Američtí vědci zjistili, že sprchové hlavice a povrch zubních kartáčků pokrývají až stovky virů.
Podle studie publikované v časopise Frontiers in Microbiomes žije na sprchových hlavicích a zubních kartáčcích bohatý a rozmanitý svět virů, které na jejich povrchu tvoří jakýsi biologický „film“.
Není to špatná zpráva
I když by se mohlo zdá, že se nejedná o dobrou zprávu, opak je pravdou. „Množství virů, které jsme našli, je naprosto divoké,“ řekla stanici Deutsche Welle Erica Hartmann z Northwestern University, mikrobioložka, která studii vedla.
Podle Hartmann vědecký tým objevil spoustu druhů, o kterých je známo velmi málo, ale také mnoho zcela nových. Viry jsou sice často spojovány s nemocemi, avšak ne všechny jsou pro člověka patogenní. A právě to je příklad velké části druhů, s nimiž se vědci v rámci studie setkali.
Výzkumný tým rovněž poznamenal, že Američané obvykle tráví ve svých domovech až dvě třetiny svého života. I proto je poznání organismů, které tyto prostory obývají, důležité pro pochopení kvality domácností.
Čistící přípravky nepomohou
Jen v amerických rodinách se vědeckému týmu povedlo nalézt více než 600 druhů virů. Zajímavostí je, že výskyt těchto organismů se významných způsobem liší v závislosti na dané lokalitě. Rozmanitost přitom byla taková, že každé virové společenství bylo originální a neodpovídalo žádnému jinému.
Výzkumníci navíc v rámci studie vyvrátili obecně přijímanou představu čisticích prostředků jako efektivního nástroje pro boj s viry. „Čím více na ně útočíte dezinfekčními prostředky, tím větší je pravděpodobnost, že si vyvinou rezistenci nebo se stanou obtížněji léčitelnými,“ uvedla Hartmann.