Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
dnes 1. února 2025 v 7:00
Čas čtení 4:03
Markéta Princová

O 37 procent lepší regenerace svalů a dobrá nálada. Co se stane s tvým tělem, když přestaneš pít?

O 37 procent lepší regenerace svalů a dobrá nálada. Co se stane s tvým tělem, když přestaneš pít?
Zdroj: Unsplash/volně k užití
ZDRAVÍ ALKOHOL OMEZOVÁNÍ ALKOHOLU
Uložit Uložené

Vysvětlujeme, jak tvoje tělo zareaguje, pokud se přidáš k suchému únoru, a jaké benefity tě neminou.

Už jsi asi slyšel*a, že alkohol dehydratuje a zatěžuje játra, to je ale jen špička ledovce. Jakmile ho vypustíš ze svého života, tvé tělo odstartuje intenzivní proces obnovy. Mozek začne znovu citlivě reagovat na dopamin, což znamená, že si užiješ skutečnou a trvalou radost, ne jen rychlé štěstí z drinku.

Střeva, často přezdívaná „druhý mozek“, se postupně zbaví chronických zánětů a tvoje svaly konečně dostanou šanci makat naplno – bez zbytečného přetěžování kyselinou mléčnou.

Únor je ideální čas zkusit si od alkoholu dát pauzu. Sleduj, jak se tvoje tělo i mysl promění – možná po dlouhé době zažiješ, co to znamená mít energii na sto procent. Abstinence totiž není jen o tom, že přestaneš pít. Je to šance na restart, lámání starých návyků a objevování sebe sama. Zkusit „suchý únor“ může být ta nejlepší výzva, která ti ukáže, co všechno tvoje tělo dokáže. A co tě při téhle cestě čeká? Mrkni na benefity, které ti alkoholová pauza přinese.

zdravie, beh, šport
Zdroj: Unsplash.com

Restart mozku: Konečně v klidu bez falešné euforie

Říká se, že alkohol pomáhá vypnout hlavu. Spíš tě ale přepne do nouzového režimu. Stimuluje takzvané GABA receptory, takže tě sice uklidní, ale zároveň potlačí glutamát, který je zodpovědný za bdělost a energii. Aktivování GABA receptorů pak dlouhodobě potlačuje hladiny dopaminu. A když piješ pravidelně, mozkové receptory ztrácejí citlivost. Výsledek? Úzkosti, výkyvy nálad a stres, obtížnější formování návyků a demotivace.

Doporučeno
Co se stane s tvým tělem, když budeš pít alkohol každý den? Od sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů Co se stane s tvým tělem, když budeš pít alkohol každý den? Od sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů 2. ledna 2025 v 9:34

Dobrá zpráva je, že po pár týdnech abstinence se mozek začíná vracet do rovnováhy. Podle studie z Journal of Neuroscience z roku 2019 se GABA receptory regenerují po třech měsících, a to ti přinese znovu větší emocionální stabilitu. Mozek už po 30 dnech bez alkoholu navíc lépe reguluje dopamin. Ten ovlivňuje motivaci, radost a pocit odměny.

Když piješ, dopamin se sice krátkodobě zvyšuje, ale pak následuje prudký pokles. To vede k podrážděnosti a skleslosti – a tím i k potřebě znovu pít, aby ses cítil*a lépe. Dlouhodobé pití pak způsobuje, že mozek se na tenhle cyklus zvykne a stává se na alkoholu závislým.

Když se ti dopaminová hladina srovná do normálu, dokážeš znovu zvládat stres a vychutnáš si po dlouhé době čistou hlavu – doslova. Tvoje mysl nebude mít zmatek z neustálých chemických výkyvů a díky tomu se ti zlepší schopnost řešit problémy a reagovat na nepříjemné situace.

Lepší regenerace a výsledky ve sportu

Po duševní obnově přichází ta tělesná. Když si dáš od alkoholu pauzu, tvoje svaly zažijí pořádný restart. Alkohol totiž zpomaluje regeneraci, vede ke zvyšování hladiny kyseliny mléčné ve svalech, což povede k bolesti svalů a vazů a celkové únavě. Pití také zvyšuje hladiny kortizolu, stresového hormonu, který celkově zpomaluje regeneraci.

posilňovanie, fitko, fitness, svaly
Zdroj: Pexels

Bez alkoholu tvoje svaly dostanou šanci se regenerovat mnohem efektivněji. Jakmile si dáš od pití pauzu, začne tělo rychleji obnovovat svalová vlákna a zároveň klesne zánětlivost.

Doporučeno
Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? 31. prosince 2024 v 14:00

Regenerací a alkoholem se zabýval časopis Sports Medicine v roce 2020 a ukázal, že pravidelný příjem alkoholu zpomaluje regeneraci svalů až o 37 % a negativně ovlivňuje syntézu bílkovin. Už po dvou týdnech abstinence pocítíš lepší výdrž, větší sílu a rychlejší regeneraci. Když to shrneme – pauza od pití neznamená jen méně bolesti, ale také lepší výsledky v tréninku.

Tvoje střeva chtějí detox, ne drink

Když přestaneš pít alkohol, tvoje střeva se znovu pořádně nadechnou. Tvůj mikrobiom – to je ta armáda prospěšných bakterií v trávicím traktu – ovlivňuje v těle úplně všechno: trávení, náladu a dokonce i imunitu. Alkohol zabíjí ‚dobré‘ bakterie a nechává růst ty špatné spolu s kvasinkami, což způsobuje problémy s trávením a zhoršuje celkový zdravotní stav.

V případě, že se alkoholu na nějakou dobu vzdáš, střeva se začnou postupně uzdravovat. Po čtyřech týdnech bez alkoholu začne mikrobiom zažívat pozitivní změny – zlepší se diverzita střevních bakterií a klesne počet zánětů. Co to pro tebe znamená? Lepší trávení, silnější imunita a vnitřní pohoda – protože střevní mikrobiom a mozek jsou spolu v těsném spojení a střevo vytváří až 95 procent serotoninu v lidském těle. Což je hormon zodpovědný za štěstí a radost.

alkohol abstinence nepijí alkohol
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů

Spánek bez výpadků

Alkohol je v tomhle fakt zrádný, sice uspává, ale narušuje hlubokou fázi spánku. I když po večírku strávíš v posteli 8 hodin, pravděpodobně se nebudeš cítit dostatečně odpočatý*á. Jak to? Alkohol výrazně zkracuje podíl REM fáze spánku, a to až o 20 %. REM fáze je ta, kdy se tvoje tělo a mozek regenerují do hloubky a tvoje nevědomí zpracovává předešlé události. Alkohol také zvyšuje pravděpodobnost mikroprobouzení, o kterých ani nevíš. Takže sice spíš, ale velmi nekvalitním spánkem, a proto se probudíš unavený*á, místo plný*á energie.

Doporučeno
Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? 24. září 2024 v 15:00

Pokud se rozhodneš dát alkoholu pauzu, už po týdnu se kvalita spánku rapidně zlepší. V roce 2018 vyšla studie v časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research, která ukázala, že už během prvních sedmi dnů abstinence se spánek zlepší, včetně důležité REM fáze.

Tlak pod kontrolou

Alkohol není jen zátěž pro játra a mozek, ale dává zabrat i tvému srdci. Zvyšuje se totiž hladina angiotenzinu II – hormonu, který stahuje cévy a tím zvyšuje krevní tlak. Když k tomu připočteš ještě zvýšenou hladinu triglyceridů – tuků v krvi, roste riziko ucpání cév a následného infarktu. Nic moc, že?

Stačí jenom tři týdny bez alkoholu a krevní tlak klesne, srdce si oddychne a cévy taky. K tomu se navíc sníží hladina triglyceridů, tedy tuku v krvi, a to až o 15 procent, takže se zmenší riziko ucpávání cév.

Když alkohol navíc odložíš na delší dobu, riziko infarktu nebo mrtvice může klesnout až o 30 procent. Tyhle fakta prokázali vědci v odborném časopise The Lancet. Jedná se o studii z roku 2020, která se zabývala vlivem abstinence na zdraví srdce, konkrétně na krevní tlak a hladinu tuků v krvi.

Kalorie pod kontrolou

Mojito sem, víno tam – tvůj energetický metabolismus nadšený nebude. Nejspíš víš, že alkohol obsahuje hodně kalorií, ale navíc zpomaluje metabolismus. Tvoje tělo má totiž alkohol jako prioritu číslo jedna – začne ho odbourávat hned po vypití a spalování tuků nechá stranou. Metabolismus se tak na několik hodin „zasekne“ a kalorie z jídla se mezitím ukládají.

Abstinence povede k rychlejšímu spalování kalorií, stabilnější hladině cukru v krvi a většímu množství energie během dne. Mrkni na to, kolik kalorií skrývají některé oblíbené drinky – možná tě pár čísel překvapí:

alkohol kalorie
Zdroj: Refresher


➡ Pokud běžíš rychleji a efektivněji spaluješ, bude to méně minut, pokud pomaleji, tak naopak víc.

Domů
Sdílet
Diskuse