Automobilka Škoda chystá nová vylepšení v podobě propojení hlasové asistentky s ChatemGPT nebo nových bočních světel.
Škoda do své hlasové asistentky Laury zařadí umělou inteligenci ChatGPT. Díky propojení budeš moct nově pomocí hands-free ovládat i obrazovku u čelního okna, navigaci, klimatizaci anebo získat odpovědi na všeobecné otázky. Hlasová asistentka se aktivuje povelem „OK, Lauro“ či tlačítkem na volantu.
ChatGPT se v některých autech Škoda objeví od poloviny roku 2024. K dispozici bude pro modely Superb, Kodiaq, několik vybraných verzí modelu Enyaq a pro nové a modernizované modely Octavia. Funkce bude postupně přístupná i v dalších modelech koncernu Volkswagen.
V případě propojení s umělou inteligencí je důležitá také otázka bezpečnosti dat a soukromí, podle předsedy představenstva společnosti Škoda Auto Klause Zellmera je toto téma pro firmu prioritou. ChatGPT nebude mít žádný přístup k údajům o vozidle či k osobním informacím a všechny interakce budou hned po zpracování smazány.
Patent na boční světlo
Integrace ChatuGPT není jedinou novinkou, kterou Škoda chystá. Letos v lednu byl do databáze úřadu průmyslového vlastnictví zapsán její nový patent na boční světlo. To bude mít hned několik využití, bude fungovat jako směrovka, varovný blikač, osvětlení a zároveň bude umět bliknutím varovat ostatní řidiče, pokud se k autu přiblíží příliš blízko. Tím dokáže eliminovat mrtvý úhel například při změně pruhu.
Světlo bude umístěno na zadním sloupku s funkcí svítit oranžově, bíle anebo červeně. Bílé osvětlení se objeví při zařazení zpátečky, aby měl řidič lepší výhled na prostor kolem auta. Na novince pracoval vedoucí exteriérových designerů Karl Neuhold.