Zprávy naznačují, že zákaz je jednou z možných variant ochrany mladých lidí před škodami na internetu.
Premiér Velké Británie Rishi Sunak zvažuje omezení přístupu k sociálním médiím pro mladistvé do 16 let, cílem je pokus o jejich ochranu před některými škodlivostmi internetu. Podle britského deníku The Guardian je ve hře také úplný zákaz.
Britská vláda už v minulosti představila zákon o bezpečnosti na internetu. Ten vyžaduje, aby sociální sítě chránily děti před škodlivým obsahem. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až do výše deseti procent jejich celosvětových příjmů. Nyní kabinet zvažuje další opatření.
Agentura Bloomberg ve čtvrtek informovala o tom, že by v novém roce měla vláda zahájit konzultace za účelem prozkoumání rizik, kterým jsou mladiství při používání sociálních sítí vystaveni. Zatímco některé zdroje zpravodajskému webu sdělily, že se uvažuje o zákazu sociálních médií pro děti mladší 16 let, mluvčí vlády takovou možnost bagatelizoval.
„Spíše hledáme způsoby, jak posílit postavení rodičů, než abychom něco konkrétního potlačovali. Zjistili jsme, že v dosavadních výzkumech existují určité mezery, takže se budeme zabývat tím, jaké další studie je třeba provést. Žádný z ministrů zatím nic nepodepsal,“ uvedl mluvčí.
Zástupce samotného premiéra se ke konkrétním návrhům nevyjádřil, médiím ale sdělil, že na zmíněnou problematiku bezpečnosti na internetu se vláda dívá v širokém měřítku. The Guardian přinesl reakci poslankyně a bojovnice za bezpečnost dětí na internetu Beeban Kidron, která s úplným zákazem pro děti nesouhlasí.
„Drtivá většina sociálních médií je navržena tak, aby vyvolávala závislost, polarizovala a ukazovala nerealistické životní styly a touhy – je to vlastně mizerné místo pro trávení času během dospívání. Jsem ale znepokojena tím, že by reakcí mělo být úplné vyloučení dětí z digitálního prostoru. Místo toho by mělo být cílem sítě navrhnout tak, aby podporovaly rozvoj dětí,“ uvedla.
Některé organizace volají po důkladnější regulaci bezpečnosti online již od roku 2017. Legislativa procházela dlouhou cestou, už zmíněný zákon Online Safety Bill vstoupil v platnost letos na podzim. Dětská charitativní organizace NSPCC uvedla, že za šest let bylo policejními složkami ve Spojeném království zaznamenáno 34 400 trestných činů online groomingu vůči dětem.