Krátký spánek může mít velký vliv na tvé tělo a působit mu značné problémy.
Mnoho z nás chodí spát velmi pozdě a pak musí vstávat brzy, přičemž všichni víme, že nám to neprospívá. Nejde ale jen o to, že máme unavené ráno, může nás to stát daleko víc.
Množství času, které strávíme odpočíváním, je neuvěřitelně důležité. Všem dobře známé je číslo osm, tedy osm hodin strávených spaním každou noc, neboli ideální délka, aby náš mozek fungoval tak, jak má.
Podle nové studie prodejce postelí Benson for Beds řada lidí spí v průměru jen šest hodin a 24 minut každou noc. To však může mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Odbornice na spánek doktorka Sophie Bostock pro obchod s postelemi prozradila, co se stane s lidským tělem po 25 letech pravidelně takto krátkého spánku. A obrázek to (doslova) není vůbec pěkný.
Žena na obrázku ve svých 40 letech vypadá podstatně starší. Podle výrobce postelí trpí ztrátou krátkodobé paměti, stárnutím kůže, vypadáváním vlasů a obezitou. To vše díky jejím spánkovým návykům.
Dále jí bolí ramena, záda, má vrásky, ekzém a žije v chronické bolesti. Výhledově se to samozřejmě bude ještě zhoršovat. Je extrémní ukázkou toho, k čemu může dlouhodobý nedostatek spánku vést a jakým rizikům tě vystaví: od dopadů na srdce, přes obezitu, až po cukrovku.
Doktorka Bostock věří, že tomu všemu by se dalo předejít, pokud své tělo připravíš na pěkný dlouhý spánek. Mezi řešení uvádí vstávání každý den ve stejnou dobu, cvičení, venkovní procházky a tma ve tvé ložnici. V dnešní době už na něco takového máš i řadu aplikací, potíž tak tkví pouze v tom, že nic z toho neudělá nikdo za tebe, a tak ten první krůček k lepšímu spánku musíš aktivně udělat ty sám*sama.