Pražská galerijní scéna je bohatá. Co ale stojí za tvou pozornost? Máme pro tebe několik tipů.
Refresher Art: Gallery Guide je čtrnáctidenní sloupek mapující to nejzajímavější z lokální umělecké scény – od výstav až po speciální eventy. Sledujeme umělecké přehlídky i intervence v zahraničí a odhalujeme, jak umění formuje náš každodenní život. Kam jsme vyrazili minulý týden?

Vstup do světa her
Enter the Room s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) a jejich skupinovou výstavou, která navazuje na dřívější tradici Bienále mladých. V Domě u Kamenného zvonu se konalo v letech 1994 až 2010. Výstava mapuje téma her a herního prostředí.
Členěný prostor umožňuje diváctvu vstupovat do jednotlivých částí, jako by překračovali práh různorodých herních terénů. Díky herní parafrázi umělci a umělkyně poukazují na vztah mezi digitálním a fyzickým světem, který se propisuje do života každého z nás čím dál víc.
Výstava mapuje témata jako ekologie a spekulace nad alternativními budoucnostmi naší civilizace, ale objevují se v ní i náměty jako tarot, nebo nejistota a existenciální tíseň generace mileniálů. Vybrané instalace mají také interaktivní prvky a můžeš se tak stát její součástí.
Výstava je přístupná do 14. září 2025. Pro další informace koukni na ghmp.cz.
Apokalyptická příroda
Přírodní cykly, destrukce a transformace – to jsou hlavní principy, které se propisují do nové výstavy umělce Adama Kašpara. Můžeš ji navštívit v Galerii Kvalitář.
Umělec při tvorbě názvu výstavy stavěl na reflexi Goetheho idey, že všechny rostliny pocházejí z jednoho univerzálního archetypu, který obsahuje všechny možné variace rostlinných forem – Urpflanze, což německy znamená „pra-rostlina“.
Kašpar se při tvorbě inspiroval osobní zkušeností během expedic do Konga a Tasmánie, kde měl možnost pozorovat proces obnovy vypálených ekosystémů. Návštěvnictvo má tak mimo jiné možnost nahlédnout na obrazy, které se věnují požáru NP České Švýcarsko z roku 2022. Katastrofickou událost Kašpar ztvárňuje v podobě malby, která využívá materiál přímo z místa.
Součástí vybraných děl jsou také deníkové zápisy. Jeho rukopis je také znát na intervenci, kterou udělal přímo na místě do textu, který je součástí výstavy.
Výstava je přístupná zdarma do 14. června 2025. Více najdeš na kvalitar.cz.
První československá žirafa
Žirafa Lenka je ústředním motivem výstavy Evy Koťátkové Srdce žirafy je o dvanáct kilo lehčí, která Česko reprezentovala na 60. ročníku Benátského bienále v roce 2024. Lenka byla odchycena v Keni v roce 1954 a převezena do Zoo Praha, kde se stala vůbec první československou žirafou.
Po dvou letech v zajetí umírá a její tělo se stává součástí sbírky Národního muzea v Praze. Plyšová replika obří žirafy je umístěna v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Návštěvnictvo během prohlídky prochází vnitřnostmi žirafy a poslouchá výpovědi o jejím životě namluvené dětmi, vyučujícími a staršími lidmi. Koťátková chce výstavou zpochybnit hierarchii a extraktivní praktiky provozované na zvířatech.
Výstava je přístupná do 27. července 2025 a další informace o ní najdeš na ngprague.cz.
Příchod jara
Součástí jarního Grand Openingu se stala také výstava Mlčící jaro, která skrze umělecká díla prezentuje vztah člověka k přírodě. První patro Veletržního paláce se proměnilo v zenovou zahradu mapující československé sochařství a malbu z období 1930-1970. Výstava tě nechá vydechnout od přehlcenosti dnešních dní a dostane tě zpět do přítomnosti plné vizuálního blaha.
Výstava je přístupná do 31. srpna 2025. Pokud tě výstava zajímá, koukni na ngprague.cz.