Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Manželé svou oběť ukrývali v dřevěné krabici podobné rakvi, kterou měli zasunutou pod manželskou postelí. Dívku v ní nechávali celých 23 hodin. Potom ji pustili, zbili, znásilnili a uložili zpět.
Psal se 19. květen roku 1977. Místo: Oregon, Spojené státy americké. Mladá Colleen postává na krajnici rozpálené asfaltky. Přešlapuje z nohy na nohu a upřeně hledí na cestu. Věří, že se brzy objeví auto s řidičem, který má namířeno do severní Kalifornie a bude ji ochoten svézt.
Stopařka se už nemůže dočkat, až dorazí na narozeninovou oslavu nejlepší přítelkyně. Ze svého rodného města Eugene vyrazila již ráno. Od té doby ujela „stopem“ už přes 500 kilometrů do Red Bluff, které se nachází jen kousek od její cílové destinace.
Před Colleen po chvíli zastaví červený cadillac. Šofér stáhne okénko s návrhem, že stopařku sveze. Dívka muži poděkuje za ochotu, ale do auta nenastoupí. Neuteče ani deset minut a zopakuje se tentýž scénář s jiným vozidlem. Přestože je Colleen teprve dvacet, mladická nerozvážnost ji úplně obešla. Ví, že stopování je pro mladou pěknou dívku nebezpečné, a proto si důsledně vybírá, komu nastoupí do auta. Slizcí muži to rozhodně nebudou.
Když před stopařkou zastaví modrá dodávka s mladou rodinou, zaraduje se. Za volantem sedí muž, vedle jeho manželka a na zadním sedadle malá holčička. „Svezeme vás. Nastupte si,“ nabídne šofér. Colleen poděkuje a nastoupí s dobrým pocitem, že jí s milou rodinkou nehrozí žádné nebezpečí.
První půl hodinu společné cesty se zdá být všechno v pořádku. Najednou ale řidič strhne volant a najede na polní cestu mimo civilizaci, kde zastaví. Vystoupí z auta a na hrdlo mladé stopařky přiloží nůž. Dosud nevinná manželka zatím vyndá z kufru lana a snaží se dívku svázat. Přestože se Colleen pere a křičí, nemá šanci utéct. „Ještě chvíli křič a proříznu ti hlasivky,“ zašeptá únosce do ucha vyděšené stopařky a na hlavu jí nasadí těžkou dřevěnou bednu. Když je dívka znehybněna, únosci nastoupí do auta, jako by se nic nestalo. Muž nastartuje, pustí si autorádio a manželský pár se opět vydá na cestu.
Vystrašená dvacátnice se veze do neznáma. Před očima má naprostou tmu a s realitou ji spojuje jen tlumený falešný zpěv únosce, který si zjevně užívá nejnovější hit znějící z rádia.
Tak začíná děsivý příběh „dívky z krabice“ – Colleen Stan, kterou věznil, mučil a znásilňoval Cameron Hooker sedm let. K tyranovi se v mučení ze strachu připojovala i jeho manželka Janice. Široko daleko nebyl nikdo, kdo by dívku před únoscem zachránil. S bolestí a utrpením se musela vyrovnat sama, v dřevěné krabici skryté pod postelí, ve které ji Hooker držel jako svoji hračku.
Tvořit kvalitní obsah můžeme jen díky našim předplatitelům. Pokud se ti líbí naše články o brutálních kriminálních případech ze světa, podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+.
Peklo na zemi
O několik hodin později se Colleen ocitla ve sklepě domu Hookerových, vzdáleného přibližně 50 kilometrů od místa, kde ji únosci vyzvedli. Cameron Hooker ji svlékl donaha a zavěsil za ruce na kovovou konstrukci. Na hlavu bezmocné dívky opět nasadil dvacetikilovou dřevěnou bednu a uštědřil jí desítky ran bičem. Jak píše portál ATI, 23letý Hooker pracoval jako dělník v dřevařském závodě, a tak mu síla v rukou – a tím pádem ani v úderech – nechyběla. Bohužel, toto byl jen začátek nejtemnějších let Colleenina života.
Mladá dívka prožila v domě Hookerových hrůzy, jaké si nedovedeme ani představit. Cameron ji denně bil a ponižoval. V týrání Colleen se vyžíval natolik, že vlastnoručně konstruoval různá mučicí zařízení, aby jí dokázal způsobit co největší bolest. Mezi nimi například zmiňovanou bednu na hlavu či skřipec, který dívce nenávratně poškodil záda a rameno, píše portál Daily Mail. Když svou oběť zrovna nemučil ani neznásilňoval, držel ji v dřevěné krabici s tvarem podobným rakvi pod manželskou postelí. Někdy v ní bývala zavřená i celých třiadvacet hodin.
Jak později ukázalo vyšetřování, mladí manželé měli únos stopařky dlouho naplánovaný. Už měsíce hledali dívku, kterou uvězní, aby si Cameron Hooker splnil své zvrhlé představy o vlastnění otrokyně. Dokud neunesli Colleen Stan, využíval k jejich plnění svou 19letou manželku Janice.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak manželský pár nutil svou oběť, aby je pozorovala při sexu.
Proč se bála Colleen od tyranů jednoduše utéct.
Proč se Colleen vrátila za Hookerem, i když jí dovolil navštívit její rodiče.
Jak nakonec Colleen od Hookerových utekla.
Proč šel do vězení jen Cameron a Janice ne.
Co pomáhalo Colleen přežít sedm let pekla na zemi.
Cameron a Janice Hookerovi se podle portálu Chico News poznali v roce 1973, kdy bylo Janice teprve 16 let. Oba byli zamilovaní až po uši, a tak se za dva roky vzali. Cameron už během vztahu svou manželku rád „zotročoval“. Přestože mu to zpočátku tolerovala a poslušně zvrhlé touhy svého muže naplňovala, po nějaké době Cameronovi řekla, že to musí skončit, protože už chce mít děti. Pár se dohodl, že si Cameron může unést „otroka“, kterého bude trýznit. Vybral si Colleen.
Manželé uzavřeli po únosu stopařky dohodu, že Cameron nesmí mít se svou otrokyní sex ani žádné jiné sexuální aktivity. Manželský pár si užíval radovánky výlučně ve dvou před očima své otrokyně, kterou soulož přinutil sledovat. Později se však dohoda změnila, Janice povolila a Cameron Hooker začlenil znásilnění do svých forem mučení Colleen.
Údajná sekta
Přestože Hookerovi dívku pravidelně bili a znásilňovali, Colleen děsilo zejména to, že Cameron má být členem satanistické organizace jménem „Společnost“. Dívce navyprávěl, že jde o mocnou organizaci, která mu kryje záda.
Podle jeho slov měla sekta odposlouchávat dům Colleeniny rodiny v jejím rodném městě, aby ji nijak nemohla kontaktovat v případě, že se pokusí o útěk. „Kdykoli mě vytáhli z krabice, nevěděla jsem, co mám čekat. Neustále jsem žila ve strachu,“ vzpomíná Colleen na nejhorší období svého života v knize popisující hrůzy, které prožila.
Řeči o tajné organizaci zafungovaly. Dívka se ze všeho nejvíc obávala, že pokud se o něco pokusí, „Společnost“ ublíží jejím nejbližším. Ze strachu přestala klást odpor, a dokonce s Cameronem podepsala otrokářskou smlouvu, která deklarovala, že mu musí sloužit.
Jelikož se snažila tyranovi vyhovět a splnit všechna jeho perverzní přání, na oplátku od něj dostávala stále více svobody. Jak píše ATI, Cameron jí dovolil pracovat na zahradě, či si dokonce chodit zaběhat do nedalekého lesa.
Hooker Colleen natolik věřil, že souhlasil, aby navštívila svou rodinu v Eugenu. Během první návštěvy ji doprovázel. Dívka svým rodičům Camerona představila jako svého přítele. Přestože se jim dceřino tiché vystupování nezdálo, nechtěli na ni tlačit. Domnívali se, že je členkou nějaké sekty a jakýkoli nátlak z jejich strany by mohl způsobit, že ji už nikdy neuvidí.
V roce 1981 Colleen navštívila svou rodinu sama a opět se vrátila k Hookerovi, čímž mu dokázala, že je zcela pod jeho kontrolou. I díky tomu jí o tři roky později dovolil začít pracovat v nedalekém hotelu, kde dělala pokojskou.
V době, kdy Hookerovi věznili Colleen, se jim stihlo narodit druhé dítě. Obě dcerky znaly Colleen jako ženu, která k nim chodí domů uklízet nebo je hlídat. Netušily, že s nimi žije v domě a už vůbec ne, že je zde držena proti své vůli. Podobně její přítomnost vnímali i sousedé Hookerových, kteří léta věřili, že je jen pomocnicí rodiny.
Bublina o sektě praskla
Jak píše portál ATI, Hookerovi drželi Colleen Stan v zajetí neuvěřitelných sedm let. Situace vygradovala, když Cameron řekl, že se chce s dívkou oženit – žít s ní jako s druhou manželkou a přivést do domu další otrokyně. Pro Janice to nevěstilo nic dobrého, a tak začala jednat.
Rozhodla se Colleen prozradit, že její manžel není součástí žádné tajné organizace, a pomohla jí utéct. V srpnu 1984 se Colleen podařilo opustit dům Hookerových a dorazit na nejbližší autobusové nádraží. Z tohoto místa vyřídila dva důležité telefonáty. Nejprve zavolala rodičům, aby jí poslali peníze na cestu domů. Potom Cameronovi, aby mu oznámila, že odchází a on s tím už nic nemůže udělat. Tyran se údajně po této zprávě rozplakal bezmocí.
Janice ještě před odjezdem Colleen požádala, aby neudala jejího manžela policii. Věřila, že se dokáže změnit, a proto mu dala další šanci. Další tři měsíce žití po Cameronově boku ji však přesvědčily, že jiný už nebude. Ze strachu o sebe a své děti se rozhodla jít vypovídat na policii.
Janice šerifovi řekla, že ji Cameron mučil a vymýval jí mozek už od doby, kdy spolu začali chodit. Řekla, že ačkoli mu pomáhala s vězněním Colleen, dělala to jen ze strachu. Popsala se jako další oběť tyranie svého manžela.
Šerif Janice nabídl imunitu, bude-li proti svému manželovi svědčit. Žena tuto nabídku přijala. V roce 1985 uznal soud Camerona Hookera díky jejímu svědectví vinným a odsoudil ho ke 104 letům vězení za únos, mučení a znásilňování Colleen Stan, píše Daily Mail.
Zkušenost stopařky u soudu popsali jako „nevídanou v historii FBI“. Soudce Nejvyššího soudu Clarence B. Knight se v té době ohledně Camerona Hookera pro LA Times vyjádřil, že jde o „nejnebezpečnějšího psychopata, jakého během své praxe potkal“.
Bylo „dívek z krabice“ víc?
Podle informací zmíněných v dokumentu Snapped Notorious: Girl in The Box Janice šerifovi tvrdila, že Colleen Stan nebyla první dívkou, kterou Cameron unesl. Ještě předtím měl do své dodávky naložit Marii Elizabeth Spannhake, kterou nakonec zavraždil.
Marii bylo 19 let, když se v prosinci 1975 přestěhovala z Clevelandu ve státě Ohio do kalifornského Chica za svým partnerem. O několik týdnů později, 31. ledna 1976, dívka zmizela během nákupů. Přestože partner ihned po jejím zmizení zalarmoval policii, nikdy ji nenašli. Colleen v dokumentu potvrdila, že v jedné z krabic, ve kterých ji Cameron věznil, byla fotografie jiné ženy, pravděpodobně Marie.
Janice policii řekla, že Spannhake zajali stejně jako Colleen – nabídli jí odvoz, když ji zahlédli kráčet po krajnici. Cameron se však během mučení nechal unést a Marii střelil do břicha. Když viděl, že umírá, rozhodl se ji „dorazit“ tím, že ji začal škrtit.
Přestože tyranova manželka tvrdila, že tělo Marie Spannhake zakopali vedle prašné cesty, policii se její pozůstatky nikdy nepodařilo najít.
Jizvy zůstanou na Colleenině duši navždy
Když se Collen Stan podařilo uprchnout od tyrana a vrátit domů, absolvovala psychologickou terapii. Začala studovat účetnictví, vdala se a přivedla na svět vlastní dceru. Peklo, které prožila, ji motivovalo ke vstupu do neziskové organizace a pomáhání jiným týraným ženám. Stejně jako Janice Hooker si i Colleen změnila jméno a nadále žila v Kalifornii.
O Cameronovi nebylo slyšet až do roku 2015, kdy požádal o podmíněné propuštění. To mu však bylo zamítnuto s tím, že další šanci dostane nejdříve v roce 2030.
„Cameron neprojevil žádnou lítost. V podstatě promarnil svůj život ve vězení a neudělal nic pro to, aby se pokusil změnit, či minimálně přijít na to, proč mi to udělal,“ řekla v té době Colleen pro KXTV s tím, že se s rozhodnutím soudu ztotožňuje. Dodala, že ačkoli nezná fyzický ani mentální stav svého tyrana, nemyslí si, že by to byl starý slabý muž, který by to, co udělal, nedokázal udělat znovu.
Přestože Colleen dlouho mlčela, v roce 2021 se rozhodla o sedmi letech „v krabici“ mluvit v dokumentu Snapped Notorious: Girl in The Box. „Nedokážu ani vysvětlit, co dělá totální tma s lidskou duší,“ řekla na kameru roztřeseným hlasem a pokračovala ve vyprávění:
„Naučila jsem se, že ve své mysli můžu jít kamkoli. Dokázala jsem utéct od reality. Chodila jsem někam, kde mi bylo příjemně, za lidmi, které jsem měla ráda. Myslela jsem na cokoli, co mě dokázalo udělat alespoň na moment šťastnou.“