Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. října 2024 v 7:00
Čas čtení 2:51
Magdalena Trajerová

Korejci jsou tak trochu posedlí Prahou a Českem. Milují Marlenku, černého Kozla nebo Pata a Mata

Korejci jsou tak trochu posedlí Prahou a Českem. Milují Marlenku, černého Kozla nebo Pata a Mata
Zdroj: Prime Video / Lovers in Prague
ZAJÍMAVOSTI JIŽNÍ KOREA
Uložit Uložené

Českých odkazů najdeš v Jižní Koreji možná více, než bys čekal*a.

Ačkoliv nás se zemí jitřního ticha dělí více než osm tisíc kilometrů, Česko je v Jižní Koreji velice oblíbené. Praha je zde dokonce druhým nejnavštěvovanějším městem, a to hned po Paříži. Památky ovšem nejsou to jediné, co Jihokorejci z české kultury znají. Některé odkazy na naši zemi tě možná opravdu překvapí.

Prahu najdeš v Soulu všude

V jihokorejském hlavním městě je minimálně šedesát podniků, které mají v názvu slovo Praha, případně anglickou verzi Prague. Jmenují se tak hotely, módní salóny či například hudební školy. Naše hlavní město nese v názvu dokonce i soulské nakladatelství Praha Books, které má ve znaku i typické pražské panorama věží. Paradoxem je, že knihu o Česku ale nikdy nevydalo.

Důvod pro časté využívání Prahy v názvu je jednoduchý, Jihokorejci si ji totiž spojují s něčím krásným.

Orloj v Soulu

Pravděpodobně nejznámější pražskou památkou je orloj na Staroměstské radnici. O jeho kráse a majestátnosti není pochyb, Jihokorejcům se dokonce líbil natolik, že si postavili v Soulu ve čtvrti Mapo-gu i jeho repliku. Vevnitř donedávna sídlila restaurace s tradiční českou kuchyní. Lidé zde mohli ochutnat speciality jako jsou guláš, řízek, svíčková nebo vepřové koleno. Chybět nemohla ani široká nabídka piva od Plzně až po Ježka. Dnes je restaurace už zavřená, korejský orloj ale na místě pořád najdeš.

Milenci v Praze

Prahu najdeš i v jihokorejské televizi. V názvu ji má oblíbený seriál Milenci v Praze. Příběh sleduje život prezidentovy dcery Yoon Jae-hee, která jako diplomatka v Praze čelí následkům bolestivého rozchodu. V hlavním městě se setkává s detektivem Choi Sang-hyunem, jenž v Čechách hledá svou bývalou přítelkyni.

V seriálu se objevují kulisy Karlova mostu, Staroměstské radnice a dalších míst historického centra Prahy. Existuje několik korejských blogů, na nichž cestovatelé sdílí trasy Prahou inspirované touto show.

Jsi taky člověk?

A Praha není jediné město, které se objevilo v korejské televizi. Tamní televize KBS v hlavním vysílacím čase vzala diváctvo i do Karlových Varů. A to konkrétně v seriálu Jsi taky člověk? Seriál sleduje humanoidního robota, jenž přijíždí do Karlových Varů v touze najít svou matku, která ho vytvořila jako náhradu za ztraceného syna.

V seriálu si epizodní role zahráli i čeští herci. Sám Seo Kangjun, herec hlavní postavy, s nimi v několika scénách mluví česky. Jak taková promluva zní si můžeš poslechnout v tomto videu:

Gipsy.cz v korejské reklamě

Čeština v korejských médiích zazněla vícekrát. Reklamu propagující smetanovo-ovocný nápoj firmy Baskin-Robbins doprovodila píseň Romano Hip Hop tuzemské kapely Gipsy.cz. Jedna z největších k-popových kapel Big Bang zde s nápoji v ruce tancuje do rytmu hudby. Tematicky obsah reklamy s textem songu vůbec nesouvisí. V uvedené části se například zpívá: „Chci, aby každý věděl, že jsem Rom,“ produkci ale zřejmě šlo spíše o živé a radostné vyznění písně.

Pat a Mat

Kdo by neznal legendární dvojici nešiků. Dobře známá je i jihokorejským divákům. Pohádka se do Jižní Koreje poprvé dostala v roce 1997, vysílána byla dokonce i veřejnoprávní televizí KBS. Ačkoliv v české verzi loutky nemluví, v jihokorejské verzi se dokonce dočkaly i dabingu.

Je libo pivo se skořicí?

České pivo se v Jižní Koreji těší velké oblibě, nejvíc vede černý Kozel. Toho vám v Koreji naservírují ve sklenici s okrajem ozdobeným cukrem a skořicí, někde si ho můžete dát dokonce i se šlehačkou. Tato neobvyklá kombinace se stala inspirací i pro další produkty, v jihokorejských obchodech si tak můžete koupit zmrzlinu, sušenky, sušené maso či dezert s příchutí sladkého černého Kozla. Ochutnat je mohou i nezletilí, v produktech s černým Kozlem totiž není žádný alkohol.

Černý Kozel se skořicí a cukrem
Černý Kozel se skořicí a cukrem Zdroj: Monika Hálová

Redakce Refresheru zmíněné sušenky ochutnala. Pokud bychom to měli k něčemu přirovnat, pak by to byl asi trdelník či známé cereálie Cini Minis. Nad hořkostí piva jednoznačně převládá sladkost a chuť skořice. Sušenky vlastně chuťově s pivem nemají nic moc společného.

Marlenka

Hitem v korejských kavárnách je i česká Marlenka. „Myslím, si, že úspěch Marlenky u Korejců souvisí například s tím, že v něčem jeho struktura připomíná místní rýžové koláče,“ řekl pro Reflex jihokorejský dovozce dortu Ian Park.

Marlenka se do Jižní Koreji začala dovážet v roce 2019, nárůst v oblibě zaznamenala hlavně během covidové pandemie. Mnoho dortů se kvůli karanténním opatření nedostalo ke strávníkům čerstvých a často se musely vyhazovat. Český zákusek má ale dlouhou trvanlivost, a tak se jeho prodej rapidně zvýšil. Od té doby je Jižní Korea jedním z největších odbytišť této medové pochutiny na Dálném východě.

Domů
Sdílet
Diskuse