Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Toto jsou historické filmy, které si skutečnou historii upravily, jen aby zdramatizovaly děj.
Historické či biografické filmy tvůrci často zpracují velmi kvalitně. Ne vždy se však kvalita rovná autenticitě a historické přesnosti. Právě naopak, velké množství filmařů a tvůrců si vymýšlí postavy, události a vynálezy, aby více zdramatizovali děj. Které historické filmy jsou tedy nejnepřesnější?
Statečné srdce je nejlepší Gibsonův režijní počin, zároveň je to ale jeden z nejnepřesnějších historických filmů. Skotové si ve skutečnosti nemalovali tváře a nenosiliani slavné kilty. Samotný William Wallace je ve filmu farmář, ale ve skutečnosti se narodil do šlechtické rodiny a byl to vzdělaný muž. Zdramatizovány jsou ve filmu i jeho smrt a zajetí. Mel Gibson výrazně změnil i závěr snímku.
V něm se Robert I. (Robert Bruce) spontánně postavil anglické armádě s dalšími Skoty na počest Williama Wallace. Ve skutečnosti však v této době Robert bojoval s Anglií už osm let. Tvůrci si oproti realitě upravili i konec filmu a zpřeházeli roky. Jinými slovy je to spíše velkolepý válečný film a drama inspirované skutečnými událostmi. Historii Skotska by se z tohoto filmu nikdo učit neměl.
P. S. Brave Heart (Statečné srdce) byla přezdívkaRoberta Bruce, ne Williama Wallace.
2. Gladiátor (režie: Ridley Scott, 2000)
Samotná postava Maxima Decima Meridia je směsíněkolika historických osobností římské historie, jako jsou například Narcissus, Tiberius Claudius Pompeianus či Taruttienus Paternus. Film značně upravil i vyobrazení senátu jako vládní moci v římském impériu. Ve skutečnostinebyl tak prodemokratický a neměl ani tak velkou moc.
Commodus nezabil svého otce, císaře Marca Aurelia. Ten podle historiků zemřel během válečného tažení proti germánským kmenům. Tvůrci si vymyslelii to, že chtěl Marcus Aurelius vrátit Řím do republikánského zřízení. K tomuto historici nemají žádné důkazy.
Samotný záporák filmu Commodus nezemřel v aréně. Nejprve se ho jeho milenka Marcia snažila otrávit. Když to přežil, usmrtil ho její komplic během koupání.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Kolik vojáků skutečně bojovalo v bitvě u Thermopyl (film 300).
Jak velké přesile ve skutečnosti čelili Sparťané a jak byli opravdu oblečeni.
Proč je Pocahontas od Disney jedním z nejkontroverznějších animáků a kdo Pocahontas znásilňoval.
Co vadí americkým válečným veteránům na filmu Pearl Harbor.
Proč je film Kód Enigmy s Benedictem Cumberbatchem v roli Alana Turinga jednou velkou lží.
Historický velkofilm Zacka Snydera je opravdu epickým zážitkem. Pro tyto účely si však Snyder a jeho kreativní tým vymysleli tolik věcí, že historici jen kroutili hlavami. Sparta byla například v době událostí filmu jediným státem se dvěma králi. Jeden vedl vojáky, druhý udržoval klid doma. Ve filmu se tuto roli neúspěšně snaží zastoupit Leonidova manželka.
Sparťanské děti skutečně trénovaly v nehostinných podmínkách, ale nelovily samy. Ve skupinách se učily spolupráci s ostatními vojáky, což snižovalo riziko úmrtí. Xerxes do Sparty nikdy neposlal poslíčka se žádostí o jejich rezignaci a Sparťané na sobě měli kila výbavy a brnění. Rozhodně nebyli polonazí, jak je ukazuje Snyder.
Bojovalo v bitvě u Thermopyl skutečně jen 300 Sparťanů? Podle historiků tam sice skutečně bylo jen 300 Sparťanů, ale mnohem více Řeků, a to včetně vojska z Athén. Athéňané například zachránili Sparťany s jejich loďstvem v bitvě u Salamíny. Celkově v bitvě u Thermopyl bojovalo údajně kolem sedmi tisíc Řeků proti přesile 100 až 300 tisíc Peršanů.
Režisér Zack Snyder i tvůrce komiksu, podle kterého byl film natočen, Frank Miller si film upravili úmyslně. Nešlo jim o historickou poučku, ale o čistou a dobře vypadající zábavu na stříbrném plátně.
4. Pocahontas (režie: Eric Goldberg, Mike Gabriel, 1995)
Pocahontas je první animák od Disney, který byl natočen podle historické předlohy. Odehrává se během kolonizace Nového světa, Ameriky, což mělo za následek zabíjení původních obyvatel a kradení jejich půdy a majetku.
Angličtí kolonizátoři tehdy znásilnilimnožství mladých amerických dívek. Disney se však znásilňování a vyvražďování původních obyvatel ve filmu vyhýbá. Skutečné Pocahontas bylo v době, kdy se film odehrává, kolem 12 či 13 let, ne 19, jak vykreslil animák.
Pocahontas si ve skutečnostivzala Johna Rolfa, ne Johna Smithe. Se Smithem byla jen kamarádka a podle historiků spolu nikdy nic neměli. Kmen Powhatan Renape Nation následkem kolonizace trpěl, ale zástupci studia Disney podle vůdce kmene údajně odmítlijejich vnímání událostí konzultovat. Podle organizace Indigenous Foundation Angličané Pocahontas unesli a později ji také znásilnili.
5. Pearl Harbor (režie: Michael Bay, 2001)
Historické nesrovnalosti v tomto snímku pěkně shrnula stránka Pearl Harbor.org, která zastřešuje i exkurze ve stejnojmenném přístavu. Postarali se o to historici, experti na druhou světovou válku či profesionální fotografové.
Ti přišli na to, že japonská letadla disponovala ve filmu technologiemi, které nebyly dostupné ještě téměř 10 let po útoku. Několik akrobatických kousků s letadly ve filmu je podle nich také neproveditelných. Tehdejší letadla toho údajně nebyla schopna. Ve filmu jsou desítky technických a válečných nepřesností, ale ty se dají odpustit, jelikož šlo o detaily.
Američtí veteráni mají s filmem problém i proto, že se režisér Bay zaměřil jen na několik hrdinů, zatímco opomenul desítky a stovky dalších vojáků, kteří obětovali své životy. V centru filmu je fiktivní romantická dějová linie, kterou tvůrci vymysleli pro dramatizaci děje.
6. Kód Enigmy (režie: Morten Tyldum, 2014)
Život a příběh Alana Turinga, který se postaral o to, aby druhá světová válka skončila dříve, je stále široké veřejnosti neznámý. Moc tomu nepomohl ani skvělý, ale nepřesný film Kód Enigmy (The Imitation Game).
V něm označili Britové Turinga za zrádce, neboť nenahlásil jednoho ze svých kolegů jako špiona, protože mu vyhrožoval, že veřejnosti odhalí jeho sexuální orientaci (Turing byl homosexuál, což bylo tehdy nelegální). Turing se však ve skutečnosti s daným kolegou nikdy nepotkal a neupřednostnil vlastní bezpečí před rizikem pro zemi.
Turinga ve filmu vyšetřuje policie kvůli podezření ze špionáže, ale ve skutečnosti nikdy podezříván nebyl. Snad největší chybou filmu je to, že v něm není matematik Gordon Welchman. Právě s ním Turing sestrojil Enigmu, přístroj na dešifrování nejen nacistických kódů. Ve filmu Turing skrývá svou sexualitu, ale v reálném životě o jeho sexuální orientaci věděliblízcí přátelé i kolegové.