Se zubařkou Hedvikou Kaplánovou, která na Instagramu vede edukativní účet @zblondynyzubarkou, probíráme trend „tureckých zubů“.
V touze po oslnivém úsměvu se stále více lidí obrací na zubní turistiku slibující cenově dostupné zákroky a krásný chrup doslova přes noc. Za „americkým úsměvem“ se vydávají především do Turecka, ale třeba i do Brazílie a dalších zemí. Cena kompletní sady korunek se totiž v Turecku pohybuje mezi 800 a 1 800 dolary (18 970 až 42 670 Kč), což je mnohem dostupnější než ve zbytku Evropy. Za zářivými sliby se však skrývají invazivní zákroky, které jsou mnohdy nezvratné a jen těžko opravitelné.
„Turecké zuby“ jsou oblíbené především mezi influencery, „pyšní“ se jimi třeba Freescoot (Jakub Smrek), Datel (Marek Valášek), Honza Michálek nebo Daisy Lee. Dobrovolně si nechali zbrousit zuby takzvaně „na delfína“ a své rozhodnutí propagují svým sledujícím jako to nejlepší.
Stačí vyhledat #turkeyteeth a objeví se stovky videí, na kterých muži a ženy dokumentují, jak cestují do Turecka pro zoubky jako perličky. Jen na TikToku mají videa pod tímto hashtagem celkově asi 150 milionů zhlédnutí.
Obroušení „na delfína“
Trend obvykle zahrnuje velmi invazivní postupy. Nejprve dojde k obroušení 60 až 70 procent zubu na pahýl – „na delfína“ – a následně se na něj nalepí korunka. Jelikož si pacienti a pacientky mohou zvolit tvar, materiál a barvu těchto korunek, často se rozhodnou pro nepřirozeně bílé, rovné a velké zuby.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Nesnesitelná citlivost a náročná péče. Jaké komplikace popisují ti, kteří zákrok podstoupili.
- Korunky mají také často omezenou životnost.
- Dostat se pod korunku, pokud se něco stane s kanálkem zubu, je opravdu náročné.
- Jaké zákroky jsou podle lékařky šetrnější a účinné, pokud chceš mít krásně bílé a rovné zuby.