Značka se přitom dříve zavázala k lepším pracovním podmínkám.
Že své přísliby neplní, odhalil report švýcarské advokátní organizace Public Eye, jak upozornilo například BBC.
Při šetření vypovídalo třináct různých zaměstnanců a zaměstnankyň ze šesti různých čínských fabrik, které se nachází v jižní Číně v oblasti Guangzhou. Všichni potvrdili, že nadměrné přesčasy jsou stále ještě běžnou praxí.
„Pracuji každý den od osmi ráno do půl jedenácté večer a každý měsíc si beru jeden den volna. Další dny volna si nemohu dovolit, protože to stojí příliš mnoho peněz,“ svěřil se například jeden ze zpovídaných. V průměru všichni dotázaní pracují dvanáct hodin denně, a to šest až sedm dní v týdnu.
Šlo už o druhé šetření Public Eye, první bylo provedeno už v roce 2021. Opakované rozhovory nabírali v létě roku 2023. Shein přitom mezitím přislíbil, že podmínky zlepší.
BBC mluvčí Shein řekl, že na změně usilovně pracují a že udělali významný pokrok. „Dlouhá pracovní doba v tomto odvětví je společným problémem, na jehož řešení musí značky, výrobci a další aktéři ekosystému spolupracovat,“ uvedla ještě značka.
Jenže nejde jen o dlouhé hodiny. Měly se také zvednout platy, k zásadní změně na výplatní pásce ale podle zaměstnaných nedošlo. Public Eye uvádí, že základní mzda v Shein činí 2400 jüanů (asi sedm a půl tisíce korun), životní minimum podle Asia Flooe Wage Alliance je přitom v Číně asi 6 512 jüanů (asi dvacet a půl tisíce korun).
Ve fabrikách se také běžně objevují batolata, která nemá kdo hlídat, ale také teenageři a děti balící objednávky a nedodržuje se zákaz kouření. Shein zjištění přesto odmítá a tvrdí, že pracovní standardy dodržuje.