Česko-slovenský pár Norbert a Jakub se rozhodl splnit si sen o rodině. Nebylo to snadné, ale nakonec se to manželům podařilo. Nyní společně vychovávají čtyřletou dceru Emu a nám vyprávěli o svém společném životě.
Na Kypr se přestěhovali před půl rokem, ale zpočátku žili v malém městě nedaleko Prahy. Jejich cesta za štěstím nebyla snadná. Trvalo jim tři roky, než našli náhradní matku, která jim porodila dceru Emu.
Když se Norbert a Jakub rozhodli splnit si svůj sen, zvažovali všechny možné způsoby, jak ho uskutečnit. „S Emičkou nám pomohla náhradní matka, což je úplně jiný princip než adopce. Hledali jsme na internetu, jak je to reálné, a překvapilo nás, že téma náhradního mateřství je v Česku a na Slovensku velice rozšířené, a to paradoxně ne u homosexuálních párů, ale naopak u heterosexuálních.“
Zjistili, že ve společnosti je mnoho žen, které se chtějí stát náhradními matkami a chtějí pomoci párům, jež nemohou mít děti přirozenou cestou. „Měli jsme štěstí, že jsme našli jednu slečnu, která má se svým partnerem dvě děti, miluje pocit těhotenství a je to typ člověka, který žije pro rodinu.“ Otcové dodávají, že to byl důvod, proč chtěla pomoci těm, kteří nemůžou mít rodinu v přirozených podmínkách, tedy například homosexuálnímu páru.
Později se shodli, že chtějí mít s náhradní matkou bližší vztah. „Šla na umělé oplodnění a pomocí biologické stopy jednoho z nás otěhotněla.“ Otcové rovněž dodávají, že zákon náhradní mateřství nijak neřeší. „Takže bylo třeba najít kliniky, které s naší situací neměly spíše osobní etický problém.“
Zákonným zástupcem může být pouze jeden z otců
Ema má pouze jednoho zákonného zástupce a rodina si ho nechává pro sebe. „Tyto příběhy jsou v té nevýhodě, že nemají základ v zákoně. To znamená, že pouze jeden z nás je právoplatný rodič a druhý je v podstatě cizí osoba. To, kdo má u Emičky biologickou stopu, zatím víme jen my.“
Dodávají, že tuto informaci, která vše prozrazuje, má Ema schovanou v malé truhličce, a až bude starší, sama se rozhodne, zda se o ni bude chtít podělit. „Rozhodli jsme se, že to bude takové rodinné tajemství. Také proto, aby to nedalo jedné z rodin pocit, že je něco ‚více‘, i když si nemyslíme, že by se to opravdu stalo, ale přece jen jsme lidé.“
Rodiny mohou být různé
S Emou si její otcové povídají i o tom, že rodiny mohou být různé. „Jelikož nežijeme v sociální bublině, setkáváme se primárně s hetero rodinami, takže vidí, že jsou i jiné rodiny než my.“ Popisují, že když si hrají s hračkami, panenky mají většinou mámu a tátu. Emě však nedělá problém hrát si i tak, že má panenka dvě mámy nebo dva táty.
„Snažíme se jí vysvětlit, že existují i rodiny, kde rodiče nejsou vůbec a děti vychovávají jiní členové rodiny či dětské domovy, nebo že jsou rodiny, kde je jen otec a naopak.“ Říkají, že se to snaží vysvětlovat tak, aby to dítě zvládlo pochopit. „Myslíme si, že to zatím vnímá velmi přirozeně a vůbec se nad tím nepozastavuje.“
Co se dozvíš po odemčení?
- Proč dali náhradní matce jméno Popelka.
- Jak u nás podle právničky funguje systém netradičních rodin.
- Jak probíhal porod a jaké byly první dny s novorozenětem.
- Jak na netradiční rodinu reaguje okolí Nora a Jakuba.
- Proč farář povolil křest malé Emy.
- Jak momentálně rodina funguje a proč se přestěhovala na Kypr.