Léto je oficiálně tu a s ním i horké dny. Máš chuť uniknout z rozpáleného města a prahneš po osvěžení mimo přeplněná koupaliště? Přinášíme ti seznam těch nejlepších jezer ukrytých v české přírodě, kde kromě koupání zažiješ klid a atmosféru jako z pohádky.
Většina ani není tolik profláknutá, nemusíš se tak bát, že by tam byla hlava na hlavě.
5. Kamencové jezero
Mrtvé moře v Česku? Ano, najdeš ho v Ústeckém kraji kousek od centra Chomutova. Kamencové jezero, které patří se svými 16 hektary k největším jezerům u nás, je světovým unikátem a opravdu je díky svým blahodárným vlastnostem pro lidské zdraví takovým malým Mrtvým mořem.
Specifické vlastnosti zdejší vody jsou dané obsahem různých prvků. Nejvyšší podíl mají sírany, chloridy, draslík, železo a hliník. Pro naši pokožku prospěšný koktejl, obecně pro život tato kyselá voda ale vhodná není, proto při plavání nenarazíš na ryby ani jiné živočichy, ale ani sinice či vodní řasy.

Toto jezero je vůbec šampionem v několika různých kategoriích. Najdeš tu i nejdelší okruh pro vodní lyžování u nás, měří 780 metrů, a také největší plovoucí molo v republice, které měří téměř 100 metrů, nabízí rekreační část a bočními rameny vytváří několik bazénů.
Kolem jezera objevíš větší i menší pláže, k dispozici máš volejbalové a basketbalové hřiště, stolní tenis, minigolf a pokud chceš, půjčí ti tu šlapadlo, pramici nebo paddleboard. Kdyby ti na všechny aktivity nestačil jeden den, je tu i kemp.
Vstupné: 50 Kč/den pro dospělé, děti do 3 let zdarma
Cesta: hodina a půl autem cesty z Prahy (115 kilometrů)
4. Lomeček u Starého Klíčova
Koupání v průzračně čisté vodě si užiješ v bývalém kamenolomu na Domažlicku, v němž těžba skončila v roce 1988. Dnes u lomu najdeš písčité i travnaté pláže a také možnost občerstvení. Každé dva týdny tu testují kvalitu vody, máš tak záruku, že neplaveš v ničem závadném a v klidu si můžeš vychutnávat vodní radovánky.

Největším tahákem Lomečku je speciální podvodní komora, největší v Česku a rarita i v Evropě, umístěná v hloubce osmi metrů. Dostaneš se do ní suchou nohou po lávce ze břehu, vejdou se do ní až čtyři osoby najednou a po celý rok je z ní garantovaná viditelnost na pět až sedm metrů.
Skrz půlmetrová kruhová okna tu pozoruješ podvodní život, uvidíš obří kapry, štiky, jesetery, škeble, raky, sladkovodní medúzy nebo dokonce potápěče*potápěčky. Usnadnit jejich výuku je totiž hlavním účelem celého zařízení, protože z kabiny pod vodou na ně snadno dohlížejí instruktoři*instruktorky.
Vstupné: Dospělý 80 Kč za vstup do areálu, 100 Kč za vstup do areálu i podvodní kabiny; děti 40 Kč za areál, 50 Kč za areál s kabinou
Cesta: 2 hodiny cesty autem z Prahy, 149 kilometrů
3. Lom Šifr u Svobodných Heřmanic
Dalším oblíbeným místem (nejen) potápěčů*potápěček je zatopený břidlicový lom u obce Svobodné Heřmanice na Opavsku. Jeho kouzlu propadneš i ty, vyniká totiž díky neuvěřitelně čisté a křišťálově průzračné vodě. Viditelnost pod vodou je až 20 metrů, dohlédneš tedy opravdu daleko. Hloubka dosahuje místy až 36 metrů.

Rostliny, ryby ani další vodní živočichy tu nečekej, zato zhruba v 17metrové hloubce objevíš na železných lanech zavěšenou ponornou kabinu Permon z válcoven Vítkovice Steel. Před lety v ní testovali dlouhodobé pobyty člověka pod vodou, nyní slouží jako zajímavé překvapení pro potápěče a potápěčky. Na ně na dně čeká také třeba truhla s pokladem, mořská panna, člověk v kleci a mnohé další předměty, které sem byly umístěny pro zpestření ponorů.

Šifrový lom je ideálním místem pro horký letní den, voda je totiž velmi studená, fakt tě osvěží. Pochillovat můžeš na široké pláži, je tu i vyhlídkové molo a nově vybudované parkoviště pro snadnější přístup.
Vstupné: zdarma
Cesta: 1 hodina 20 minut z Olomouce (63 kilometrů) autem, 4 hodiny z Prahy (350 kilometrů)
2. Velké mechové jezírko
Máme tu další moravský tip. V rašelinovém jezeru ukrytém v srdci Jeseníků se sice nevykoupeš, ale už na něj nezapomeneš. Je zároveň významným biotopem, ve kterém žije mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, včetně motýla žluťáska borůvkového. Koupání je zakázáno, ale osvěží tě příjemná procházka lesní tříkilometrovou naučnou stezkou, která k němu vede přírodní rezervací Rejvíz. Otevřená je od května do října. Pokud se cítíš na delší výšlap, vyrazit můžeš přímo z města Jeseník, odkud je to 17 kilometrů.

Po cestě, kterou lemují přes 150 let staré stromy, přejdeš přes Bublavý potok do středu největšího moravského rašeliniště. Až dorazíš k jezírku, otevře se před tebou úchvatný výhled se dvěma velkými lavicemi, ze kterých se můžeš kochat, užívat si klidu a pohádkové atmosféry.
Když se pořádně zadíváš na vodní hladinu, možná v ní spatříš zdi a věž kostela. Podle místní pověsti tu totiž kdysi dávno stálo hunské město Hunohrad. Jeho obyvatelé byli hříšní, celé město se tak za trest propadlo do zdejších močálů a při jasném a slunečném počasí je prý ještě dnes vidět. No nezbývá než se tam dojít podívat a na vlastní oči se přesvědčit, co je na tom pravdy.
Vstup: zdarma
Cesta: 4 hodiny autem z Prahy (255 kilometrů), 1:45 hodiny z Olomouce (100 kilometrů)
1. Veselské pískovny
Chceš k moři, ale máš jen víkend volna? Veselské pískovny v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko tě svými písčitými plážemi a třpytící se vodní hladinou alespoň pocitově k moři přenesou. Strávit tu klidně můžeš celý den a nudit se rozhodně nebudeš.
Pískovny uprostřed lesů v malebné jihočeské krajině se skládají z pěti oddělených jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku v druhé polovině minulého století. Dostaneš se k nim autem nebo z Veselí nad Lužnicí snadno i na kole nebo pěšky. Objevíš tu velké pláže s občerstvením, hřištěm pro plážový volejbal nebo fotbálek, ale také tajné plážičky skryté ve vysoké trávě, pokud toužíš spíše po soukromí.

Když už tě nebude bavit jen ležet, opalovat se a odpočívat, vyraz na naučnou stezku vedoucí kolem pískoven. Ta je lemovaná planě rostoucími ovocnými stromy, takže si tu při trošce štěstí zamlsáš i třeba na malinách. Prostě dokonalý prázdninový den, léto u babičky na vesnici core.
Tak co, kam během prázdnin vyrazíš?
Vstup: zdarma
Cesta: 1:35 hodin z Prahy, 120 kilometrů