PETA plánuje do kina Samuel Goldwyn Theater poslat obří krysu, aby „uvedla věci na pravou míru“. Nést by měla ceduli s nápisem: „Krysy mají práva! My jsme mor nezpůsobily!“
V novém snímku režiséra Roberta Eggerse s názvem Nosferatu se objevuje scéna, v níž se asi 5 000 živých krys seběhne na Londýn a přinese s sebou dýmějový mor. To se ale největší neziskové organizaci bojující za práva zvířat na světě nelíbí.
Ředitelka oddělení zvířat ve filmu a televizi organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) Lauren Thomasson upozornila, že „zobrazování těchto zvířat jako předzvěsti smrti upírá divákům možnost vidět je jako inteligentní, společenské a láskyplné jedince“. V prohlášení také dodala, že „v reálném životě není pravděpodobnější, že člověku ublíží nebo ho zabije krysa, než že ho zabije upír“.
Organizace PETA také zdůrazňuje, že krysy si vytvářejí blízké vazby s rodinou a přáteli, rády si hrají a zápasí, a dokonce se při lechtání chichotají – a že je méně pravděpodobné, že chytí a přenesou parazity a viry než psi nebo kočky. Podle ní jsou jedinými „škůdci“, kterých by se měli filmoví diváci obávat, režiséři, kteří vystavují zvířata chaosu a zmatku na filmovém place.
S tím, že by se zvířaty zacházelo neeticky, ale nesouhlasí scénograf filmu Craig Lathrop, pro server Variety upozornil: „Žádná z nich se neztratila. Všechny jsme je našli. Všechny tam byly. Postavili jsme plexisklové zábrany, aby živé krysy byly v kontrolovaném prostoru,“ řekl a dodal, že produkce dbala i na bezpečnost hlodavců. „V průběhu scény na ulici jsou koně na jedné straně plexisklové bariéry a krysy na druhé, aby jim nevběhly pod nohy a aby se jim nic nestalo.“
Po jednom z prvních veřejných promítání filmu se k této scéně vyjádřil i režisér Eggers v rozhovoru s Guillermem del Torem: „Když jsou v popředí krysy, jsou skutečné, ty vzadu jsou ale počítačové.“ A následně dodal: „Byly dobře vycvičené, ale nevěděl jsem, že krysy jsou inkontinentní. Ten zápach byl šílený.“