Vědci označili virus za další pandemickou hrozbu. Proti této nemoci zatím neexistuje žádný lék.
Přezdívá se jí nejsmrtonosnější jeskyně na světě. Vytesaly ji kly slonů, kteří olizovali sůl z jejích stěn. V roce 1980 jeskyni Kitum, která se nachází v keňském národním parku Mount Elgon, navštívili dva turisté a nakazili se zvláštním virem, který způsobuje leptání těla a je známý jako Marburg. Podle Daily Mail turisté brzy poté zemřeli.
„Tkáň na obličeji se jim rozpouštěla a zdálo se, že jim obličej visí z čelistí,“ píše se v knize o incidentu v jeskyni. O několik let později si vyžádala další oběť, tentokrát dánského studenta, kterého postihl stejný osud.
Smrtící virus Marburg má po nakažení až 88procentní úmrtnost a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) způsobuje hemoragickou horečku, která poškozuje krevní oběh a oslabuje organismus. Patří do stejné skupiny virů jako ebola a podle WHO představuje pandemickou hrozbu.
Virus se může šířit tělesnými tekutinami, nebo dokonce dotykem. Inkubační doba viru se u lidí liší – nakažení se může projevit za 2 až 21 dní. Lékaři popisují nakažené pacienty jako „duchy“ se zapadlýma očima. Později se virus projeví krvácením z nosu, dásní, očí, nebo dokonce pohlavních orgánů.
Virus způsobují nakažená zvířata, která žila v útrobách jeskyně
Vědci zjistili, že za virulentní jeskyni mohou také minerály v jejích stěnách, kterými se přiživovali buvoli, hyeny, levharti a netopýři, kteří přenášejí nemoci a také patogenní mikroorganismy a bakterie.
O „infekční jeskyni“ se začal zajímat také Lékařský výzkumný ústav armády USA. Ten po incidentech zorganizoval do jeskyně expedici – výzkumnému týmu v ochranných oblecích se odtud podařilo přivézt netopýra. O více než deset let později byl v RNA tohoto zvířete objeven virus Marburg, uvádí Unilad. Smrtící patogen vědci identifikovali v játrech a plicích zvířete.
Proti tomuto virovému onemocnění zatím neexistuje žádná vakcína, jedinou léčbou je užívání léků na zmírnění příznaků a hydratace nakaženého pacienta.