Lékař Donald Henderson byl hrdina v pravém slova smyslu.
Na rok 2016 bychom snad už nejraději i zapomněli. Začal smrtí velikána Davida Bowieho a postupně pokračoval hromadou katastrof, smrtí a nepříjemných situací, které nepřinesly nic kromě smutku a skličujících pocitů. O známých osobnostech jako Alan Rickman, George Michael nebo Carrie Fisher se psalo ve všech médiích, protože tito lidé patřili do showbyznysu a běžný člověk je určitě znal alespoň od vidění, jenže v roce 2016 zemřel mimo jiné i člověk, který se ještě v minulém století postaral o to, že lidé na naší planetě již houfně neumírají na jednu z nejstrašnějších nemocí posledních desetiletí.
Řeč je o americkém lékaři Donaldu Hendersonovi a jeho úspěšném tažení v boji proti neštovicím. Nejde o plané neštovice, které v dětství překonal téměř každý z nás a kromě několika malých jizviček nám po nich na tělech nic nezbylo. Neštovice, tedy pravé neštovice, byly ve skutečnosti nebezpečným virovým onemocněním schopným pacienty zabíjet. Nešlo přitom o žádnou moderní nemoc, protože vědcům se při zkoumání archeologických nálezů podařilo zjistit, že první nákaza neštovicemi se mohla objevit ještě v období kolem roku 10000 před naším letopočtem a postupně se rozšiřovala i po Evropě nebo po objevení Ameriky i tam. V minulosti se dokonce ve spojení s Amerikou a jejím prvotním osídlováním Evropany objevily i případy, kdy se noví obyvatelé snažili zničit populaci původních obyvatel právě předměty obsahujícími neštovice, a protože se nemoc přenášela i oblečením nebo dotykem s puchýři, tento způsob byl často zcela účinný. Úmrtnost při diagnóze neštovic dosahovala klidně i 30 procent a stoupala či klesala podle odolnosti pacientů a konkrétních oblastí. Charakteristickými příznaky této nemoci byly výrazné puchýře naplněné tekutinou rozmístěny v hojném počtu po celém těle, a pokud se i člověku podařilo nemoc přežít, navždy mu na těle zůstaly jizvy v různém rozsahu.
Abychom se ale vrátili k našemu zesnulému hrdinovi, Donald Henderson samozřejmě neštovice nezničil samostatně a vlastníma rukama, ale od roku 1967 až do roku 1977 šéfoval mezinárodnímu týmu vědců, lékařů a profesorů. Již v roce 1960 se přitom stal odborníkem na virová onemocnění postihující lidi, když získal vedoucí postavení v programech zaměřených na sledování těchto chorob po světě. Právě získané zkušenosti ho posunuly až do čela iniciativy snažící se o zneškodnění neštovic v celosvětovém měřítku, a i když to nebyla snadná cesta, nakonec skončila šťastně. V roce 1967 se pravé neštovice hromadně objevovaly stále v zemích po celém světě a nebýt kooperace s národními protivirovými týmy, neštovice by možná přežily na naší planetě ještě o několik let více. Program přitom nebyl postaven jen na samotném vývoji účinné vakcíny a jejím následném používání v strategických částech světa, ale i na důkladném pozorování viru a snažení se o minimalizaci jeho dopadu na lidi v okolí jednotlivých pacientů. Jak jsme již zmínili, plán s cílem zbavit svět neštovic se dočkal v roce 1977 šťastného konce a vůbec poslední případ tohoto onemocnění se vyskytl ještě 26. října stejného roku, načež byly pravé neštovice prohlášeny za odstraněné. I přes úspěšný boj si však jen během 20. století vyžádaly od 300 do 500 milionů obětí a staly se tak jednou z nejsmrtelnějších nemocí, jakou kdy lidstvo zažilo. Naštěstí, lidstvo se postupem času naučilo proti nemocem bránit, a tak se neštovice staly zcela první lidskou chorobou, která byla díky trpělivé práci odborníků prostě vyhubena a zmizela.
Donald Henderson pokračoval ve svém aktivním pracovním životě i po životním úspěchu, dlouhá léta působil ve školství a během svého života také několikrát zastával různé vládní pozice spojené se zdravotnictvím či virovými onemocněními. Přestože se o jeho smrti v médiích prakticky vůbec nepsalo, mohla za ni nešťastná nehoda, když si Donald ve věku 87 let zlomil stehenní kost a po komplikacích tento svět opustil. Neprodal sice miliony alb a nebavil nás svými vtipy, ale díky jeho snaze a práci jsme předešli úmrtím dalších milionů lidí a za to si od nás všech zaslouží obrovské uznání.
He died, but he's no #CarrieFisher or #GeorgeMichael. Did save up to 500 million lives though. https://t.co/yI2cj5somR #DrDonaldHenderson pic.twitter.com/fiT0jivq4D
— stapf (@stapf) 28. prosince 2016