Pepsi na chvíli disponovala 6. největší námořní armádou světa. To není žádný vtip, ale ukázka jednoho z nejbizarnějších marketingových tahů v historii lidstva.
Největším námořnictvem dnes disponují země jako Čína, Rusko či Spojené státy americké. Jejich flotily tvoří několik stovek bojových, průzkumných i transportních plavidel a strojů.
Námořnictvem se kdysi ale mohla pyšnit i firma Pepsi. Ano, přesně ta firma, která již přibližně 130 let produkuje sycený sladký nápoj, který se stal jedním z nejslavnějších na světě.
V historii už došlo k několika zvláštním výměnám. Svět si pamatuje moment, kdy indonéský výrobce letadel vyměnil dvě osobní letadla za 110 000 tun thajské rýže, píše BBC. Ve sportovním odvětví zase v minulosti přestupovali hráči v rámci klubů za klobásy, učebnice, závaží či sud piva.
- Jak je možné, že Pepsi získala ponorky a torpédoborec.
- Co tomu předcházelo.
- Co dělala Pepsi s vojenskými stroji.
V každém z těchto případů jde o zvláštní výměny, ale fakt, že kdysi dávno se plechovky a láhve Pepsi vyměnily za ponorky, torpédoborec, plachetnici či letadlovou loď, to je pravděpodobně ten nejdivnější tah v historii výměnného obchodu. Jak je to vlastně možné?
Vše začalo na výstavě v Moskvě
Píše se rok 1959, mezi Západem v zastoupení USA a Východem v zastoupení Sovětským svazem probíhá již více než dekádu Studená válka. Ve skrytém konfliktu kapitalistického vs. komunistického bloku se supervelmoci předbíhaly v tom, kdo bude lepší prakticky v každém ohledu od zbrojení, hospodářství či vesmírného programu.
V Moskvě se koná americká národní výstava, jejímž cílem je přiblížit životní styl, zvyky a tradice Západu a vyměňovat si navzájem různé poznatky o každodenním životě běžných lidí.
Na této exhibici se nacházejí jedni z nejdůležitějších mužů tehdejší světové geopolitiky. Premiérem Sovětského svazu je v té době Nikita Chruščov, zatímco post viceprezidenta USA zastává Richard Nixon. V americké delegaci je i Don Kendall, tehdejší výkonný ředitel společnosti Pepsi.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak probíhal obchod mezi Pepsi a Sovětským svazem.
- Proč si Sovětský svaz nemohl jednoduše koupit Pepsi.
- Která událost výrazně změnila obchodní vztahy mezi USA a Sověty.
- Jak došlo k výměně ponorek, torpédoborců a lodí za slazený nápoj.
- Co Pepsi dělala s námořní flotilou.