- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Z původní sestavy setrval v kapele už jen Jørn Stubberud přezdívaný Necrobutcher. Norští blackmetalisté jsou momentálně na světovém turné 40 Years of Pure Fucking Chaos, přičemž v prosinci se představí i ve Vídni.
Zkoušeli ty největší a nejstrašidelnější extrémy. Fascinovalo je zlo a zvrácenosti všeho druhu. Neměli zábrany, neznali hranice. Opovrhovali systémem a vysmívali se křesťanství. Raději oslavovali Satana. Sice si z nich často lidé utahovali kvůli jejich pomalovaným tvářím nebo přezdívkám, ale byly časy, kdy byli skutečně nebezpeční.
Žádná kapela na světě nemá tak násilnou a temnou historii jako právě Mayhem. Její členové se paradoxně proslavili více svými brutálními činy než hudbou. Veřejné sebepoškozování, děsivá sebevražda, nejnechutnější obal alba všech dob, chladnokrevná vražda, pálení kostelů, házení prasečích či ovčích hlav do publika... Jakoby je vyslal na Zemi samotný ďábel.
Mají za sebou opravdu šílenou kariéru. U příležitosti čtyřicátého výročí kapely jsme pro tebe připravili profil, ve kterém se dozvíš vše nejpodstatnější. Jak skončili jednotliví členové a který z nich byl nakonec odsouzen k 21 letům vězení? Jejich příběh ti nažene husí kůži.
Pokud se ti líbí podobný obsah, přidej se do klubu Refresher+ a čti všechny články na našem webu bez omezení. Najdeš tam reportáže, profily osobností, rozhovory či děsivé kriminální příběhy.
Řezání na jevišti a sekávání hlav
Norskou skupinu založili v roce 1983 šestnáctiletí rebelující teenageři, inspirovaní tvrdým metalem typu Hellhammer či Venom (při pojmenování vlastní kapely se inspirovali jejich skladbou Mayhem with Mercy). Kytarista Øystein Aarseth i baskytarista Jørn Stubberud si vytvořili zlověstné přezdívky, aby působili drsněji. První byl známý jako Euronymous, druhý jako Necrobutcher.
Příznačnou přezdívku — Maniac, měl i další člen Sven Erik Kristiansen. Jak píše Blabbermouth, byl známý tím, že se často na koncertech řezal. Přestal to dělat prý až tehdy, když si uvědomil, že lidé chodí na jejich koncerty jen proto, aby byli svědky tohoto bizarního fenoménu.
Později ho v kapele vystřídal švédský zpěvák Pelle Yngve Ohlin, přezdívaný Dead. I on se podle Guardianu na koncertech vyžíval v sebepoškozování. Řezal se prý loveckými noži nebo rozbitým sklem.
Na koncertech navíc vystupoval s takzvaným „corpse paintem“, tedy výrazným černobílým makeupem, který měl připomínat vzezření mrtvoly. Hudebníci pobuřovali i useknutými prasečími nebo ovčími hlavami nabodnutými na kolíky v přední části pódia, které na konci koncertu rádi házeli do publika.
V roce 1990 se rozhodli napsat materiál pro další album, které se mělo jmenovat De Mysteriis Dom Sathanas (nakonec vyšlo až v roce 1994, kdy byla kapela s novými členy). Pronajali si proto starý dům v lese nedaleko Osla, kde žili a zkoušeli. Jak řekl Necrobutcher ve filmu Pure Fucking Mayhem, Euronymous a Dead se však stále více nesnášeli.
Sebevražda brokovnicí a morbidní focení mrtvol
Jejich bizarní vztah odráží i nepochopitelné chování Euronymouse poté, co našel svého kolegu z kapely mrtvého v pronajatém domě. Dead spáchal sebevraždu 8. dubna 1991 tak, že si nejprve podřezal zápěstí a následně si ještě prostřelil hlavu brokovnicí.
Co se dozvíš po odemčení?
- Co hudebníci udělali novináři, který o nich psal kritické články.
- Co udělala kapala jednomu fanouškovi, když nedával na koncertě pozor.
- Co napsal před sebevraždou v dopise na rozloučenou zpěvák kapely.
- Jak Varg Vikernes zabil spoluhráče z kapely.
- Co dělal Vikernes během čtení rozsudku v soudní síni.
- Kolik let z původního trestu si Vikernes odseděl za mřížemi.
- Proč v roce 2004 kapela vyhodila Maniaca.