Vědci z technologické International Business Machines Corporation (IBM) se rozhodli vyzkoušet, zda jde vytvořit krátký film se stop-motion, který by jako předmět používal pouze atomy. A tak vznikl Chlapec a jeho atom – nejmenší film na světě.
Na film z roku 2013 nedávno upozornil server Kinobox. Pozorovat v něm můžeme mladého chlapce a jeho atom. Dvouminutové dílo ukazuje příběh, v němž si oba hrají, chytají a poskakují na trampolíně, nakonec se atom dostane až na oblohu mezi mraky.
Odborníci a odbornice na molekulární technologie vytvořili film pomocí pohybu s molekulami oxidu uhelnatého po malé měděné destičce a snímek po snímku tak vytvářeli krátký film. Využívali speciální mikroskop a molekuly musely být ochlazeny na teplotu minus 260 stupňů Celsia, aby se zabránilo náhlým pohybům.
Po každém posunu atomů bylo nezbytné provést zvětšení a následné oskenování obrazu z řádkovacího tunelového mikroskopu. Celý proces trval přibližně pět minut. Tým IBM na filmu pracoval zhruba týden a vzniklo 60 sekund materiálu, který se skládá ze 242 jednotlivých snímků. Ukázalo se, že pro vytvoření tohoto díla stačilo pouze 12 atomů.
Film se nedostal jen do Guinnessovy knihy rekordů, ale také odpověděl na otázku, jak malý magnet lze vyrobit a ještě ho používat pro ukládání dat.
Jak vznikají stop-motion filmy?
Jedná se o animační techniku, při níž jsou statické scény s fyzickými objekty fotografovány krok za krokem. Tyto snímky jsou poté spojeny do sekvence vytvářející dojem pohybu. Může se pracovat s různými materiály, například plastelínou nebo loutkami. Touto technikou byla vytvořena například Mrtvá nevěsta od Tima Burtona.
Pokud stále nedokážeš uvěřit, že je něco takového možné, koukni na krátký dokument, který celý proces podrobně ukáže.