Testovali jsme nejtradičnější české sladké pečivo.
Supermarkety jedou velikonoční sezonu naplno a jedno z nejtradičnějších českých pečiv už plní celé regály. Někde ho pečou přímo v obchodě, jinde ho dováží. Ale jak poznat, který stojí za to a který je nic moc?
Udělali jsme test těch nejdostupnějších mazanců, jaké můžeš běžně koupit. V Refresheru nemáme diplom z potravinářské chemie, proto hodnotíme hlavně to, co lze běžně o produktu zjistit. Samozřejmě nás zajímala chuť, cena nebo konzistence.
Než se ale pustíš do výběru toho pravého, pojď se s námi mrknout na to, proč vlastně mazanec patří k Velikonocům.
Jak vypadá správný mazanec?
Mazanec je takový český pečivový veterán – pekl se už někdy v 15. století a tehdy to byla spíš suchá záležitost bez cukru a vajec. Sloužil jako součást velikonoční mše v kostele, kam ho hospodyně nosily na posvěcení. A právě odtud možná pochází název mazanec – dostal duchovní glazuru přímo od kněze.
Druhá teorie tvrdí, že název je od slova mazat, protože se pečivo tradičně potíralo máslem, sádlem nebo vajíčkem, aby se krásně lesklo a mělo křupavou kůrku.
Časem se z něj stal sváteční hit, který trvá dodnes – s rozinkami, mandlemi a sladkou chutí. Od nepaměti se jedl na Bílou sobotu jako symbol nového začátku, slunce a návratu života. Navíc ani jeho kulatý tvar není náhoda – měl připomínat právě zmíněné slunce.
Teď už ale k testu. Koukni, který bude nejvíc chutnat tobě.
Abychom mohli velikonoční mazance porovnat férově, hodnotili jsme je podle těchto hlavních kritérií:
Chuť – hodnotili jsme celkový dojem.
Vláčnost vs. suchost – důležitým faktorem pro nás bylo těsto. Rozdali jsme body za měkké a vláčné mazance.
Rozinky a mandle – v Refresheru jsme jasný tým rozinky & mandle, takže je bereme jako velké plus. Čím víc, tím líp.
Jak dlouho vydrží čerstvý – podívali jsme se na to, jestli je mazanec dobrý i druhý den, nebo po pár hodinách tvrdne.
Poměr cena/výkon – Není to jen o chuti, ale i o tom, jestli za tu cenu dostaneš dost muziky.
7. místo: Penam mazanec
Původ: Česko
Obsahuje rozinky: Ano
Obsahuje mandle: Ano
Hmotnost: 400 gramů
Alergeny: pšenice, ječmen, vejce, mléko, mandle
Cena: 69,90 korun
Na první pohled klasika – rozinky i mandle najdeš na povrchu. Po ochutnání ale zjistíš, že chuťově je spíš mdlý a nijak neoslní. Vláčnost trochu chybí a rozinek je minimum – jen 5 procent, takže spíš dekorace než chuťový bonus.
Ve složení najdeš klasiku: mouku, cukr, droždí, vanilkové aroma, vejce a špetku másla. Těsto drží hezky pohromadě, ale bez marmelády a pití to nepůjde – suchý a nevýrazný. Cena taky není zrovna lákavá. Celkově? Průměr, který se mezi ostatními ztrácí.

6. místo: Mazanec Merhautovo pekařství
Původ: Česko
Rozinky: Ano
Mandle: plátky na povrchu
Hmotnost: 250 gramů
Alergeny: lepek, vejce, skořápkové plody, mléko
Cena: 99,90 korun
Merhautovo pekařství nabízí máslový mazanec o hmotnosti 250 gramů, na Rohlíku ale najdeš i půlkilový. Je z pšeničné mouky a obsahuje 6,4 procent rozinek. Ve složení najdeš i máslo a je ho víc než u předchozího mazance, což je na chuti fakt znát – tento mazanec nám chutnal.
Vydržel čerstvý úplně bez problému i druhý den, i po dvou dnech se dal v pohodě dojíst. Má vláčnou, ale trochu tužší strukturu. Působí poctivě a zasytí.

Co ale trochu kazí dojem, je složení. Objevíš v něm pár zbytečných látek – třeba tartrazin*, což není úplně sexy barvivo. Na webu ferpotravina.cz je označen jako nevhodný pro děti a patří mezi alergeny. Pokud nemáš žádné potíže, nijak tě neohrozí, ale obecně se ho výrobci v EU snaží v poslední době omezovat. Povolený je jen v některých potravinách a jen v omezeném množství.
Zarazila nás ale ještě jedna věc – ve složení je uvedena látka E383, která je v EU pro výrobu potravin zakázaná. Moc tomu nerozumíme a do hlubšího biochemického rozboru se teď pouštět nebudeme, ale upozornit tě na to musíme.
PŠENIČNÁ mouka, pitná voda, VAJEČNÁ melanž pasterovaná (VEJCE, pitná voda, stabilizátor: sorban draselný; kyselina: kyselina citronová), MÁSLO 8,6 %, cukr, rozinky 6,4 % (rozinky, slunečnicový olej), pekařské droždí, sušené PODMÁSLÍ, MANDLOVÉ lupínky 1,3 %, zlepšující přípravek (PŠENIČNÁ mouka, cukr, emulgátor: estery mono a diglyceridů mastných kyselin, PŠENIČNÁ sladová mouka, dextróza, PŠENIČNÝ LEPEK, SÓJOVÁ mouka, protispékavá látka: síran vápenatý, fosforečnan vápenatý; enzymy, látky zlepšující mouku: kyselina L-askorbová, L-Cystein), jedlá sůl s jódem (jedlá sůl, jodičnan draselný), vanilinový cukr (cukr, aroma), přírodní aroma. Může obsahovat stopy SEZAMU.
5. místo – Velikonoční mazanec Odkolek s medem
Původ: Česko
Rozinky: Ne
Mandle: Ne
Hmotnost: 400 gramů
Alergeny: stopy sóji, skořápkové plody a sezam
Cena: 64,90 korun
Mazanec od Odkolku nemá ani mandle, ani rozinky. Jeho chuť je však o něco lepší než ta od Penamu. Chuťově neurazí, jde o takový ten střed – ani wow, ani meh. Spíš decentní, hodí se k máslu, marmeládě nebo prostě jen tak ke kafi. Když se podíváš na složení, je to v pohodě. Žádnou nepěknou složku neobsahuje. Najdeš v něm navíc 3 procenta medu, který těsto hezky osladí. Za nás získal páté místo, protože mezi ostatními působí nudně.

4. místo – Ölz Velikonoční bochánek
Původ: Rakousko
Rozinky: Ano
Mandle: Ne
Hmotnost: 400 gramů
Alergeny: Může obsahovat stopy mandlí, lískových ořechů a vlašských ořechů
Cena: 79,90 korun
Tenhle rakouský bochánek je jednoznačně nejvláčnější ze všech testovaných. Rozinkami nešetří – je jich tu celých 17 procent. Voní nádherně a chuťově tě dostane do velikonoční nálady.
Je dost sladký, což nám v Refresheru nevadí, ale pokud preferuješ méně cukru, může to být až moc. Marmeládu ani cukr na posyp si k němu rozhodně brát nemusíš. Na druhou stranu – palmový tuk ve složení trochu kazí dojem, i když jinak je základ v pohodě: mouka, vejce, mléko, rozinky, cukr. Takže pokud ti až tak nevadí ne úplně clean složení, chutí a vláčností tenhle mazanec boduje.

3. Velikonoční mazanec Tesco
Původ: Česko
Rozinky: Ne
Mandle: Ano, na povrchu
Hmotnost: 400 gramů
Alergeny: mandle, vejce, mléko, pšenice
Cena: 46,90 korun
Tesco vsadilo na vizuál – krásně zlatavý povrch s mandlovými plátky a cukrovou posypkou vypadá fakt lákavě. Při krájení ale většina toho krásného povrchu opadá, i když pár kousků ti přece jen zůstane. Uvnitř bez rozinek i mandlí, takže chuť muselo táhnout těsto – a povedlo se. Připomíná loupák a chutná dobře i bez čehokoliv navíc.

Složení tohoto mazance není nic hrozného. Najdeš v něm ale umělé sladidlo sorbitol, což je sice běžně užívané sladidlo a pro dospělého člověka je považováno za bezpečné, ale podle webu ferpotravina.cz patří do kategorie nevhodné pro děti. Těm dokáže způsobit střevní potíže. V takovém množství, ve kterém se nachází v běžných potravinách, by byl však zcela neškodný.
2. místo – Mazanec Kolínská pekárna
Původ: Česko
Rozinky: Ano
Mandle: plátky na povrchu
Hmotnost: 350 gramů
Alergeny: lepek, vejce, skořápkové plody
Cena: 79,90 korun
Tenhle mazanec od Kolínské pekárny je příjemným překvapením. Váží 350 gramů a obsahuje jak rozinky, tak mandle. A co je na něm top? Složení bez zbytečných éček. Žádná barviva, žádné podivné konzervanty. Prostě čistota, která je fakt sympatická.
Po rozkrojení zaujme lehká, nadýchaná struktura a máslová vůně. Chuť je jemná, ne příliš sladká, takže si ho klidně dáš jen tak nebo s máslem a marmeládou. Ani po dvou dnech se nedrolí, zůstává měkký a pořád příjemně voňavý.
Pokud hledáš poctivý tradiční mazanec s čistým štítem, tenhle by ti mohl sednout. Tým Refresher ho bez váhání doporučuje. Koupíš ho na Rohlíku.

1. místo – Albert Velikonoční mazanec
Původ: Vlastní výroba Albert
Rozinky: Ano
Mandle: plátky na povrchu
Hmotnost: 400 gramů
Alergeny: Obsahuje lepek, vejce, skořápkové plody, mléko
Cena: 49,90 korun
Albert boduje ve všech směrech – super chuť, dobré složení a rozumná cena. Rozinky příjemně doplňují sladkou chuť a 16,8 g cukru na 100 g bohatě stačí. Obsah tuku je kolem 40 g na celý mazanec, ale část pochází z vajec a mandlí, takže nic, co by tě mělo rozhodit. Citrusové aroma dodává svěží tón a příjemně dotváří celkový dojem.
Za nás jasný vítěz – chuťově vyvážený, bez nutnosti dalšího dochucování. Albert prostě ví, jak má chutnat velikonoční mazanec.
