Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jak se žije a pracuje ve španělské metropoli?
Studovala a později pracovala na Slovensku, ale dlouhodobě plánovala zkusit život v zahraničí. Nejdříve to měly být Spojené státy, ale nakonec se Nikola ocitla na Mallorce a později na Tenerife, kde pracovala sezónně v rekreačním středisku.
Dnes se s krátkou přestávkou usadila podruhé v Madridu. Hlavní město Španělska je prý trochu jiné a konzervativnější než ostatní části země. Nikola Noveková nám prozradila, zda tomu tak skutečně je, nebo je to jen mýtus.
V tomto článku se dočteš:
Jak funguje systém finanční podpory ve Španělsku a kolik měsíčně dostaneš
Proč ji v nemocnici na Mallorce odmítli vyšetřit
Jakou neobvyklou věc si vzala s sebou ze Slovenska do Madridu
Rodačka z Bratislavy si v současné době hledá práci v Madridu a v rozhovoru pro Refresher nejednou řekla, že i v tak velkém a mezinárodním městě to může být pořádný problém.
Co nás překvapilo, bylo téma zdravotní péče. Nikola si nemůže vynachválit slovenské zdravotnictví a na oplátku uvádí nejeden negativní příklad z toho španělského, což by možná na první pohled čekal málokdo.
Nikola svůj život ve Španělsku ukazuje také na Instagramu, kde má postupně rostoucí komunitu fanoušků.
Mladou Slovenku jsme zastihli pár dní po jejím návratu do Madridu, kde si v těchto dnech hledá práci.
Hledání práce na konci roku 2024 jsi skipla záměrně, abys mohla trávit prázdniny s rodinou na Slovensku?
Ano, už jsem Vánoce v zahraničí strávila dvakrát bez rodiny. Pracovala jsem na Tenerife, kde je přes Vánoce plno. Nebyla jsem tam dost dlouho na to, abych měla vůbec nárok na dovolenou. Vánoce jsou pro mě především o rodině a bylo mi líto, kdybych je měla prožít znovu sama někde v zahraničí.
V Madridu jsi teď podruhé, proč jsi tam jela poprvé?
Poprvé jsem tam byla na konci roku 2023. Necelé tři měsíce jsem hledala práci, ale všude mě odmítali. Nakonec jsme si s přítelem, který je Španěl, řekli, že se vrátíme na Mallorku, kde je sezónní práce, a to, že bychom skončili někdy v říjnu/listopadu, by nám jen nahrálo, takže bychom mohli jet na Vánoce na Slovensko a pak zpátky do Madridu.
Proč jsi opustila Slovensko?
Pracovala jsem v agentuře, kde jsme pomáhali řešit studentské pobyty a práci v USA. V USA jsem už dříve byla a chtěla jsem to tam na pár měsíců zažít znovu. Měla jsem velkou motivaci a chtěla jsem opustit Slovensko. Problémem však byla pandemie a uzavřené hranice do USA. Když přišel verdikt, že se do USA nedostanu, byla jsem velmi zklamaná. Naštěstí naše agentura sdílela prostory s jinou agenturou, která pomáhá zprostředkovávat práci na Mallorce.
A tam se to „upeklo“?
Přesně tak. Paní, která tu agenturu vlastnila, mi řekla, že hledají fitness animátora*animátorku, a v tu chvíli mi docvaklo, ježiš, to by byla práce mých snů. Studovala jsem tělesnou výchovu a sport, milovala jsem fitness, jógu nebo tanec, a když se k tomu přidal fakt, že bych to mohla dělat někde u moře, šla jsem bez váhání do toho.
Jak jsi tedy přešla od sezónní práce k trvalému pobytu ve Španělsku?
V té době jsem ještě měla bývalého přítele, se kterým jsem byla přes pět let. On neměl problém s tím, abych někam odjela, ale když jsem někdy v srpnu nebo v září ležela na pláži, říkala jsem si, jak je mi dobře takhle samotné. Rozhodla jsem se, že všechno na Slovensku nechám za sebou a zůstanu ve Španělsku. Na zimu jsem odjela pracovat na Tenerife, kam se dá jet na dovolenou i v zimě.
Pracovala jsi na Mallorce a Tenerife, tedy v teple u moře. Proč jsi nakonec odešla do Madridu?
Na Tenerife jsem potkala mého současného přítele, jehož rodina žije v Madridu, a on se potřeboval na pár měsíců vrátit, tak jsem jela s ním. Obecně jsem otevřena novým možnostem a Madrid jsem do té doby nějak neznala. Když jsem však přijela, byla jsem konfrontována s krutou realitou.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Proč je život v Madridu těžký
Jak velkou podporu dostává od státu
Kolik stojí v Madridu nájemné
Proč je španělské zdravotnictví horší než slovenské
Člověk by si mohl představovat, že je to snadné, ale život v Madridu je těžký. Nezaměstnanost je poměrně vysoká, a pokud nemáš kontakty a někoho, kdo by tě někam dotlačil, je těžké najít práci. Nevím, možná jsem se jen soustředila na práce, kde je těžké se uchytit.
O jaké pozice ses ucházela nebo se ucházíš nyní?
Především v hotelnictví. Problém je ale v tom, že dávají přednost místním před cizinci. Vždycky tu budete za cizince, i když v té zemi žijete už léta. Po neúspěšném hledání práce v Madridu jsme se na sezonu vrátili opět na Mallorku, kde jsme byli vlastně od jara do podzimu 2024.
Co je na hledání práce v Madridu nejtěžší?
Kromě těch kontaktů je často problém, že chtějí zkušenosti. Zakládají si na tom, že uchazeč*uchazečka o práci musí zkušenosti, což pak ubíjí potenciál mladých lidí. Já jsem sice léta pracovala jako hotelová animátorka v jednom resortu, ale pro ně to není totéž jako pracovat například na recepci. Důležité je také období, ve kterém práci hledáš. Říká se, že únor a březen jsou nejtěžší měsíce na hledání nové práce, ideální je spíše léto. V hotelnictví je další komplikací to, že mnoho lidí ve Španělsku studuje hotelový management na univerzitě. Mají tak hned zkušenosti a příslušný hotel si je rád ponechá jako absolventy.
Zaměřuješ se stále jen na hotelový management, když je to takový problém?
Zpočátku jsem se soustředila jen na to. Ale teď už hledám všude, kde se dá. Se španělštinou problém nemám, ale možná v ní ještě nejsem tak sebevědomá, to může být také faktor, protože tady ten jazyk skoro všude vyžadují. Sleduji aktuální nabídky, kde je vyžadována i slovenština.
A fungují vůbec takové firmy ve městě jako Madrid? Tedy kromě tlumočnických služeb.
Jasně, mám za sebou i pohovor s jednou IT firmou a momentálně je na stole dohoda s jednou automobilkou. Obecně jde o firmy, které rozšiřují svůj trh na Slovensko a potřebují spojku.
V současné době žiješ v Madridu bez práce. Žiješ z úspor?
Máme velké štěstí, že můžeme nějakou dobu bydlet u rodičů mého přítele, to výrazně snižuje náklady. Lidé, kteří pracují sezónně, jsou schopni si našetřit peníze a pak z nich žít mimo sezónu, nebo dostávají podporu od státu, což já dělám.
Jak funguje podpora ve Španělsku?
Záleží na tom, jak dlouho jsi předtím pracoval*a. Myslím, že po dvou letech práce máš nárok na osmiměsíční příspěvek, přičemž poslední dva měsíce se krátí. Záleží také na platu, který jsi měl*a v posledním zaměstnání. Pokud pracuješ sezónně a pak chceš dávku znovu získat, musíš pracovat alespoň šest měsíců. Já jsem to nestihla o zhruba 8 dní, takže jsem dostala podporu jen na dva měsíce.
Jaká je výše podpory?
V mém případě je to 900 až 1000 eur (22 750 až 25 200 korun), ale jak říkám, je to řada faktorů.
Je Madrid drahé místo k životu, nebo si dokážeš představit, že bys tam zůstala dlouhodobě?
V Madridu budeme s přítelem minimálně celý tento rok. Bohužel ano, bydlení v Madridu je drahé, nájmy jsou velmi vysoké.
Kolik v průměru platíš za nájem?
Záleží na tom, kde pracuješ. V oblasti, kde s partnerem žijeme, můžeš za garsonku nebo byt s jednou ložnicí zaplatit i tisíc eur měsíčně. Jsme tak nějak v centru, ale do centra je to asi hodina chůze. Čím dál od centra, tím je to levnější, ale zase je to o tom, jestli máš z té lokality dobré spojení do města.
Častým tématem a otázkou je jídlo. Jak je to s cenami potravin ve Španělsku?
Myslím, že ceny jsou podobné jako u nás na Slovensku. Mají levnější maso, víno, mají extrémně mnoho malých obchůdků s potravinami nebo trhů, kde prodávají místní produkty. Zajímavé je, že zde příliš nefunguje systém slev, sbírání bodů a podobně. Málokdy je něco zlevněné.
Zmínila jsi, že ti chybí slovenské zdravotnictví. Co tím myslíš?
Zdravotnictví je tu rozhodně horší než na Slovensku. Na Slovensku, když potřebuješ krevní obraz, odběr krve a podobně, tak se to dělá téměř vždy hned druhý den. Když jsem si to chtěla nechat udělat na Tenerife, řekli mi, že na termín se čeká 3 měsíce, a pak jsem čekala další měsíc na výsledky. Na Mallorce mě odmítli vyšetřit, protože neumím španělsky, jindy jsem čekala 10 hodin v čekárně kvůli pracovní neschopnosti, prý jim nešel internet.
Je to v Madridu stejné?
Podobné. V Madridu mi řekli, že to možná bude rychlejší, ale nemám čekat zázraky. (směje se) Tady je to trochu jiné než někde na ostrově nebo u moře. Ve vnitrozemí je život trochu konzervativnější. Ale je pravda, že se tu lidé rádi scházejí ve velkém.
V čem jsou lidé v Madridu jiní než Slováci?
Jsou otevřenější a uvolněnější. Tady se s tebou člověk normálně dá do řeči, když čekáš na přechodu nebo někde ve frontě. Téměř vůbec nepoužívají vykřičníky, maximálně při nějakých oficialitách nebo úředním styku. Navíc ti při setkání automaticky dají pusu. Když jsem sem přijela a šla se představit podáním ruky, dívali se na mě, co to dělám.
Co se ti osobně na životě v Madridu líbí nejmíň?
Nelíbí se mi třeba to, že nevědí, co je levá a pravá strana. Zajímavé také je, že tu nikdo nikam nespěchá. Když jsem byla na dovolené v Bratislavě, uvědomila jsem si, že vlastně všude běháme. Tady mají na všechno čas. Dokonce i slovo „teď“ dostává úplně jiný význam. Když ti ve Španělsku někdo řekne, že něco udělá teď, znamená to v překladu, že se k tomu někdy během dne dostane. Zrovna dnes mi přítel říkal, že nechápe, jak to stále můžu řešit. (směje se)
Tvoje nedávno reelsko, kde tvůj partner Mike ochutnává jídlo na vánočních trzích, má už přes 520 tisíc zhlédnutí. Čekala jsi taková čísla?
Lidé rádi sledují něčí život v cizí zemi a na oplátku se rádi dozvídají o nové zemi. Lidem se to líbí a jsou zvědaví i proto, že můj přítel nevypadá jako typický Španěl. Získala jsem asi tisíc sledujících, asi chtějí vidět, jak se žije ve Španělsku, někteří mi dokonce napsali.
V dalším videu jsi vybrala věci, které ti ve Španělsku oproti Slovensku hodně chybí. Zmínila jsi i houbovou utěrku. Vysvětlíš to?Tomu bys nevěřil. Houbová utěrka je na Slovensku asi unikát, v Madridu ji nemají a neměli ji ani v Belgii, kde moje matka žila kvůli práci. Mají buď klasickou utěrku, nebo pak houbičku. Ale tahle houbová utěrka je na utírání mokrých povrchů převratná, proto jsem si je ze Slovenska vzala sem. (směje se)