Nerada chodím do ZOO, ale když už navštívím nějaký ostrov v Asii a vím, že je tam záchranná stanice pro zvířata, kam je možnost jít se podívat, nevidím na tom nic špatného.
Proč mě lákalo takové místo navštívit? Spousta lidí se může ohánět tím, že pokud jsou záchranné stanice nebo parky zpoplatněny, zvířata jsou tam jen kvůli zisku, ale s tím
nesouhlasím. Pojďme se podívat přímo na příběh Mason elephant parku v Ubudu.
V roce 1980 přišel Nigel Mason do Indonésie a za pár let se zamiloval a vzal si manželku, která pocházela z ostrova Bali. Před 30 lety pak s rodinou navštívili Sumatru, kde už tehdy probíhalo velké odlesňování. Kvůli němu pak často vznikají požáry, ale na zvířata se nebere ohled. V roce 2013 proto označili Greenpeace Indonésii a konkrétně Sumatru za jednu z nejrychleji se měnících krajin k horšímu.
Odlesňování mělo za následek dramatické ohrožení místní populace slonů. Jediná možnost, jak je co nejšetrněji ochránit, bylo přesunout je trajektem na Bali. Masonova rodina tam postupně začala odkupovat pozemky v Ubudu, aby vytvořila pro nemocné slony park. Dnes je otevřený široké veřejnosti.
![bali slon sarah](https://refstatic.sk/article/97659b237ece55db9577.jpg?is=1200x2000&s=391fb93303abf6a091e87e618ed5a444943f6f0a3b5eb84d0456b193dc2de5d9)
Slon, který miluje vodu
Vstupné je sice dražší, ale park není nijak jinak financován. Slon denně sní asi 200 kilo potravy. Dále je nutné zaměstnávat odborníky a veterináře, kteří budou u slonů každý den. Je nutné se podívat na cenu vstupného touto optikou a předem to neodsoudit. Neplatí to tak v každém parku, to vůbec ne, avšak zde jsem měla možnost mluvit s vychovateli a vidět situaci na vlastní oči.
Žije tu stádo slona sumaterského, což je poddruh slona indického. Tito sloni milují vodu, takže se s nimi návštěvníci mohou i vykoupat. Šli jsme je umýt a pořádně vykartáčovat. Byla jsem překvapená, jak tvrdou kůži mají. Z dálky není vidět ani to, jak husté chloupky sloni mají. Jsou celí pokryti srstí, kterou vidíš jenom když stojíš dost blízko nich.
Každý návštěvník má možnost nakrmit slony ovocem a zeleninou, podívat se na dokument v kině nebo navštívit galerii umění – v parku je opravdu mnoho vyžití. Cena základního vstupného pro dospělého je 395 000 indonéských rupií, což v přepočtu vyjde asi na 590 českých korun. Pokud chceš ale slona umývat nebo s ním jít na procházku, musíš počítat s příplatky.
Kardashianky v Indonésii
I Kim Kardashian s rodinou navštívila místní stanici a vyvolala obří reakce na sociálních sítích, když fotografie se slony sdílela. Nejeden ochránce zvířat se ozval s kritikou. Což je
samozřejmě v pořádku, avšak Kim se hájila, že předtím, než se do záchranné stanice vydala, zjistila si, jak Mason Park funguje.
Eticky. Sloni tu nemají žádné tresty a maximálně se tu o ně pečuje, aby se měli co nejlépe. Mezi dalšími známými osobnostmi, co navštívili tento park, byl například australský autor dokumentů Steve Irwin, fotbalista David Beckham, herečka Julia Roberts nebo Jessica Biel. Co ty? Lákalo by tě takové místo navštívit?
Kromě slonů jsme si užili i krásy balijské přírody. Resort se nachází v oblasti Taro, která je známá pro svou zelenou krajinu, rýžová pole a tradiční balijskou atmosféru. Nejraději mám vzít si skútr a projet si všechny uličky, blátivé cesty a okraje džunglí, které tady jsou.
Pokud Bali navštívíš, rozhodně doporučuji!