Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. listopadu 2023 13:04
Čas čtení 0:51
Radim Šlechta

Jazykolamy jako test na alkohol? Přesnost výsledků studie je ohromující

Jazykolamy jako test na alkohol? Přesnost výsledků studie je ohromující
Zdroj: Unsplash/Fred Moon/volně k užití
NEWS
Uložit Uložené

Jazykolamy by v budoucnu mohly posloužit jako zámky do aut i pomůcka pro barmany a barmanky.

„Rododendron, rododendron, rododendron.“ Pamatuješ si, jak musel Alois Fábera v podání Jiřího Pechy ve filmu Pupendo nejdřív projít testem opilosti pomocí jazykolamů, než mohl domů? Tak teď se ukazuje, že jazykolamy vážně dokážou určit míru opilosti.

Americký vědecký tým přišel s nápadem, jak podobné jazykolamy využít jako test na alkohol. Hodil by se v barech i za volantem. O práci publikované v Journal of Studies on Alcohol and Drugs informoval The Guardian.

Doporučeno
Co se stane s tvým tělem, když budeš pít každý den alkohol? Od první sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů Co se stane s tvým tělem, když budeš pít každý den alkohol? Od první sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů 17. října 2023 11:00

V pokusu se 18 lidí nechalo nahrát, jak recitují jazykolam. Poté jim výzkumný tým podal alkohol podle jejich váhy, tak aby se všichni mírně opili. Nakonec měli zúčastnění odříkat každou hodinu jiný jazykolam, dokud neuplynulo sedm hodin od konzumace alkoholu. Během testu se osobám také průběžně měřila hladina alkoholu.

Umělá inteligence následně analyzovala, jak se od sebe jednotlivé nahrávky liší, a určila, jestli byl daný člověk opilý. Výsledky odhadla s 98procentní přesností.

Takové poznatky by mohly podle vědeckého týmu fungovat třeba jako zámky u elektrického zapalování aut, kdy by se vozidlo nastartovalo až po odříkání jazykolamu. Ve hře je také vývoj aplikace, s jejíž pomocí by mohla obsluha na baru určit, jestli si daný zákazník nebo zákaznice může dát ještě jeden drink. Zatím se ale jedná o příliš malou studii ve velmi kontrolovaném prostředí, která navíc nezkoumala další dopady alkoholu na lidský projev.

Anketa:
Ocenil*a bys v budoucnu testování na alkohol pomocí jazykolamu?
Rozhodně, zní to dost zajímavě.
Jazykolam neodříkám ani za střízliva.
Rozhodně, zní to dost zajímavě.
50 %
Jazykolam neodříkám ani za střízliva.
50 %
Domů
Sdílet
Diskuse