Seznamka Ashley Madison cílila jen na vdané a ženaté. Jenže v roce 2015 ji někdo hacknul a jména nevěrníků zveřejnil.
O případu vznikl dokument Ashley Madison: Sex, lži a ostuda, který v květnu uvedl Netflix. Režisér také nedávno popsal, jak seznamka sháněla páry, které se v dokumentu objevily.
Seznamka lákala na slogan „Život je krátký. Mějte poměr“, přičemž cílila výhradně na lidi v manželském svazku. Miliony lidí tak své protějšky prostřednictvím Ashley Madison skutečně podvedly.
Případ, který se stal virálním, je manželství křesťanských influencerů Sama a Nii Radenových. Ti na YouTube sdíleli svou křesťanskou víru a zdánlivě dokonalé manželství, Sam přitom měl účet na této seznamce. Později zveřejnili video, ve kterém Sam tvrdí, že mu Nia i Bůh odpustili, dodnes dále pokračují v tvorbě a mají spolu čtyři děti. I oni se v dokumentu objevují.
V rozhovoru pro Variety režisér Toby Paton tvrdí, že v sérii chtěl ukázat, jak komplexní vztah manželství je, a zamyslet se nad jeho konceptem a tlakem na monogamii jako takovou. Právě křesťanský pár je podle něj skvělou ukázkou, jaké problémy v takových vztazích řeší většina z nás. Otázky, které si pokládáme, jsou podle něj univerzální.
Sam byl podle něj při natáčení i teď před zveřejněním velmi nervózní, režisér si však za dokumentem stojí, právě proto, že se s myšlenkami podle něj může ztotožnit hodně diváků a divaček.
Režisér mluví i o silné scéně, kdy jiný nevěrný manžel spáchal sebevraždu. Příběh manželství tu tak vypráví vdova, která v dokumentu chtěla být. Jejím cílem bylo sdělit, že nevěrníci nejsou příšerní lidé, ale naopak chtěla ukázat sílu odpuštění a významu pochopit potíže druhých.
Lidé totiž mají podle režiséra tendenci uživatele*uživatelky seznamky odsuzovat, aniž by o jejich životech cokoliv věděli, což vytváří velmi toxické prostředí. „Chtěla tím poukázat na to, jak toxické a škodlivé může být takové veřejné moralizování,“ uvedl režisér v rozhovoru.
Režisér také popsal, jak těžké bylo najít respondenty*respondentky, protože se chtěl vyhnout zamazávání obličejů a podobným technikám. To zdrželo i celý proces schvalování ze strany Netflixu. Mluvil také s mnoha lidmi, kteří natáčení odmítli, což mu otevřelo oči na posuzování nevěry.
„Jedna z věcí, které vás opravdu zarazí, je, že téměř každý, kdo na té seznamce byl, se tak či onak opravdu potýkal s nějakými problémy. Jsou to lidé, kteří nebyli ve svém životě šťastní, kteří nebyli šťastní ve svém manželství – lidé, jejichž citový život se nevyvíjel dobře. A cítili, že jim něco chybí, a s tímto nedostatkem se opravdu dost těžko vyrovnávali,“ popisuje režisér v rozhovoru.
„Jak říkám, mohli bychom najít lepší způsob, jak se s těmito problémy vypořádat. Ale problémy, se kterými se potýkali, byly opravdové. Takže ano, myslím, že soucit s těmito lidmi je dobrý způsob, jak to pojmout,“ uzavřel režisér.