Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
20. února 2024 16:30
Čas čtení 8:24
Vojtěch Vanda

Když rapový track o vraždění odpovídá realitě. King Von dostal nálepku prvního rapového sériového vraha, víme proč

Když rapový track o vraždění odpovídá realitě. King Von dostal nálepku prvního rapového sériového vraha, víme proč
Zdroj: Instagram / @kingvonfrmdao
ZAJÍMAVOSTI RAP SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

Rapoví zasvěcenci vědí, že Chicago nedostalo přezdívku Chiraq jen tak. Město, ve kterém se pro vraždu nejde daleko, je rodištěm jednoho z nejvražednějších rapových žánrů, drillu, a nejspíš i první rapové superstar a sériového vraha zároveň, Kinga Vona.

King Von se rapovému posluchači představovat nemusí. Za pseudonymem stál Dayvon Bennett, muž, jenž se řadil mezi takzvané storytellery. Jeho texty odrážely jeho krvavou realitu. Na rozdíl od ostatních tvůrců drillu se však Bennett vyznačoval nebývalým nadšením z násilí, které jej v konečném důsledku zabilo.

Nedávno se objevily zprávy, že právě King Von byl zásadním strůjcem nechvalné pověsti větrného města. Dokument britského youtubera Trapa Lora Rosse s názvem King Von: Rap's First Serial Killer jej dokonce „korunoval“ prvním rapovým sériovým vrahem, čímž vyvolal obrovskou vlnu spekulací. Situaci kolem Kinga Vona se však začaly věnovat další kanály a daly celý obrázek dohromady.

Než si jej složíme, k pochopení situace kolem Chicaga, rapu, vražd a jejich spojení s Kingem Vonem je nutné pochopit, proč město proslulo rapovou brutalitou více než Atlanta, New York či Los Angeles. 

Město v zahradě smrti

Chicagská policie zaznamenala několik obrovských vln násilí, z nichž první přišla už v roce 1920. Tehdy za ni mohl Al Capone a jeho gangsteři, jimž kromě policie musel čelit také první chicagský starosta neamerického původu, kladenský rodák Antonín Čermák.

Doporučeno
Převýchovné zařízení? Na Ivy Ridge byly děti týrány a sexuálně zneužívány. Pobočka (ne)polepšovny existovala i v Česku Převýchovné zařízení? Na Ivy Ridge byly děti týrány a sexuálně zneužívány. Pobočka (ne)polepšovny existovala i v Česku 11. dubna 2024 12:00

Na konci šedesátých let minulého století přišla druhá vlna gangů, která do jisté míry ovlivnila i tu následující. V roce 1966 založil David Barksdale se svými komplici „skupinu proti nepřátelům“ s názvem Devil's Disciples. Později sjednotil malé gangy do skupiny The Black Disciples (BD)

David Barksdale
Zdroj: Chicago Police Department

Černošská komunita ke Kingu Daveovi, jak se Barksdaleovi říkalo, vzhlížela. Aktivně totiž hájil práva Afroameričanů, spojoval se i s Martinem Lutherem Kingem a měl konexe s Černými pantery. Jeho věhlas byl takový, že se mu rozhodl nabídnout příměří a spojenectví i vůdce rivalů Gangster Disciples Nation (GD) Lary Hoover. Tak vznikl Black Gangster Disciple Nation (BGDN). Jenomže spojenectví trvalo jen do roku 1974, kdy King Dave zemřel na následky útoku nepřátel. 

„Aliance“ se rozpadla a násilí mezi Black Disciples a Gangster Disciples se rozhořelo. Eskalovalo v divokých 90. letech, kdy chicagská policie evidovala v průměru 900 vražd ročně. Chudý jih města autority prostě nezvládaly. Policejní jednotky sem jezdily, jen když musely, a patroly ani nevystupovaly z aut. Bloky ovládal prodej drog, činnost gangů a jejich bossové.

Situace se začala „uklidňovat“ k začátku nového milénia, kdy počet vražd klesl o polovinu. Neznamenalo to však, že by se aktivita gangů snížila na dlouho. Naopak další velký nárůst vražd v Chicagu přišel ke konci roku 2020. K němu vedla znovuobnovená válka gangů, kterou ovlivnily sociální sítě. Řekněme, že to, co začalo na Twitteru, nezůstalo na Twitteru.

Zrození Tookaville a O Blocku

King Von se narodil až v roce 1994, stačilo však vyrůstat na jihu a ke gangsterskému životu si přičichnout musel. Jeho život započal ve čtvrti KillaWard ovládané gangem Gangster Disciples, za nějž jeho otec přezdívaný Silk zemřel, když mu bylo 11 let. Proto se jako malý přestěhoval na „sídliště“ Parkway Gardens.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš hlavní města států USA podle indicií? KVÍZ: Poznáš hlavní města států USA podle indicií? 2. března 2024 14:30

Parkway Gardens jsou sociální bytové domy, v nichž bydlí spousta rodin s odlišnými osudy. V jednom vyrostla i bývalá první dáma USA Michelle Obama, další známé osobnosti nicméně prosluly horšími skutky. Parkway Gardens byly význačně teritoriem Black Disciples, tudíž nebezpečným územím. Jejich rivalové, Gangster Disciples, si navíc nárokovali území přes ulici.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený V.Roy. (@kingvonfrmdao)

Generace Kinga Vona se do ulic dostala kolem roku 2010, kdy se prý „nosily zbraně hlavně kvůli respektu“. Vražd se dělo dost, ale nestřílelo se denně. Vše se začalo měnit v momentě, kdy kolem 63. a 64. ulice, kde se Parkway Gardens a jejich nepřátelé nacházeli, začali přicházet o život tzv. „hood famous“ lidé. Oblíbenci, které měl ve čtvrti každý rád.

První osobou, jejíž smrt se stala pro následující válku gangů signifikantní, byl patnáctiletý člen GD Shondale Gregory alias Tooka. V lednu 2011 čekal na autobus, když jej zastřelil člen gangu Black Disciples jako odvetu za smrt jejich člena. 

Že byl Tooka oblíbený, ukazují dvě věci: rivalové začali okamžitě hanit památku mrtvého a stoupenci v GD zase pojmenovali své teritorium po něm. Přirozeně přišla na řadu odplata, které se podle tamní policie chytila sama traumatizovaná dívka bažící po krvi.

Proto zemřel člověk, kterého si cenili členové BD. V srpnu stejného roku se projížděl na kole dvacetiletý Odee Perry, jehož prý vystopovala a zastřelila dívka s pseudonymem K.I., jíž Tooka zemřel v náručí. To Perry totiž údajně Tooku zastřelil. Z Parkway Gardens vznikl O Block k uctění Odeeho památky, stoupenci se začali zaříkávat jeho jménem a nepřátelé jej hanili. Oko za oko.

Vrah King Von

Vraždy byly tak nečekané, že to s některými mladšími lidmi v sousedství zamávalo. Začal se jim formovat nový typ gangster lifestylu, jejž živila krvežíznivost ve spojení se „špičkováním“ se s rivaly na internetu. Ze střelby po lidech se stal sport.

Doporučeno
Yzomandias, Nik Tendo či TK27. Který český rapper má nejlepší módní vkus? Yzomandias, Nik Tendo či TK27. Který český rapper má nejlepší módní vkus? 26. února 2024 16:00

Jedním z hlavních účastníků této krvavé hry byl právě King Von, jenž vzhlížel k Barksdaleovi i k Odeemu. Blok jej měl za průkopníka – o politiku gangů se začal zajímat v deseti letech, nosil u sebe airsoftové zbraně, bil se a prý jako první začal nosit zbraně do školy. Proto také skončil v nápravném zařízení, ve kterém si prošel armádním drillem. Smrt Odeeho jej zastihla právě tam.

Během podzimu 2011 zemřeli v O Blocku rukou rivalů další dva lidé. Mezi BD to začalo vřít a sám Von se rozhodl jednat. V dubnu roku 2012 měl být spolupachatelem vraždy muže známého jako King Doc. Vraždu proslavil fakt, že mužovo tělo bylo nalezeno v keři až hodiny po střelbě. Ne policií, ale jeho bratrancem Modellem.

Na Twitteru se poté rozpoutala další válka plná posměšků, které známe i my v Česku a které King Von adresoval na svou opozici. Jen s tím rozdílem, že vyhrožování typu „Já tě zabiju!“ nabíralo úplně jiné rozměry.

V ulicích, které byly od sebe vzdáleny desítky nebo stovky metrů, začali umírat další lidé na obou stranách. Tehdy Von vyhlásil válku nepřátelům přes Twitter.

Masakr začíná 

Chicagské příběhy plné bolesti se začíná dozvídat celý svět. Uprostřed střelby vznikl unikátní rapový subžánr, jenž svou realistickou krutostí trumfoval ostatní. Takzvaný drill se dostal do popředí díky umělcům, jako jsou Chief Keef, Lil Reese, Lil Durk a další, kteří v O Blocku bydleli a s vražednou realitou se setkávali každý den.

Hymna Love Sosa, I Don't Like, remix písně od Kanyeho Westa a další zněly světem, hudba však pro Kinga Vona nebyla. Sám se soustředil pouze na nepřátele. Celé dny trávil v ulicích pronásledováním rivalů, byla to vlastně zábava. Tweetoval o tom, jak bude se svými kamarády dělat „věcičky“, jak přezdíval vraždám. A ty nejspíš dělal. Existují nepřímé důkazy, že v říjnu roku 2012 zastřelil se svým kamarádem T. Royem výše zmíněného Modella.

Doporučeno
Droga, která dělá z lidí zombie. Zjišťovali jsme, jestli Česku hrozí zamoření fentanylem jako v USA Droga, která dělá z lidí zombie. Zjišťovali jsme, jestli Česku hrozí zamoření fentanylem jako v USA 1. února 2024 19:30

Další bod do tragické tabulky lidského neštěstí si King Von s T. Royem údajně zapsali, když připravili o život dalšího rivala. Jak upozornil Trap Lore Ross, Von informoval na internetu o střelbě jen pár minut poté, co podle oficiálních dokumentů oběť zemřela. I když se konkrétní spojitost nedala ověřit, bylo to minimálně podezřelé.

Do konce roku 2012 přišli Vonovou rukou o život ještě dva lidé. Druhé zabití nakonec postavilo Kinga Vona před zákon, nicméně ne za vraždu, ale za nelegální držení zbraně. Chicagská policie prakticky ignorovala celý Vonův twitterový účet, kde se o střelbách psala dlouhá vlákna. 

Po roce se Von dostal zpátky z vězení připraven do akce a nemusel čekat dlouho. Rapper Lil Marc vydal disstrack No Competition na singl Lil Durka s názvem Competition, a proto v březnu 2014 zemřel při čekání na autobus po třinácti ranách z kolemjedoucí stříbrné dodávky, v níž se dle údajných videí na Twitteru měl nacházet i King Von. Střelec vypátrán nebyl.

Neukojená krvežíznivost hnala Vona k překonávání výzev. Největší byla dívka, jejíž proslulost byla velká jako jeho. Poprvé vraždila ve 14 letech a v dalších 20 vraždách měla být zapletena. Sedmnáctiletá Gakirah Barnes alias K.I. byla nebezpečnou protivnicí a s Kingem Vonem měla zvláštní vztah, který byl směsicí upřímné nenávisti, nebezpečného flirtu a možná i zvráceného pochopení, jelikož měli spoustu společného.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš české a slovenské rappery podle outfitu? KVÍZ: Poznáš české a slovenské rappery podle outfitu? 1. února 2024 8:25

Faktem ale bylo, že šlo o nepřátele. Mladá žena, která dokonce měla ukrást zbraň Odeeho Perryho, přišla jednoho dne v dubnu 2014 o život devíti ranami z Vonovy pistole poté, co přes Twitter vybízela k boji sdílením své lokace.

(Ne)dotknutelný

Šest vražd, rok vězení. Von se cítil nedotknutelný. Nebylo divu, že se ještě v květnu téhož roku rozhodl střílet na narozeninové party, kam si to namířili členové GD. Sám se oslavy účastnil, ale když si všiml jejich přítomnosti, vyzvedl souputníka a zavolal na místo, ať schovají děti, jelikož se něco stane.

Výsledek? Smrt Malcolma Stuckeyho, jenž ale nebyl zamýšlenou obětí. I když zemřel nevinný, svým „úlovkem“ se Von přesto honosil. Čím dál větší neopatrnost jej pak dostala znovu za mříže, avšak ne za vraždu, nýbrž znovu za držení zbraně.

Policie každopádně provedla důkladnější vyšetřování a později jej s komplicem obvinila z vraždy Stuckeyho a dvou pokusů. Na verdikt si musel Von počkat ve vazbě do roku 2017. A že to bylo záživné čekání. Gangster prodělal 20 konfliktů, a dokonce jedno z křídel vězení zapálil. Zde získal přezdívku Grandson, která měla implikovat jeho „příbuznost“ s Kingem Davidem.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený V.Roy. (@kingvonfrmdao)

Situace se ale začala měnit. Nejenže Vonovi zemřel kamarád T. Roy, ale i jeho komplic Big Mike se rozhodl spolupracovat s policií a hodit vinu na něj. Z blíže nepochopitelného důvodu ale nakonec spolupráci odvolal. Veškerá vina tak padla na Mikea, jenž dostal 16 let za vraždu a 12 let za odvolání spolupráce. Von byl pro nedostatek důkazů zproštěn obvinění.

Doporučeno
Ubodal je a snědl maso z obličeje obětí, protože si myslel, že je pes. Soud ho do vězení neposlal Ubodal je a snědl maso z obličeje obětí, protože si myslel, že je pes. Soud ho do vězení neposlal 27. ledna 2024 14:00

Číhající smrt udělala z Vona opatrnějšího člověka. Rozhodl se, že se zaopatří. Zdržoval se poblíž Lil Durka, který v něm poznal potenciál stát se nejvíc real rapperem scény, proto pro něj nebyl problém platit právníky. Gangster našel zázemí u něj v Atlantě, čímž hvězdě rostl respekt a „shooterovi“ zase stabilní prostředí a relativní klid. Von začal život proměňovat v peníze v momentě vzniku první nahrávky Beat Dat Body.

Jenže hudbu vnímal jako záznam upozorňující na skutky, které spáchal. Stále se viděl na ulici s pistolí. Čím zajímavější výdělky a slávu však hudba přinášela, tím lepší bylo pro Vona existovat v průmyslu.

Klidnější hudební přítomnost si nicméně žádala menší spojování s vražednými skutky. Chlubení muselo stranou a v listopadu 2018 začal Von špatné skutky na Twitteru popírat. Možná proto přidal na brutalitě v textech. Čím víc šokující, tím lépe. Posluchači hltali storytelling jako Crazy Story jako diví. Nejdříve z hudby a pak také z příběhů z live streamů na Instagramu.

Ale pořád tu byli rivalové z GD. I proto Von veřejně podporoval ty, kteří byli na ulici aktivnější.

Vraždy jej ale začaly dohánět. Smrt Alexandera Weatherspoona z roku 2019, v níž byl kromě Vona zapleten i Durk a dva komplicové, by jej bývala dostala do vězení, kdyby osud nechtěl jinak. Bezprostředně po vyšetřování se tak ale nestalo a oba byli puštěni na kauci. Mohli tak dál bavit své fanoušky – obyčejné i známé, jako třeba LeBrona Jamese.

Smrt

A přišel mixtape Grandson vol. 1, z něhož bylo evidentní, že se King Von v rapové vražedné rétorice zabydlel. Na Instagramu ztratil zábrany a přiznal, že zabil víc než pět lidí, což je pro americkou definici sériového vraha dost.

Doporučeno
V Americe je draho, za první byt jsme platili 56 tisíc korun. Chci cílit na Česko, hudebně i TikTokem, říká Nykki V Americe je draho, za první byt jsme platili 56 tisíc korun. Chci cílit na Česko, hudebně i TikTokem, říká Nykki 20. ledna 2024 8:00

Další rok bodoval s prvním megahitem Took her to the O. Ve videu ztvárňuje vraždu dlouholetého rivala FBG Ducka, po jehož zveřejnění unikla informace, že měl vypsat na sokovu hlavu odměnu 100 tisíc dolarů. Údajně proto vyrazilo šest vrahů do centra Chicaga jej zabít. Média útok přirovnala k přestřelkám Ala Caponeho ze třicátých let. Tehdy ale Von netušil, že se blíží i jeho konec. 

Nebylo tajemstvím, že se neměl rád s další rapovou superstar NBA YoungBoyem. Rétoricky vcelku podobní umělci přitahovali podobné typy žen, proto není divu, že Asian Doll, která chodila s Vonem, i Jania Bania, matka dítěte YoungBoye, jednou vystřídaly strany. Následné výhrůžky mezi oběma stranami živili i Lil Reese či Quando Rondo.

Dne 5. listopadu 2020, týden po vydání debutu Welcome to O Block, měl King Von show v atlantském klubu Opium. A i když po ní veřejně uvedl, že rapový beef kvůli ženě nemá smysl, nevyrazil v noci domů, ale před dýmkový klub Monaco, kde postával Quando Rondo.

Von jej dle svědků nečekaně napadl pěstmi, což vyvolalo reakci. Lul Tim, nejbližší přítel Ronda, vytáhl zbraň a čtyřikrát útočníka postřelil. V nastalém chaosu pokračoval zraněný Von ve rvačce. Dva muži z útočníkova doprovodu postřelili bránícího se Lul Tima a třetí krvácejícího odtáhl. Když se však chtěli stáhnout i Vonovi střelci, policisté v přestrojení je zneškodnili.

Doporučeno
Začalo to nevinnou hrou na masáž, dokud se neotočil na záda. Jak fungovala pedofilní organizace Jeffreyho Epsteina Začalo to nevinnou hrou na masáž, dokud se neotočil na záda. Jak fungovala pedofilní organizace Jeffreyho Epsteina 13. ledna 2024 17:00

King Von odešel 6. listopadu 2020 kolem půl čtvrté ráno i se všemi hříchy, které spáchal. Byl zapleten do minimálně 12 vražd a sedm jich s největší pravděpodobností spáchal sám. Ani za jednu však trest vězení nedostal.

Domů
Sdílet
Diskuse