Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
dnes 19. ledna 2025 v 11:00
Čas čtení 4:30
Anna Peclová

10 nejlepších tipů, jak zvládnout zkouškové období. Poradíme ti, jak si zpříjemnit učení

10 nejlepších tipů, jak zvládnout zkouškové období. Poradíme ti, jak si zpříjemnit učení
Zdroj: Pexels/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI ŠKOLA A STUDIUM TIPY PRO STUDENTY VYSOKÁ ŠKOLA
Uložit Uložené

Zkouškové období je v plném proudu, po městech se procházejí studenti s očima přilepenýma na stránkách knih a sešitů a svět se pro tuto dobu změnil v ponuré místo zalité slzami a zmařenými sny, ve kterém nedostatek spánku nahrazuje nelidský přehršel kávy.

Na krizové situace jsme v Refresheru ale dobře připraveni a rádi ti vytrhneme trn z paty. Jak si stresující zkouškové období usnadnit nebo alespoň zpříjemnit? V jakou denní dobu nasaje tvůj mozek nejvíce informací, kam se jít učit a co dělat, když začneš ztrácet naději? To vše se dozvíš v našem článku.

Doporučeno
Zapomeň na overconsumption, nenech se mansplainovat a popadni knihu. Vybrali jsme nejlepší Ins/Outs pro rok 2025 Zapomeň na overconsumption, nenech se mansplainovat a popadni knihu. Vybrali jsme nejlepší Ins/Outs pro rok 2025 17. ledna 2025 v 7:00
studium
Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio/volně k užití

1. Připrav se

Studie ukazují, že nejaktivnější je náš mozek od deseti hodin ráno do dvou odpoledne a potom od čtyř do deseti hodin večer. Ráno je naše mysl svěží po spánku, a navíc po vydatné snídani, na kterou bys neměl*a zapomenout, pro úplné probuzení pomůže denní světlo, tedy třeba učení se v blízkosti okna.

Během odpoledního studia zpracuješ informace z rána a uložíš si je do paměti. Pokud se budeš učit také před spaním, nově nabyté znalosti mozek uchová během spánku. Některé studie také tvrdí, že učit se pozdě v noci, během největší únavy, může mozku pomoci se více soustředit. Čas, kdy se pro tebe nejlepší se učit, záleží na tom, kdy jsi přes den nejvíce vnímavý*á, kdy dokážeš myslet kriticky a podle toho, jaké vjemy tě nejvíce rozptylují.

Doporučeno
Nikola dala výpověď a odjela do Španělska. Některé potraviny jsou tu levnější, zdravotnictví máme lepší doma Nikola dala výpověď a odjela do Španělska. Některé potraviny jsou tu levnější, zdravotnictví máme lepší doma 15. ledna 2025 v 7:00

2. Najdi si motivaci

Ať se budeš učit v jakoukoliv denní dobu, je důležité mít cíl a vidinu toho, proč úspěchu chceš dosáhnout. Vysokoškolský titul a kariérní úspěchy nemusí vždy stačit. Ke chvilkovému štěstí zpravidla stačí málo. Napiš si seznam věcí, na které budeš mít po zkoušce konečně čas a mysli jen na to.

Třeba si za odměnu zajdeš na dobré jídlo, posedíš s přáteli nebo se vydáš na dovolenou. Tento bod je bohužel tenký led pro prokrastinaci, protože nejeden student*studentka během urputného motivování se sklouzne k hledání letenek nebo plánování čehokoliv, co je jen možné. Je tedy jen na tobě, nakolik se k této hranici přiblížíš.

3. Prostě začni

Není čas ztrácet čas, příprav bylo dost. Teď už se do toho musíš jen pustit. I studie ukazují, že začít je opravdu nejtěžší, protože stále myslíme na to, jak těžký náš úkol bude.

Začít se učit je tedy zkouškou silné vůle. Pomoci ti může třeba seznam věcí, které tě čekají, ze kterého si budeš postupně odškrtávat. Nejlepší bude, když začneš tím nejtěžším, co tě čeká, zbytek se oproti tomu už bude zdát jako maličkost.

knižnica, škola, štúdium
Zdroj: Unsplash / Becca Tapert / volně k užití

4. Soustřeď se

Když už se do toho pustíš, nedej se a vydrž. K soustředění ti nejlépe pomůže, když si odinstaluješ sociální sítě. Nebudeš tak mít co kontrolovat a nic tě rozhodně nebude rušit. Pokud je to pro tebe příliš drastické řešení, stáhni si alespoň aplikaci Flora, která odpočítává čas, během kterého z ní nemůžeš odejít do jiné aplikace.

Důležité jsou také okolní zvuky a vše, co tě může rozptýlit nebo naopak uvést do hlubšího soustředění. Na všech streamovacích aplikacích najdeš nespočet playlistů na učení, ze kterých stačí si vybrat ten tvůj. Vyhovovat ti může klasická hudba, styl chill lofi, oldies nebo třeba techno. Pokud tě hudba rozptyluje, zkus si pustit jen frekvence, které mají posílit soustředění.

Doporučeno
Novoroční předsevzetí může být zdrojem úzkosti. Poradíme ti, jak ho dodržet bez stresu Novoroční předsevzetí může být zdrojem úzkosti. Poradíme ti, jak ho dodržet bez stresu 12. ledna 2025 v 11:00

5. Dej si pauzu

Nezapomeň taky na zasloužené pauzy! Naplánuj si je pravidelně po určité době strávené učením a využij je k něčemu, co tě nabije energií. Můžeš se protáhnout a rozproudit tak krev v těle, zatancovat si na oblíbenou písničku a uvolnit se, nebo se třeba projít, i kdyby jen s odpadem k popelnicím. Čerstvý vzduch ti k lepšímu soustředění také rozhodně pomůže.

Vyzkoušet můžeš techniku Pomodoro, kterou vyvinul na konci osmdesátých let inovátor Francesco Cirillo.

Technika se provádí v šesti krocích:

1. Rozhodni se, jaký úkol budeš plnit

2. Nastav si časovač na 25 minut

3. Pracuj na úkolu, dokud nezazvoní budík. Pokud tě během práce vyruší nějaká myšlenka, zapiš si ji na kus papíru, ale hned se vrať k práci

4. Až budík zazvoní, udělej si na papír značku

5. Pokud máš na papíru méně než čtyři značky, dej si pauzu na tři až pět minut, pak začni znovu od kroku jedna

6. Po čtyřech pomodoro cyklech si dej větší pauzu 15 až 30 minut, pak vynuluj značky na papíře a pokračuj od prvního bodu

Cílem techniky je snížit možný negativní vliv vnitřních a vnějších rušivých vlivů na soustředění. Krátké přestávky napomáhají vstřebávání nových znalostí.

študentka, žiačka, dištančné štúdium, štúdium, notebook
Zdroj: Unsplash/Annie Spratt/volně k užití

6. Udělej si to hezké

I nepříjemné se může proměnit v příjemné a stačí k tomu málo. Za každý úsek učení se během pauzy odměň něčím dobrým k jídlu nebo k pití nebo čímkoliv, co ti dělá radost. I maličkost jako káva ti zlepší náladu. Koupit si můžeš také pochutiny, které zároveň podpoří tvou mysl. 

Mezi nejlepší nápoje na soustředění patří čaj matcha, který obsahuje katechiny, což jsou antioxidanty, které přispívají k ochraně mozku před stárnutím. Pozitivní účinky mají na učení také listy čajovníku čínského nebo čaj zelený a bílý. Činnost mozku dále podporuje také hořká čokoláda, ořechy nebo šťáva z červené řepy.

Doporučeno
KVÍZ: Vyznáš se v hlavních postavách české literatury? Schválně si otestuj své znalosti KVÍZ: Vyznáš se v hlavních postavách české literatury? Schválně si otestuj své znalosti 9. ledna 2025 v 13:00

7. Buď kreativní

Až tě přestane bavit učení ze zápisků a skript, zkus si to trochu ozvláštnit. Vytvoř si kartičky na pojmy v aplikaci AnkiApp nebo si polep pokoj papírky, na které napíšeš hesla, která by sis měl*a zapamatovat.

Látku si přetvoř do pohádky nebo písničky, aby sis ji mohl*a vyprávět ve zjednodušené podobě a pokud je složitá, vysvětluj si ji, jako by ji měl pochopit tvůj mladší sourozenec. Pomoct ti také může nahrát si informace na diktafon a poslouchat je jako podcast při procházce nebo běhání.

8. Sdílej své utrpení

Není nic lepšího než být v tom spolu. Domluv se s kamarády na pravidelných učících seancích, podporujte se navzájem a stěžujte si spolu. Uleví se vám a uklidníte se navzájem, že v tom nejste sami*y. Můžete se navzájem také vyzkoušet. Přece jen sharing is caring.

škola, studium, spolužáci
Zdroj: Freepik/volně k použití

9. Vyraz ven

Učit se sice můžeš doma, ale co si budeme povídat, postel, Netflix, kuchyň a všechno ostatní je silným rozptýlením. Najdi si tedy místo, kde ti bude příjemně a kde se zároveň budeš moci pořádně soustředit. Může jím být třeba zapadlá kavárna nebo univerzitní studovna.

Otevírací doby studoven v Praze:

NTK po-ne 8-22, so-ne 8-22, noční studovna 20-8
Kampus Jinonice po-pá 9-19, pá 9-17, noční studovna 19-24
Právnická fakulta po-čt 9-20, pá 9-16, so-ne 10-18
Městské knihovny (Ústřední knihovna) po 13-20, út-pá 9-20, so 13-18
Knihovny VŠE (Žižkov) po 9-19, út-pá 8-19
Knihovna Akademie věd po-pá 9-19
Knihovna Pedagogické fakulty (Rettigova) po-čt 8-18, pá 8-17

10. Zoufalá řešení pro zoufalé časy

Občas ani návod a cenné rady nepomohou a prokrastinace se stane pánem našeho času. V takovém případě nezoufej, nejsi v tom sám*sama. Pokud se rozhodneš učení vzdát a poddat se osudu, vzpomeň si na to, že může kdykoliv nastat konec světa, nebo že nás dřív nebo později (možná) nahradí umělá inteligence. A pokud budeme méně katastrofičtí, mysli na medúzy, které neumí plavat, a tak jim nezbývá než se celý život nechat unášet proudem a čekat, co se bude dít. Možná bychom se jimi občas měli inspirovat.

Zpět
Sdílet
Diskuse