Celosvětový trend známý jako dubajská čokoláda má na svědomí celosvětovou krizi v dodávkách pistácií. Cena pistácií meziročně vzrostla o třetinu.
Podle informací z Financial Times se ceny pistáciových jader dostaly ze 7,56 dolaru (asi 168 korun) za libru váhy (0,45 kilogramu) na zhruba 10,3 dolaru (227 korun). „Pistáciový svět je v tuto chvíli v podstatě vyčerpaný,“ řekl serveru Giles Hacking ze společnosti CG Hacking, která obchoduje s ořechy.
Celosvětové zásoby pistácií na tom nebyly slibné už po loňské sklizni v Americe, která se řadí mezi jejich největší producenty na světě. Hacking dodal, že kvůli vysoké kvalitě úrody zbylo méně levných jader bez skořápky. Ta se běžně prodávají jako přísady do čokolády a nejrůznějších potravin.
Na druhém místě v produkci pistácií je Írán. Data íránského celního úřadu ukázala, že se do Spojených arabských emirátů vyvezlo za šest měsíců do března 2025 o 40 procent více pistácií, než tomu bylo za celý rok předtím. Jde o úplný opak roku 2023, kdy nabídka pistácií naopak převyšovala poptávku. To vedlo k poklesu cen, uvedl Behrooz Agah, člen představenstva íránské pistáciové asociace.
Nadbytek podle Agaha způsobil, že se objevila řada vedlejších produktů, jako je třeba pistáciové máslo, olej a pasta, které mohou být použity v široké škále potravin na bázi pistácií. „Bylo to zhruba ve stejné době, kdy byla na trh uvedena dubajská čokoláda,“ vysvětlil Agah.
Nadšení dubajskou čokoládou se stále nezastavilo. Ve Velké Británii obchody omezují počet kusů na zákazníka. Výrobci přišli i s pistáciovými vajíčky na oslavu velikonočních svátků.