- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Sledovat oblíbená sportovní utkání z tribuny je zážitek, který by měl být dostupný všem, fanoušky na vozíčku nevyjímaje.
S jakými nástrahami se lidé s handicapem potýkají na sportovních stadionech a co by ocenili? To se rozhodla zjistit partička influencerů-vozíčkářů, kteří jsou známí svým otevřeným přístupem a neotřelým humorem. Petr Burda alias Stounman29 a jeho přátelé se pod záštitou Fortuny stali Stadionovými inspektory a svou misi podrobně dokumentují na videa.
Parta kolem Stounmana je na sociálních sítích známá tím, že její členové i přes významná zdravotní omezení berou život s nadhledem. Jejich zdravotní stav je upoutal na vozík, touhu po dobrodružství a zábavě jim však vzít nedokázal. A protože Fortuna dlouhodobě pomáhá zdravotně znevýhodněným lidem, spolupráce na inspekčním projektu vznikla zcela přirozeně.
Problémem byl výhled i vysoké stoly
Stadionoví inspektoři se postupně vydali na hokej do O2 areny, na fotbal do Fortuna Areny v Edenu, na stadion Dukly Na Julisce, užili si zápas „Pod Lízátky“ v Hradci Králové a jelikož jejich mise nezná hranic, vydali se dokonce i na Slovensko do Mol Areny v Dunajské Stredě v rámci Mistrovství Evropy hráčů do 21 let. O každém zážitku vzniklo autentické video, ve kterém si hlavní hrdinové neberou servítky, přesně jak je jim to vlastní.
„Najít vchod byla fakt fuška, ještě teď mě bolej nohy. Věřím tomu, že takovej vozejčkář na mechaničáku si pěkně zaručkuje.”
Nejdůležitějším faktorem je výhled. „Když se na hřišti děje něco vážnýho a lidi si stoupnou, tak člověk na vozíku nic nevidí,” mrzí Petra Burdu a jeho kamarády při návštěvě O2 areny.
Častým nešvarem byly příliš vysoké stoly nebo jejich nedostupnost, takže se vozíčkáři nedokázali bez asistence najíst. „Ale ta vejška stolu, to by chtělo trošku poladit,” konstatovali například na stadionu v Hradci Králové. Naopak pochvalu si v tomto ohledu vysloužila Fortuna Arena: „Tady máme u sektoru vozíčkářů hned stánek s občerstvením, výběr z několika klobás a všechno vám dokonce donesou na vaše místo. Máme tam i plechovej stolek, najedí se tady i vozíčkáři,” libuje si jeden z inspektorů.
Dalším oříškem mohou být toalety. Ty v Hradci Králové si ovšem vysloužily uznání a přirovnání k luxusním hotelům, stejně jako v Dunajské Stredě: „Záchody jsou čistý, klíma klimuje, takže tady smradem ani vedrem nikdo neumře.” To Na Julisce inspektoři měli problém vůbec toalety najít.

Hodnocení stadionů najdeš na Youtube
Projekt Stadionový inspektor nabízí perspektivu návštěvy sportovního utkání optikou vozíčkářů. Dává příležitost pochopit, co jim komplikuje život, a naopak čeho si velmi cení. Zároveň je jeho cílem nalákat na stadiony více vozíčkářů, protože řada sportovišť jim nabízí velmi příjemné prostředí. Všechna videa Stadionových inspektorů jsou ke zhlédnutí na YouTube a Instagramu Fortuny.
„Naším cílem je dopřát každému fanouškovi ten nezapomenutelný pocit – být na tribuně, fandit svému týmu a stát se součástí velkého zápasu. V projektu Fandíme všichni proto plníme sny, a těm, kteří se přihlásí na www.hrajmezodpovedne.cz, zprostředkujeme cestu na jejich vysněné utkání,“ říká marketingový ředitel Fortuny Milan Raška.
