Chci, aby moje hudba vyvolala v lidech pocit porozumění a pochopení, tvrdí dxnielx. Další alternativní umělkyně, která se pohybuje na hranici několika žánrů včetně rapu, a zároveň další hostka Fresh rapu.
O hudbě hovoří jako o léku. A není jediná. Každý z nás napočítá x interpretů, kteří tvrdí, že jim hudba pomáhá vyrovnávat se s nastalou situací. Jenže dxnielx má ke svému melancholickému přednesu navíc přidanou hodnotu v podobě síly slova. Nemlží, je tvrdá a nastavuje zrcadlo společnosti tak reálně, jak je to jenom možné, což z ní automaticky dělá zajímavou interpretku.
I když není úplně rapperka, zařadili bychom ji mezi zajímavé hlasy úzké české rapové bubliny žen. Pochopíš, když si poslechneš její diskografii. Třiadvacetiletá rodačka z východu Čech je však i fotografkou, grafičkou a starala se i o merch pro další umělce. Tudíž někdo, s kým si rádi popovídáme.
Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za čtvrt roku přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS.
„Když jsem psala a nahrávala své první věci, tak jsem moc do detailu nepromýšlela, pod jakým jménem bych měla vystupovat, aby to bylo nějak super dobře zapamatovatelné nebo to znělo cool,“ uvádí, proč se rozhodla prakticky vystupovat pod svým jménem, a ne pod pseudonymem. „Taky mám své jméno hodně ráda a asi jsem ani neměla potřebu si vymýšlet jiné,“ říká.

Malá x nahrazující samohlásku jsou poté jen odlišujícím prvkem, který nám dává vzpomenout na dobu rozkvětu YZO EMPIRE. Ono SEO je vcelku nekompromisní. Byla by navíc škoda, kdyby rapperka zapadla v hlubinách Googlu, jelikož hudba, jak je ostatně slyšet, je s ní spojena prakticky od začátku. „K hudbě mě to táhne od dob, co si pamatuji,“ vysvětluje. „Chodila jsem do dvou pěveckých sborů, hrála na kytaru, chodila na hudební nauku...,“ vyjmenovává nášup vlastních zkušeností.
Velmi záhy ale začala řešit zásadní problém, se kterým se dokáže ztotožnit spousta začínajících hudebníků. „Upřímně mě moc nebavilo to, co jsme zpívali nebo hráli, takže jsem po čase skončila a spíš to měla jako koníček ve svém volném čase,“ doplňuje. Touha po vlastní tvorbě u ní neklesala, ale neměla ráda svůj hlas. Proto by ji prý nenapadlo, že by vůbec kdy mohla něco vydat.
„Během střední jsem si pro sebe nahrávala covery tracků svých oblíbených zahraničních umělců a na jejím konci jsem začala psát své první texty. Od té doby je hudba mým útěkem od reality, deníkem a místem, kde se můžu vypsat ze všeho, co zažiju, co mě trápí nebo mi dělá radost,“ završuje svou zdařilou transformaci.
Rap a melancholie
Vlastní tvorba je jedna věc a rap zase druhá. „Asi bych se nejradši nezařazovala nikam. Mám ráda svobodu v tvorbě, dělat to, co mě zrovna baví, experimentovat a zkoušet, v čem se zrovna cítím dobře, bez nutnosti se omezovat do určitého žánru,“ odpovídá na klasickou „škatulkovací“ otázku. Rap na ni ale působil odmala.
„Myslím, že jako všechny ostatní žánry to člověk vnímá už od dětství. Ať už jde o velká zahraniční jména, nebo česko-slovenské umělce, tak jsem něco málo z jejich tvorby znala, ale nikdy jsem nebyla výhradně rapový fanoušek,“ tvrdí. „O rap jsem se nějak více do hloubky začala zajímat asi až v době, kdy jsem sama dělala hudbu a stýkala se s dalšími interprety, respektive rappery,“ objasňuje.
Jak její hudba vlastně zní, dokáže krásně popsat jediné slovo – melancholie. „Má tvorba je od počátku hodně melancholická,“ potvrzuje Daniela, která ale argumentuje tak, že i její hudba se vyvíjí. „V poslední době jsem se začala cítit dobře i v energičtějších podkladech a snažím se obojí kombinovat. Nejblíž mám ale stejně asi k trackům, kde je zapojená kytara a má to takový alternative rock/post-punk nádech,“ uvádí.
A je to dobře. Melancholický celek se nám jevil, zejména z melodie jejího hlasu, jako velmi monotónní. Umělkyně si to uvědomuje, úmysl to však nebyl. „Je pravda, že jsem to doposud tolik nehrotila, až v poslední době se na to snažím víc zaměřovat,“ mluví o své sonické „zbrani“.
„Píšu a nahrávám tracky dost neplánovaně, spíš na základě emocí, a v tu chvíli se moc neohlížím na nějakou techniku, což by asi někdo mohl pokládat za to, že je to špatně. Hudbu ale dělám víceméně hlavně pro sebe a v tu chvíli se mi to líbí, tak to zpětně už nepřekopávám,“ vysvětluje nám. Daniela je jednoduše one take Joe.

Když je potřeba upustit ventil, každý z nás potřebuje dělat něco jiného. Daniela píše. Mluvíme-li totiž o emocích v hudbě, mluvíme o základním kamenu její muziky. „Když mám plnou hlavu, něco mě štve, bolí, z něčeho mám radost nebo se kolem mě něco děje, tak o tom píšu. Jsou to úlomky mého pohledu na svět, dětství, dospívání, toho, co zažívám a co vnímám kolem sebe,“ popisuje důležitost tvorby.
Inspiraci má tak danou. Zpěvačka si každopádně neuvědomuje, jestli existuje něco konkrétního, co ji dostane do psací nálady. „Hlavně mě fascinuje, co to se mnou udělá, když projekt dokončím,“ svěřuje se. „I u melancholických věcí, které píšu, když se necítím dobře, mám ve výsledku radost a dobrou náladu z dokončeného tracku a baví mě vidět, jak dokáže pomoct, když se člověk něčemu věnuje,“ říká.

„Sama jsem nejvíce vnímala a poslouchala hudbu ostatních, když mi bylo nejhůř a cítila jsem se nepochopená, a právě v tvorbě dalších lidí jsem našla porozumění a pocit, že mě někdo chápe. Ráda bych, aby moje tvorba vzbuzovala v lidech ten stejný pocit,“ mluví o významu své tvorby.
EP, přítel, Meiton a Redzed
Nejlepší představu o tom, co Daniela dělá, si posluchač může udělat poslechem jejího EP Amnesia. Jde zároveň o největší hudební projekt, který dosud vydala. A asi největším jménem v playlistu je českému rapovému posluchači známý zpěvák a rapper Meiton. „Známe se už nějakou dobu. Kdybych se měla vrátit úplně na začátek, tak se to váže ještě do doby, kdy jsme dělali hudbu s klukama z bývalého labelu Melancholic Music,“ vysvětluje Daniela oklikou spojení.
„V té době si Meiton všiml Jakuba (JXK), se kterým později tvořil dvojici v tehdejším labelu Dead Garden Records, a postupem času jsme se seznámili i my a začali se dost bavit. Za nějaký čas jsem se k DGR připojila taky a od té doby spolupracujeme i hudebně. Mám ráda, když spolupráce vznikají přirozeně a s člověkem si sednu, což tak u Meitona bylo,“ přidala spojitosti.
Její přítel Jakub vystupující pod pseudonymem JXK je spíše rapper než zpěvák a společně s Danielou, dle jejích slov, „sdílí většinu zájmů včetně hudby“. Dokonce spolu založili značku, kde přenášeli návrhy na oblečení a tvořili merchandise pro kámoše z hudby. Není to dokonalé?
Čeho jsme si ale všimli, je fakt, že interpretka, která je aktivní od roku 2019, má i přes jeden projekt a nespočet singlů venku jen dva videoklipy. „Před kamerou se necítím zrovna dvakrát dobře, takže možná to byl důvod, proč jsem s klipy začala poměrně nedávno,“ přiznala.
„Zároveň si videoklipy vymýšlíme, natáčíme a editujeme sami, což je někdy hodně časově náročné, když máme běžnou práci a do toho další věci, které berou hodně času. Dost často máme taky problémy s technikou, tak některé projekty děláme třeba na třikrát, což ze srdce miluju,“ ironicky dodává. Vzápětí nám ale slíbila, že videoklipů bude postupem času víc. A kdo ví, třeba i zpívaných v angličtině. Ta totiž Daniele není cizí.
Konkrétně na Amnesii, v tracku Dyin' inside, zpívá anglicky refrén. „Já už odmala měla radši angličtinu než češtinu, takže kombinaci obojího jsem do hudby promítala už od startu. Myslím, že před vydáním se s hudbou do světa je přede mnou ještě hodně práce, ale určitě by to bylo něco, co by bylo super si splnit,“ kývá hlavou na zahraniční ambice. Že bychom ale měli mít brzo v naší kotlině ženskou podobu Redzeda, se prý nedá tvrdit. „Ani mě nenapadlo se s ním nějak porovnávat,“ komentuje.
Za práva zvířat a proti pravidlům
Umělkyně, která má velkou zkušenost s freestyle/dancing longboardingem, dnes už na prkně tak často není. Ke své práci a dalším povinnostem tráví čas jinak, třeba se snaží ponořit do tajů zvukařiny. „No nedá se říct, že bych byla mix master PRO, ale určitě mi to není úplně jedno,“ upravuje na pravou míru. „Snažím se všemu učit, alespoň dema si zkouším zvučit sama, občas zkouším dělat i beaty, ale rozhodně to není na nějaké reprezentativní úrovni,“ říká s tím, že jí zvuk dělá nejčastěji JXK nebo Meiton.
Sama si k tomu ale hledá cestu. „Myslím si, že by měl minimálně vědět, co jaké pluginy dělají, aby měl představu, jaké má možnosti, a dokázal vysvětlit svou vizi a očekávání, pokud by mu zvuk dělal někdo jiný,“ vysvětluje. „Každopádně každý má něco. Někomu to prostě vůbec nejde a nevyzná se v tom, ale má zase jiné kvality a znalosti. Nikdo nemůže umět všechno na světě,“ komentuje naši otázku, jestli by měli interpreti zvukařině rozumět.

Ona premisa moderního rappera podle Daniely úplně netkví v precizní znalosti technikálií, i když samozřejmě věří, že čím lépe se ve své disciplíně vyzná, tím lépe. „Podle mě by vše mělo být o autenticitě. Přijde mi škoda, když se lidi přetvářejí a v hudbě mají úplně jinou osobnost než v realitě,“ líčí. „Neměla by chybět úcta jak k sobě, tak k hudbě a zároveň snaha nesnažit se ji úplně doj*bat za vidinou profitu. Každý by měl ale jednat podle svého vědomí a svědomí. Sama nevím, jak na ostatní působím,“ krčí rameny.
Jedna z vlastností, kterých si na Daniele jako interpretce ceníme, je její upřímnost. Těžko hledat jiný parametr toho „být real“. Když jí něco vadí, řekne to na rovinu. Ať už se jedná o vztahy, politiku, aktuální situaci ve světě, prostě cokoliv. „Mám ráda, když zpěváci a rappeři vystupují proti nesmyslným pravidlům a mluví o tom. Ve světě je hodně věcí, které mě trápí, vadí mi, nedávají mi smysl, a baví mě na to poukazovat, takže se to do mé tvorby bude asi promítat dost,“ potvrzuje nám.
V hudbě to nekončí. „I mimo hudbu se například zapojuji do aktivit za práva zvířat a svoje rozhodnutí se snažím směřovat tak, abych co nejméně ubližovala,“ říká. „Podle mě je potřeba občas nastavovat zrcadlo jak sobě, tak okolí, alespoň to pár lidí vede k tomu vidět věci, které dřív nemuseli vnímat,“ konstatuje.
Není proto divu, že pokud by měla vybrat ze svého repertoáru „go to“ písničku, bude to jinak. „Hlavně z důvodu, že patří k nejnovějším a mám k ní momentálně nejblíž. Kdybych ale dostala stejnou otázku třeba za rok, zase by to byl asi jiný track. Každá věc reflektuje nějakou určitou dobu v mým životě a zrovna jinak navazuje na čas, kdy jsme bydleli v zahraničí, a i přes všechny fuck-upy na to hodně ráda vzpomínám,“ vysvětluje.
Sen? Mít na hudbu více času
Daniela není ten typ interpretky, který by nutně potřeboval vsadit všechny karty na hudbu a snažit se jí stoprocentně živit. Má další koníčky a činnosti, kterým se musí věnovat. Samozřejmě kromě chození do práce. „Je jasné, že kdybych měla 24/7 jenom na hudbu a mohla dělat jen to, co mě fakt baví, a nemusela hledat každou minutu, abych mohla napsat track, tak by to bylo úžasný, ale k tomu vede hodně dlouhá cesta anebo trochu jiný přístup, než mám já,“ neskrývá.
Proto je jejím největším hudebním úspěchem údajně to, že vůbec dokázala něco vydat. „Nikdy jsem si moc nevěřila a byl to pro mě hodně nereálnej sen tvořit veřejně něco svého a osobního,“ objasňuje. „Kromě toho bych za úspěch zároveň brala své dosavadní spolupráce s lidmi, kteří mají skvělou hudbu, kterou sama poslouchám, a vše, co mi hudba přinesla – ať už mluvím o svých blízkých, o zážitcích, vytvoření značky oblečení a možnosti dělat si vlastní merch nebo možnosti podílet se na projektech dalších umělců,“ užívá si proces.
To málo, co z hudby vydělá, do ní poté vrátí. „Dalo by se říct, že vše, co teď mám a jak žiju, je hlavně díky tomu, že jsem začala dělat hudbu a poznala lidi, se kterými na těchto projektech mohu spolupracovat nebo je vytvářet,“ je vděčná. Kdyby ale měla mít posluchačka Bring Me The Horizon, The Amity Affliction, Avril Lavigne, NF, ale také JXK, Meitona, Caspera, Matyase Blacka či Viktora Sheena hudební sny, moc jich nebude.

„Co se týče hudebních snů, tak mě asi moc věcí nenapadá. Beru to tak, že na všechno musí být správnej čas. Zároveň bych měla ráda možnost více cestovat a věnovat se tetování, což jsou sny, které jdou se mnou taky víceméně odmala,“ přemýšlí do šíře.
A na co se od ní můžeme těšit my? Daniela chystá první album, na nějž chce dostat více interpretů, kteří baví ji samotnou. Od toho se odvíjí vydání pilotního tracku z alba s vizualizací. „Podíleli se na ní lidé z mého blízkého okolí a fans. Chtěla jsem dát možnost komukoliv se zapojit a být součástí,“ zdůrazňuje důležitost komunity a fanouškovské základny, které děkuje za podporu.
„Upřímně si vážím, že svůj čas věnujete zrovna mojí hudbě a všemu, co se kolem ní děje,“ uzavírá.