Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Místo ztracené v hlubokých lesích skrývá tajemství, která lákají dobrodruhy i milovníky záhadna.
Chodíš rád*a na výlety do přírody? S baťůžkem na zádech, svačinou v ubrousku, pohorkami a přesně naplánovanou trasou? A zároveň vyhledáváš tajemno a necháváš se pohlcovat mysteriózní atmosférou, kterou jiní možná ani nevnímají?
Pak jsi tu správně. Refresher tě dnes vezme na místo, které přesně taková kritéria splňuje.
Venku sice bylo docela jasno, ale když si na tento výlet vzpomenu, vybaví se mi hlavně: ponuro, tmavě zelená, vůně mechu a zvláštní genius loci. Místo mě přitahovalo svým tajemstvím už od chvíle, kdy jsem o něm poprvé slyšela. Co jsem ale objevila, předčilo má očekávání. Můj duch dychtící po záhadnu byl zase jednou nasycen.
Prozkoumala jsem desítky strašidelných i groteskních tváří, které někdo – nikdo neví kdo – vytesal do pískovcových skal v okolí hradu, ze kterého dnes zbyla již jen zřícenina. Připadalo mi, jako by každý kámen, každý reliéf měl svůj vlastní hlas, příběh. Jako by místo žilo vlastním životem, který toužil být znovu probuzen.
Výlet stručně 🥾 Kraj: Ústecký Vzdálenost od Prahy: 1 hodina, 70 km Délka trasy: 4 km
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Kde přesně místo leží a jak se k němu dostaneš.
Historii a zajímavosti, které se k němu vážou.
Tajemno a záhadno, na které na tomto výletě narazíš.
Nevíš, kam vyrazit na výlet? V naší pravidelné sérii ti přinášíme tipy na skvělé výlety po České republice. Klikni na „dostávat upozornění“, ať ti žádný výlet neunikne. Jen díky tvé podpoře se budeme moci na podobné výpravy vydávat i v budoucnu.
Naším výchozím bodem bude obec Pnětluky, která leží v Ústeckém kraji, asi třináct kilometrů jihozápadně od města Louny. Vyrazit ale můžeš i třeba z Domoušic, Kounova nebo Konětop – záleží, jaký terén a délku trasy preferuješ.
Autem z Prahy se sem dostaneš zhruba za hodinu, stejně tak z Karlových Varů nebo Ústí nad Labem. Do vsi, ve které nežije ani 400 obyvatel, se ale můžeš dopravit i městskou hromadnou dopravou. Staví tu vlaky i autobusy.
Túra začíná na zelené turistické trase na samém okraji Pnětluk. Nejprve půjdeme necelý kilometr k rozcestí „K čertovu kameni“, odkud je to už jenom asi 300 metrů ke zřícenině hradu Pravda.
Hrad, nebo alespoň to, co z něj zbylo, stojí na zalesněném opukovém ostrohu v oblasti přírodního parku Džbán a turistům je volně přístupný. Archeologické nálezy dokládají, že tady stál už v první polovině 14. století a jeho vznik je nejspíše spjat s pány z Kolovrat. V průběhu 16. století ovšem přestal hrad vyhovovat nárokům životního stylu mocných pánů a v druhé polovině tohoto věku zpustl.
Zřícenina, která je od roku 1964 chráněna jako kulturní památka, se rozprostírá na ploše 0,37 hektaru a obepínají ji hradby v délce více než 240 metrů. V areálu se dochovaly hradby, částečně dělová věž u vstupu do hradu a také části zdiva hradního paláce. Takže i přesto, že se jedná o zříceninu, je tu co objevovat. Možná že tu také potkáš skupinky lidí, kteří si na místo vyrazili na piknik – k ulehnutí do trávy totiž vyloženě vybízí.
Jak už to tak bývá, aby ses dostal*a k Pravdě, musíš nejprve překonat překážky. V tomto případě se naštěstí jedná jen o mírný kopec a příkop – a neboj, dnes už tu stojí bytelná dřevěná lávka.
Až zříceninu a všechna její zákoutí dostatečně prozkoumáš, vydáme se k místu, kvůli kterému jsme sem v první řadě vůbec dorazili. Dovede nás k němu naučná stezka Na Pravdě označená modrou barvou.
Desítky kamenných obličejů
Naučná stezka vede úvozem, tedy starou cestou, která se zařezává do terénu. Člověku tak přijde, jako by jej les doslova objímal. Stísněnost přidává na tajemné atmosféře, která se ještě umocní, jakmile narazíš na první kamenný obličej.
Ano, čteš správně. Ve zmíněném úvozu se nachází desítky (možná stovky) reliéfů vytesaných do pískovce, které představují především obličeje a nejrůznější figurální motivy. Některé jsou strašidelné, znázorňující snad čerty či ďábla, jiné působí komicky. Schválně co v nich uvidíš ty.
Všechny ovšem spojuje fakt, že nikdo neví, kdo a kdy je vytvořil. Historik Bohumír Roedl sice klade jejich vznik na konec 19. a začátek 20. století, ale dle pnětluckých pamětníků a pamětnic prý pochází ze 60. let 20. století od studentů a studentek sochařské školy v Hořicích.
Nejsou to jen tak nějaké malůvky, které by vytvořili neslušní turisté – jedná se o skutečně tajemné motivy zažrané do pískovce a pokryté vrstvou mechu a času. Jejich symbolika vyzařuje jakousi energii, která mě vtahovala stále hlouběji do tajemství tohoto místa. Stejně jako mě ze všech stran obklopoval úvoz, mě obklopoval genius loci, který chrání jeho tajemství a (P)pravdu.
Aby toho tajemna nebylo málo, kousek dál od úvozu se nachází obrovský balvan zvaný Čertův kámen. Jak uvádí server Atlas Česka, spolu s menším kamenem na druhé straně cesty měly posloužit čertu a čertici, kteří jimi chtěli zavalit jedinou studnu v Pnětlukách a umořit tak místní žízní. Kohout jim ale svým zakokrháním naštěstí záměr zmařil.
Dle legendy na kameni byly kdysi prý vidět i stopy čertových kopyt a řetězu. Dnes už je ale asi nerozeznáš, nenechaví turisté a turistky se totiž inspirovali reliéfy v úvozu a do balvanu vyryli vše od svých jmen, výročí své lásky až po sprosté obrazce. Nebuď jako oni!
Celá trasa je dlouhá asi čtyři kilometry, na výlet si ale raději vyhraď alespoň hodinu a půl. I tak se ale vsadím, že nestihneš prozkoumat všechny kamenné tváře, které tu jsou navždy uvězněny. Kromě dostatku času si nezapomeň pevnou obuv a svačinu, jelikož v místě nic nekoupíš – a samozřejmě představivost.