Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21letý Marek Leporis si nedávno nechal udělat zcela nový úsměv. Zákrok na turecké klinice ho podle něj stál třikrát méně, než kolik by za něj dal doma na Slovensku. Zeptali jsme se stomatoložky, jaká rizika jsou s tureckými zuby spojená.
Trend dokonalých bílých zubů loni pobláznil celebrity na celém světě, včetně Česka a Slovenska. Na porcelánové zuby už vsadili třeba Sergei Barracuda, René Rendy, Frayer Flexking nebo Jakub Smrek, kterého můžeš znát pod pseudonymem Freescoot. Lepší úsměv teď mají díky zubním fasetám.
Teprve před pár týdny se k pořízení „hollywoodského“ úsměvu odvážil teprve 21letý Marek Leporis. Fitness influencer ze Slovenska si nechal udělat celkem 26 zirkonových korunek. Jel kvůli tomu do Turecka.
Zeptali jsme se doktorky zubního lékařství, jak se na tento trend dívá. „Estetická stomatologie zažívá obrovský boom, proto se o zirkonových korunkách stále více informují i pacienti, kteří nemají zdravotní problém. Už to není záležitost, kterou řeší pouze veřejně známé osoby,“ popsala pro Refresher stomatoložka MDDr. Ivana Pučeková.
Před Markovým případem a před úpravami zubů v Turecku varuje a otevřeně ho nazývá do jisté míry hazardem. „U fazet se zub jen trochu povrchově zbrousí. U korunek se ale ze zubní tkáně vezme velká část celého zubu a stav je nezvratný,“ dodává.
Marka Leporise jsme oslovili na malý rozhovor, ve kterém nám popsal, co ho motivovalo k zirkonovým zubům, jak celý proces probíhal a proč se za novým úsměvem rozhodl vycestovat až do Turecka.
Zirkonové korunky vylepšují estetický vzhled zubů a poskytují i praktické výhody, které přispívají k celkovému zdraví dutiny ústní a kvalitě pacientova života. Dokážou nahradit poškozený zub a oslabeným zubům zvýšit stabilitu či poskytnout ochranu.
„Zirkonová korunka je nejvíce podobná reálným zubům, a to barvou i transparentností. Je odolná vůči silám, které vznikají při žvýkání, a životnost šplhá až ke 20 letům. V neposlední řadě je biokompatibilní, což znamená, že zirkonovou korunku organismus velmi dobře snáší a není tam riziko alergie,“ vysvětluje nám MDDr. Ivana Pučeková.
Za motivací některých celebrit s porcelánovým chrupem však nelze přehlédnout zisk z placené reklamy či touhu vyniknout. 21letého Slováka Marka jsme se proto zeptali, zda chtěl tímto zákrokem vzbudit pozornost nebo působit extravagantně.
Marek nám vysvětlil, že jeho motivací není vyčnívat z davu, spíše naopak. „Nebyl to nějaký výstřelek, ale šlo o čistě estetickou záležitost, protože nové zuby jsem chtěl už od patnácti. Odmalička jsem měl trochu problematické a ne příliš pěkné zuby. Ztrácely svoji barvu a některé zuby jsem měl trochu odštípnuté. Na Instagramu tvořím content, který je zaměřený na fitness, ale také seberozvoj, byznys a zábavu. Komentáře na moje zuby se tam samozřejmě taky objevily, ale nebral jsem to tragicky. Nebyl to ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl podstoupit zákrok,“ řekl exkluzivně pro Refresher.
„Chtěl jsem mít zkrátka hezké zuby. Sám pro sebe jsem chtěl vypadat dobře a mít úsměv takový, jaký má být. Stejně jako se snažím zlepšovat po fyzické stránce a mentálně, chci se taky vzhledově cítit lépe,“ dodává.
Před čtyřmi týdny tak odjel do Turecka pro 26 zirkonových zubů, což je prý o dva víc, než se dává běžně. Vzadu mu dokonce jeden zub chyběl, tak se jej pro dokonalejší efekt rozhodli lékaři doplnit můstkem (fixní náhradou zubu, pozn. red.).
„Levnější než na Slovensku“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Na kolik zákrok vyjde.
Jak dlouho zákrok probíhal a co nejvíc bolelo.
Proč je to podle stomatoložky hazard.
Jaká zdravotní rizika pak hrozí.
Zda Marek svého rozhodnutí nelituje.
Turecké kliniky nabízí v rámci operace i luxusní služby. Jaké to jsou?
Marek prozradil, že o zákroku v Turecku přemýšlel už dlouho. Jedním z hlavních důvodů byla cena. „V Turecku to vychází stále levněji než na Slovensku. Většinou se dává těch 24 zirkonových korunek a na klinice Cayra Clinic, kde jsem byl já, to vychází na nějakých 4 350 eur (107 tisíc korun, pozn. red.), ale závisí to i na chrupu,“ říká. Na Slovensku by prý zaplatil přibližně 10 až 15 tisíc eur, tedy 250 až 370 tisíc korun.
„Cena za zirkonovou korunku se u nás většinou pohybuje kolem 300 až 500 eur (7 až 12 tisíc korun, pozn. red.),“ dodává stomatoložka Ivana Pučeková. Marek si zákrok hradil sám.
V ceně zákroku byl také transfer z letiště do hotelu a z hotelu na kliniku a zajištění ubytování, ale to se mladý Slovák rozhodl řešit po vlastní ose, aby si kromě zákroku stihl užít i město. Odmítl také delegáta, kterého mu klinika nabízela, protože se všude perfektně domluví anglicky. Zpáteční letenka do Antalye ho vyšla jen na necelé tři tisíce korun.
Podle stomatoložky jsou zuby z Turecka hazard
Stomatoložka z Viktoridentu opakovaně podotýká, že zirkonové korunky jsou řešením pro zuby ve vážnějším stavu, v případě, že je zub zničený, má vrozenou vadu či hluboký kaz. Při méně závažných případech nebo v případě, že si chceš jen zlepšit vzhled chrupu bez výrazných zdravotních problémů, zubařka doporučuje zvolit fazety na přední zuby.
Marek se ale rozhodl pro radikálnější zákrok a jinou možnost prý nechtěl. „Možná jsou jiná řešení, ať už zubní strojek, nebo zubní fazety, při kterých se ten zub neobrušuje tolik, ale je to nalepené zepředu. Já jsem se po zvážení rozhodl, že chci ty korunky.“
„Celkově jsou zuby ze zahraničí z mého pohledu trošku hazard. Netvrdím, že lékaři nejsou kvalifikovaní nebo neodvedou svou práci tak, jak je třeba. Ale u korunek je prevencí problémů do budoucna i endodontické ošetření (zubní ošetření, které se zabývá léčbou vnitřku zubu, konkrétně zubní dřeně a kořenových kanálků – pozn. red.). Nemyslím si, že si dal Marek odstranit nervy ze 26 zubů, a tady nastává problém,“ upozorňuje stomatoložka.
„Pokud ho začne bolet zub a přijde s tím ke slovenskému lékaři, garantuji, že s tím nic neudělá. Je velmi pravděpodobné, že nerv, který se nevyndal, se zanítí, zub pak odumře a bude nutné ho vyjmout přes korunku. V takovém případě je riziko, že korunka praskne a celá vina padne na slovenského lékaře – vždyť on to pokazil. Proto pacient bude muset vycestovat do zahraničí řešit to s lékařem, který mu zákrok udělal. Asi však nemusím podotýkat, že cestovat s bolestí zubu do zahraničí je velmi nepříjemné a nepraktické,“ dodává.
„Je mi jasné, že na to zubaři nadávají“
Marek nám potvrdil zubařčiny obavy. Nervy ze zubů si totiž na klinice v Antalyi vytrhnout nedal. Opětovné cestě do Turecka je však otevřen a podotýká, že mu to zřejmě klinika proplatí. Stále ho to prý vyjde mnohem výhodněji, než kdyby zákrok podstoupil na Slovensku, a proto mu tento risk stojí za to.
„Díval jsem se na spoustu videí na internetu a jasně, viděl jsem i strašné recenze, jak ti turečtí zubaři zkazí zuby nebo jak ti způsobí infekci. Ale na internetu vidíš samozřejmě to nejhorší. Stejně jako může být špatný lékař na Slovensku, může být i v Turecku a já jsem si řekl, že když to tady dělají na každodenní bázi a jezdí sem tolik lidí, musí v tom mít větší zkušenosti než u nás.
Je mi jasné, že slovenští zubaři na to nadávají, ale je to pořád zákrok do těla jako každý jiný, ať už si dá někdo udělat nová prsa, nos, nebo zuby, stále jsou tam ta rizika a s tímto pocitem jsem do toho šel – že když se něco stane, tak se to prostě stane a opraví se to, nelámu si s tím hlavu,“ říká Marek.
Jak to celé probíhá
Marek nám popsal také celý proces zákroku a výběru kliniky. Reklamu na kliniku Cayra Clinic prý viděl na Instagramu, ale přirozeně si udělal rešerši a komunikoval s více zařízeními. Tým v Cayra Clinic mu připadal nejpřesvědčivější. Kromě toho viděl recenzi od jiného Slováka, který tam předtím podstoupil podobný zákrok.
V první fázi poslal Marek lékařům fotky, aby se lékaři seznámili se stavem jeho chrupu. Na klinice mu poté udělali vstupní vyšetření a rentgen. Ještě týž den mu pak zuby obrousili na pahýl. Trvalo to přibližně dvě hodiny.
„Následně mi nasadili náhradní dočasné zuby, abych mohl jíst a pít a nechodil s obroušeným chrupem. Broušení se odehrálo v sobotu, přičemž trvalé zirkonové korunky mi nasadili v úterý. To také trvalo nějaké dvě hodiny. Následující den mi ještě udělali poslední check, jestli je všechno v pořádku, jestli se mi dobře kouše a zda náhodou s jednou stranou nekoušu víc. Další den jsem letěl domů.“
Zákrok prý proběhl bez hospitalizace a bez větších bolestí. Obrušování zubů probíhalo s anestezií, ale podle Marka bylo nejbolestivější částí až nasazování korunek. „Samotné nasazování nebolelo, ale okolí zubu muselo být čisté a vysušené, aby tam držel cement, kterým se korunky připevňují. Na zubní okolí foukali vzduch, který ale samozřejmě pronikl i na obroušené zuby, které byly samozřejmě dost citlivé, takže to nepříjemné bylo,“ popisuje.
Přístup lékařů byl prý velmi profesionální a vybavení nemocnice bylo naprosto srovnatelné se slovenskými nemocnicemi, ne-li lepší. Jedna věc však Marka překvapila, a to byl lékař, respektive jeho vzhled. Podle Marka byl „dost mladý, ale frajer a svou práci odvedl profesionálně“.
Jestli bude litovat, uvidí v budoucnu
Ještě po dvou týdnech měl Marek zuby stále citlivější, ale pomalu a jistě si na ně zvykal. Citlivost se objevuje při pití studených či horkých nápojů, ale i tak si Marek sem tam dopřeje třeba kávu. Výhodou zirkonových zubů je, že káva a další nápoje či jídlo, jež má tendenci zuby zabarvovat, barvu jeho nových zubů nijak neovlivní. Zirkon svou původní bělost neztratí.
Ani čištění a údržba prý nejsou náročné. Marek dbá na důkladné čištění kartáčkem, ale také na používání zubní nitě, která je skvělou prevencí proti zanesení jídla pod korunku. To by totiž mohlo způsobit infekci.
Markovi se negativní komentáře na sociálních sítích nevyhnuly, ale většina jich je pozitivních. Lidi nejvíc zajímá, kolik za zuby zaplatil nebo jak celý zákrok proběhl.
„Zda toho budu litovat v budoucnosti, to uvidíme. Ale myslím, že ne. Počítám s tím, že za nějakých 10 až 15 let je bude nutné vyměnit. Ale myslím si, že mi to dlouhodobě zlepší kvalitu života, protože úsměv podle mě dělá dost. Dnes toho vůbec nelituji,“ shrnul svoje pocity na závěr pro Refresher.