jsme ho nechali v areálu, za což je třeba zaplatit.
Nedávno areál zasáhly přívalové deště a skončil celý pod blátem.Ano, účastníci, tzv. burneři, musí čelit mnoha věcem a jsou mezi nimi například i pouštní bouře a přívalové deště. Minulý rok zde byly obrovské přívalové deště a teploty se pohybovaly kolem 40 stupňů a podobně. Bylo to nesmírně náročné, ale, jak jsme zjistili letos, vždy to může být ještě horší. (smích) Letošní podmínky byly extrémní.
V první řadě jde o komunitu, která se tam stýká, jaké hodnoty šíří a vyznává. Nemají moc rádi, když se Burning Man označuje jako festival, protože nejde o nějaký hudební event, ale je to mnohem komplexnější.
Jak jste to celé zvládli?
Za 24 hodin spadlo extrémní množství vody, byly to neskutečně silné srážky. Celé podloží pouště se skládá jakoby z alkalického prachu. Je to jemňoučký písek, a když se smíchá s vodou, vytvoří něco jako jíl nebo máslo. Bylo to opravdu špatné.
Nikdo na to nebyl připraven. Nevěděli jsme, jak se to celé zvládne. Nikdo nemohl do areálu vstoupit ani jej opustit. My jsme měli to štěstí, že hned potom svítilo jeden celý den slunce. Vstal jsem, vydal jsem se směrem k bráně a shodou okolností byla otevřená. Jelikož jsme přijeli dodávkou, všechno jsme měli uvnitř. Snažili jsme se přes tu bahenní masu dostat ven na asfaltovou cestu. Bahno už bylo udupané, ale bylo tam několik „řek“, přes které jsme se museli doslova brodit.
I když se občas bouře vyskytly, taková situace se nestala snad ještě nikdy ve 30leté historii. Mnoho služeb nefungovalo. Byl ztížen přístup k vodě, cisterny, které dovážejí do kempů vodu, se k nám nemohly dostat. Naštěstí v mnoha kempech voda byla. Účastníci si vždy musí vzít i svoji vodu, takže jsme se nějak poskládali. Nebylo to však vůbec lehké, najednou potřebuješ jíst, pít a jít na WC, ale nemůžeš se k němu dostat.
Lidé se bavili pořád. Obvázali si boty nějakým plastem a fóliemi a tancovali dál. Některá pódia fungovala, hudba hrála i v kempech. Pár konstrukcí se ale v důsledku větru zřítilo, stany byly zatopené a my jsme byli rádi, že se nám odtud druhý den podařilo na pár hodin odjet a dát se dohromady.
Jak vypadá běžný den na festivalu?
Abych se odpíchl od něčeho reálného a praktického, řeknu, jak funguje náš kemp. Na Burn můžeš přijet jako jedinec, máš svoji zónu, můžeš kempovat ve stanu sám nebo se svým vozidlem. Druhá možnost je ubytování v rámci kempu. Buď si postavíš stan, auto, nebo karavan.
My máme v kempu i služby, ty trvají 24 hodin. Pracujeme na baru, staráme se o to, aby byl vždy dostupný led, obsluhujeme kolemjdoucí, povídáme si s nimi, nabízíme jim nějaké jídlo. Všechno je to zdarma. Zde se počítá s tím, že se všechno bude „sharovat“. Darování je jedním z principů Burning Mana. Jeden kemp se například soustředí na kávu, lidé vstanou a jdou si dát kávičku. V jiných kempech zase dělají sendviče, pizzu či další jídla.
Burning Man je známý také díky „crazy“ outfitům. Má to nějaký hlubší význam?
Je to jen můj názor. Myslím si, že outfity jsou spojeny se sociálními sítěmi. Těžko říct, jestli by si lidé dali tak záležet, kdyby fotky nezveřejňovali na sítích. Když se ale člověk podívá na Burning Man tak před čtyřmi až pěti lety, outfity byly vždy „crazy“.
Je to místo, kam chodí i známé osobnosti. Myslím si však, že bohatí a veřejně známí lidé si většinou tolik nezakládají na tom, jak vypadají. Je to záležitost spíše pro influencery, „instagramery“, prostě lidi, kteří mají kreativní nápady. Burn je k tomu ideální místo. Lidé tě tady oslovují, pochválí ti outfit, vlasy, vizáž. Jsou velmi otevření.
Potkal jsi nějakou celebritu?
Co se týká celebrit, potkal jsem Channinga Tatuma. Náhodou blízko mě tancoval kolem ohnivého kruhu, na tváři měl klaunský nos. Byl mi povědomý, tak jsem se zeptal jeho kamarádky, jestli je to opravdu ten, kdo si myslím. Ona se nás zeptala, kdo to podle mě je, a řekla, že mám pravdu. Potkal jsem také herečku Zoë Kravitz, je to jeho přítelkyně. Běžně tam potkáš spoustu umělců, modelek a herců.
Zmiňoval jsi drogy. Na internetu kolují vtipná videa, kde lidé napodobují bohaté CEOs, kteří uvázli v zaplaveném areálu a došel jim ketamin. Jak to tam funguje s drogami?
Co se týká drog, na tomto festivalu fungují dost. Mezi lidmi dominuje kokain, LSD, extáze, houby a podobně. Není to legální, jedná se o federální pozemek, kde platí federální právo. Není zde povolena ani marihuana. Lidé to samozřejmě umí nějak obejít.