Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
13. října 2024 v 7:48
Čas čtení 0:55
Vincenc Novák

Podle vědců žijí na tvém zubním kartáčku stovky virů. „Není to špatná zpráva,“ říká studie

Podle vědců žijí na tvém zubním kartáčku stovky virů. „Není to špatná zpráva,“ říká studie
Zdroj: Oral-B
ZAJÍMAVOSTI ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Američtí vědci zjistili, že sprchové hlavice a povrch zubních kartáčků pokrývají až stovky virů.

Podle studie publikované v časopise Frontiers in Microbiomes žije na sprchových hlavicích a zubních kartáčcích bohatý a rozmanitý svět virů, které na jejich povrchu tvoří jakýsi biologický „film“. 

Není to špatná zpráva 

I když by se mohlo zdá, že se nejedná o dobrou zprávu, opak je pravdou. „Množství virů, které jsme našli, je naprosto divoké,“ řekla stanici Deutsche Welle Erica Hartmann z Northwestern University, mikrobioložka, která studii vedla. 

Doporučeno
Vědci přišli se šokujícím zjištěním o van Goghově nejslavnějším obrazu. Zachytil na něm jev, na který se přišlo až po 100 letech Vědci přišli se šokujícím zjištěním o van Goghově nejslavnějším obrazu. Zachytil na něm jev, na který se přišlo až po 100 letech 19. září 2024 v 12:00

Podle Hartmann vědecký tým objevil spoustu druhů, o kterých je známo velmi málo, ale také mnoho zcela nových. Viry jsou sice často spojovány s nemocemi, avšak ne všechny jsou pro člověka patogenní. A právě to je příklad velké části druhů, s nimiž se vědci v rámci studie setkali. 

Výzkumný tým rovněž poznamenal, že Američané obvykle tráví ve svých domovech až dvě třetiny svého života. I proto je poznání organismů, které tyto prostory obývají, důležité pro pochopení kvality domácností. 

Čistící přípravky nepomohou 

Jen v amerických rodinách se vědeckému týmu povedlo nalézt více než 600 druhů virů. Zajímavostí je, že výskyt těchto organismů se významných způsobem liší v závislosti na dané lokalitě. Rozmanitost přitom byla taková, že každé virové společenství bylo originální a neodpovídalo žádnému jinému. 

Výzkumníci navíc v rámci studie vyvrátili obecně přijímanou představu čisticích prostředků jako efektivního nástroje pro boj s viry. „Čím více na ně útočíte dezinfekčními prostředky, tím větší je pravděpodobnost, že si vyvinou rezistenci nebo se stanou obtížněji léčitelnými,“ uvedla Hartmann. 

Domů
Sdílet
Diskuse