Další úspěšný Kickstarter projekt.
Trojrozměrný tisk prošel během posledních let značným technologickým pokrokem, a ten jej začal pomaličku protlačovat do hlavního spotřebitelského proudu. I když ještě zatím není jeho přímou součástí, slyšíme o něm stále více, protože má skutečně obrovské ambice. Díky 3D tiskárnám totiž dokážeme v blízké budoucnosti vyrábět nejen kvalitní spotřebitelské produkty, ale i stavět vyrábět rodinné domy či osobní automobily z jednoho kusu materiálu, což přinese nesrovnatelnou pevnost. A protože kreativita některých lidí nemá hranic, brzy zde budeme mít i 3D pera, která nám vedle recyklace nepotřebného plastu v podobě lahví nebo tašek poslouží na trojrozměrné kreslení.
Nadějnému projektu Renegade se na crowdfundingovém webu Kickstarter podařilo do dnešního dne vysbírat 1 milion 900 tisíc korun, a to ani zdaleka nekončí. Do konce mu zbývají necelé dva týdny, takže tvůrci tohoto moderního pera vyberou nesrovnatelně více, než původně plánovali. Princip fungování spočívá ve využívání plastového materiálu místo běžné náplně, která nám umožňuje psát po papíře. Ten se díky přítomnému šroubově-tepelnému mechanismu v jeho útrobách trošku roztaví a pak jej lze téměř jakkoli tvarovat. Samozřejmě, už jen na nás záleží výběr konkrétní barvy a co prostřednictvím 3D pera nakreslíme. Je to možné přirovnat k plastelíně, ovšem s tím rozdílem, že náš výtvor z plastu vydrží nesrovnatelně déle. Problém dokonce nemá ani s jiným materiálem, jako je například nylon či dřevo. Jedinou podmínkou je, aby byly splněny předepsané rozměry.
Uživatel pera má dvě možnosti, jak získat plastový materiál. První je takzvaný ChupaCut, tedy originální příslušenství sloužící k řezání prázdných plastových lahví, z čehož následně vzniknou rozměrově kompatibilní ústřižky, které se vejdou do určeného otvoru v konstrukci Renegade. Druhá představuje zakoupení 500 gramového balíčku plného eco-friendly plastového materiálu za necelých 500 korun. Za podporu projektu jsou nabízeny odměny, přičemž záleží na konkrétní částce, kterou dotyčný přispěje k realizaci výroby a logistiky. Po příchodu na pulty zaplatíme za samotnou novinku zhruba 1 900 korun. A pokud někdo zatouží i po výše zmíněném příslušenství, zaplatí něco přes 2 700 korun. Pro verze 3D pera za 3 700 korun obsahuje malý LCD displej na pohodlnější nastavování teploty, zobrazení momentálně používaného materiálu a informováni o aktuální rychlosti tisku. První kousky by měly dorazit do rukou zákazníkům někdy během ledna.