Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. listopadu 2024 v 7:00
Čas čtení 2:28
Anna-Marie Hanzlíková

Zjistil*a jsi na TikToku, že máš ADHD nebo úzkost? Diagnózu na sítích hledá každý*á čtvrtý*á. Vysvětlujeme, proč je to problém

Zjistil*a jsi na TikToku, že máš ADHD nebo úzkost? Diagnózu na sítích hledá každý*á čtvrtý*á. Vysvětlujeme, proč je to problém
Zdroj: Freepik
ZDRAVÍ ADHD DUŠEVNÍ ZDRAVÍ INSTAGRAM SOCIÁLNÍ SÍTĚ TIKTOK VĚDA ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Často zapomínám, určitě mám ADHD. Mám velký strach před zkouškou a představuju si, jak neuspěju, jasná známka úzkosti! I takhle to někdy vypadá na videích, které k závažným diagnózám dělají jednoduché zkratky.

Mezi nejčastější sebediagnostiky pak patří snad nejzranitelnější skupina: jeden ze čtyř teenagerů a teenagerek si někdy na TikToku sám určil diagnózu. Proč to dělají?

Výzkumnice Moeke Oldeman z Fakulty sociálních a behaviorálních věd na univerzitě v Amsterdamu pro to vidí tři důvody.

1. Hledají pomoc

Data z citovaného výzkumu pochází z Nizozemska, kde místní výzkumnictvo argumentuje, že pro teenagery chybí dostatek odborné pomoci. Česká čísla jsou přitom ještě horší než v západní Evropě. V tuzemsku chybí odborníci a odbornice, například na termín do psychiatrické ordinace se čeká i půl roku. Z dat Národního ústavu duševního zdraví víme, že počet těch, kteří by ho potřebovali, je alarmující. Čtyři z deseti žáků a žaček reportují známky středně těžké až těžké deprese, třicet procent pak úzkosti.

Doporučeno
Rostoucí počet sebevražd i nedostatek psychiatrické péče. Duševní zdraví mladistvých je v Česku obrovským problémem Rostoucí počet sebevražd i nedostatek psychiatrické péče. Duševní zdraví mladistvých je v Česku obrovským problémem 30. dubna 2024 v 15:09
Doporučeno
Samota působí na naše zdraví jako 15 cigaret denně. Máme návod, jak si i v dospělosti najít nové kamarádstvo Samota působí na naše zdraví jako 15 cigaret denně. Máme návod, jak si i v dospělosti najít nové kamarádstvo 25. září 2023 v 6:00
Doporučeno
Nevypusť duši: Pomoc mladým v oblasti duševního zdraví je v Česku v troskách, stojí opravdové životy (Rozhovor) Nevypusť duši: Pomoc mladým v oblasti duševního zdraví je v Česku v troskách, stojí opravdové životy (Rozhovor) 12. července 2022 v 7:00

A tak zatímco na opravdového psychiatra*psychiatričku musíš čekat v lepším případě několik měsíců, telefon s TikTokem a rychlými odpověďmi je tu prostě vždycky. „Adolescenti, kteří zažívají potíže, samozřejmě chtějí vědět, co ‚je s nimi špatně‘, proč se cítí tak, jak se cítí. TikTok se pak může zdát jako jednoduchý zdroj informací o tom, co se s nimi vlastně děje,“ vysvětluje souvislost Oldeman.

Pokud cítíš, že máš potíže, na TikTok se raději nespoléhej. Pokud prožíváš akutní stav, zavolat můžeš na linku první psychické pomoci 116 123, nebo požádej někoho, aby zavolal*a za tebe. V naléhavých stavech můžeš volat i klasickou záchranku na čísle 155. Pokud je ti do 25 let a studuješ, můžeš se obrátit i na Linku bezpečí 116 111. Adresář krizových center a rozcestník míst, kde hledat pomoc ve svém kraji, najdeš třeba na stránkách neziskové organizace Nevypusť duši.

2. Podpora a komunita

Není to jen pomoc a diagnóza, ale také propojení a podpora, co na sítích mladí hledají. Samotu po covidu cítí na 60 procent Američanů a Američanek a až 47 procent Britů a Britek. Ti, které něco trápí, si pak na pocit samoty stěžují častěji, říká amsterdamská studie.

A pokud ses někdy dostal*a do těch internetových vod, kde se probírá duševní zdraví, možná jsi to zažil*a. Komentáře pod příspěvky, komunity vznikající kolem stránek a všemožné skupiny působí většinou jako milé, laskavé a podporující prostředí.

„Když přijdou do onlinu, vidí všechny tyhle lidi, kteří zažívají ty stejné věci. Onálepkovat sám sebe sebediagnózou pak může vést k pocitu, že do skupiny zapadám,“ osvětluje mechanismus odbornice, proč je snazší zapadnout do online komunity lidí s podobnými problémy a přesvědčit sám*sama sebe o diagnóze než třeba zapadnout mezi spolužáky.

3. Algoritmy

Možná ten pocit znáš: jsi líný*líná si například uklidit pokoj a na for you page na tebe vyskočí video o tom, že problémy s pořádkem jsou hlavním rysem ADHD. Nebo si hledáš tipy pro prezentaci a vyjede ti něco o tom, jak strach prezentovat prozrazuje známky úzkosti...

Sociální sítě ale rády dělají jednoduché zkratky, které mají jediný cíl: udržet tě na nich co nejdéle. Jakmile tedy olajkuješ nebo dokoukáš jedno video třeba o zmíněné úzkosti, TikTok nebo Instagram jich na tebe vychrlí dalších padesát. A v přesvědčení, že netrpíš jen zdravým strachem, ale nevyléčitelnou chorobou, tě důkladně ujistí.

Doporučeno
Budeš na Vánoce sám*sama, ale nechceš se cítit osaměle? Poradíme ti, jak si svátky užít i kam můžeš zajít Budeš na Vánoce sám*sama, ale nechceš se cítit osaměle? Poradíme ti, jak si svátky užít i kam můžeš zajít 20. prosince 2024 v 7:00

Jenže v reálném životě a světě diagnóz to tak jednoduché není. Pokud tě něco dlouhodobě trápí, využij raději než telefon odkazy výše. Od obsahu spojeného s duševním zdravím ale nikoho neodrazujeme. Třeba právě zmíněná komunita a sdílení může být užitečným pomocníkem. Jinými slovy – je ok hledat na sítích pochopení a bavit se o svých problémech s lidmi, kteří si prochází stejnými výzvami.

Než ale podlehneš dojmu, že ti TikTokoví tvůrci či diskutující vidí do duše nebo do zdraví, vybuduj si určitý odstup. Jde jim totiž především o jedno: o zvyšování dosahu. A to s tvým individuálním prožíváním nemá nic společného.

Domů
Sdílet
Diskuse