Psychologie umí být nápomocná v každém ohledu.
Přibližně 40 procent ze všech aktivit, které během běžného dne provádíme, provádíme, aniž abychom nad nimi přemýšleli, protože jsou výsledkem vybudovaných návyků. Ty mohou být dobré, ale i špatné. Pokud převažují ty dobré, jsme šťastnější a veselejší, ale pokud ty druhé, nastane přesný opak. Nejen logika proto říká, že pokud chceme v životě něco změnit, musíme začít u našich návyků a vytrvat.
„Znamená to, že 40 % času máte zapnutého autopilota, každý jeden den. Návyky šetří mozku práci a jeho palivo. Když vznikne návyk, podvědomě provádíme určitou činnost. A i když to zní dobře, pokud máte více špatných, jste nevědomě na cestě k neúspěchu.“
Thomas Corley patří mezi odborníky, kteří jsou zaměřeni na psychologii lidské návyky. V jeho knižním díle s názvem „Change Your Habits, Change Your Life“ zkoumal dennodenní rutinu 177 takzvaných self-made milionářů a přišel na jednu podstatnou věc - téměř všichni se drží určitých zásad, díky kterým si potýkali s úspěchem a pocítili sladkou chuť materiálního zabezpečení. O čem je řeč? Těchto deset návyků přispělo k tomu, že dokázali ohnout osud ve svůj prospěch, což je po letech s pevnou vůlí a nekompromisní disciplínou dostalo až na samotný vrchol kariéry.
Každý den se něco naučí
Téměř 90 procent úspěšných lidí denně věnuje četbě minimálně půl hodinu. A až 79 procent v rukou nedrží kriminálku a ani Harryho Pottera, ale naučnou literaturu, tedy takové knihy, díky kterým mohou nasát nové informace a rozšířit tak své současné znalosti o něco, o čem dosud vůbec nevěděli. Proč? Chtějí se jednoduše neustále posouvat dopředu, a v tom jim pomůže zejména každodenní vzdělávání.

Neztrácejí čas hloupostmi
Když zrovna nepracují, tak se vyhýbají jak pasivitě před televizí, tak i času strávenému na internetu. Samozřejmě, pokud se to netýká práce nebo vzdělávání. Volný čas věnují věcem, které jim mohou v budoucnu přinést nějaké plody. Rozšiřují své kontakty, blogují nebo, jak bylo zmíněno výše, čtou knihy, které mají potenciál naučit je opět něco nového.
„77 procent lidí s finančními komplikacemi denně tráví hodinu nebo více sledováním TV a 74 procent zabíjí zhruba totéž množství času rekreačním používáním internetu.“

Nevzdají se ani když selžou
„Pokud chcete v životě uspět, musíte vytrvat, ačkoli se vám momentálně vůbec nedaří. Úspěšní lidé jsou úspěšní, protože se nikdy nevzdávají snů.“
Thomas na základě zkušeností z praxe tvrdí, že dalším podstatným návykem, které při psaní zmiňované knihy objevil, bylo, že tito lidé neztrácejí ambice ani když zažijí tvrdý pád na kolena. A všechno má i své opodstatnění, protože čím více zkoušejí, tím roste šance, že nakonec přece jen uspějí.
„Vytrvalost vás dělá nezastavitelnými. Žádná překážka, chyba nebo chvilkové selhání vás nezastaví v pohybu dopředu. Tito milionáři se naučili měnit směr, růst v procesu. Vytrvalost jim umožnila poznat to, co nefungovalo, a nepřetržitě experimentovat, dokud neobjevili to, co funguje.“
Strach u nich nemá místo
Bát se znamená nezkusit a to logicky snižuje naši šanci, že v něčem někdy uspějeme. Proto je nezbytné eliminovat jakékoliv pochybnosti, zda daný úkol zvládneme, nebo ne. Pokud se naskytne příležitost, netřeba příliš dlouho otálet. Stačí, když překonáme strach ze změny, z dělání chyb i strach z neúspěchu a otevřou se nám dveře k nevídaným možnostem.

„Tito bohatí, úspěšní jedinci z mé studie praktikovali něco, co já nazývám The What If Game. The What if Game utiší hlas strachu a pochybností přímo v tvé hlavě.“
O co tedy jde? Ve zkratce bych tento způsob ničení, nebo lépe řečeno ignorování negativních myšlenek popsal jako krátký proces ptaní se na přesný opak, tedy místo „co když to nevyjde?“ řekneme sami sobě „co když to vyjde?“. Když dokončíme přidělený projekt, čeká nás určitá odměna, takže si v takovém případě odpovíme, že nás povýší nebo dostaneme sladké prémie. Motivace je opravdu zázračné palivo.
V hlavě si nebudují zeď
„Naše denní návyky jsou přímo propojené s našimi přesvědčeními. Pokud máme špatné denní návyky, je to proto, že chováme omezující přesvědčení, které jim dávají prostor.“
Jinými slovy řečeno - věřit tomu, že to, čeho chceme dosáhnout, jednoho dne opravdu i dosáhneme. Žádné ale, žádné možná. Když máme před sebou náš cíl, nic jiného nás nezajímá.
Pro úspěšného člověka znamená vznik problému příležitost opět se v něčem zlepšit, a ne důvod se vším okamžitě seknout, protože se mu to na první pohled zdá nereálné. Nevybudované zdi jim nekomplikují cestu, takže se jim jde za svým vytouženým snem podstatně snadněji, jako kdyby dokola říkají „to se nedá“.

Dělají to, co je baví
Práce, které věnujeme značnou část z téměř každého jednoho dne v týdnu, může mít značný vliv jak na naše štěstí, tak i náš majetek. Ze studie návyků bohatých a chudých lidí víme, že pokud děláte něco, co vás určitým způsobem baví, tak budete úspěšnější než ti, které práce vůbec nebaví. Samozřejmě, ne každý má hned takovou příležitost, ale pokud obětujeme trošku volného času našemu růstu, časem se nepochybně minimálně jedna naskytne.
Je však třeba také zmínit, že stejně jako záleží na tom, že jestli to, co děláte, děláte s radostí, nebo odporem, tak záleží i na tom, o jak velkou radost skutečně jde. Pokud máte to, co děláte, pouze rádi, zřejmě nabudete podstatně menší majetek, než kdyby to, co děláte, upřímně zbožňujete. A navíc za podstatně kratší dobu.
Nechají si poradit a nezapomínají
Až 93 procent self-made milionářů prý darovalo určitou část majetku mentorům, díky kterým mohli ochutnat úspěch. Mnozí totiž tvrdí, že právě tento kontakt byl v otázce kariérního růstu jeden z těch klíčových, a proto se jim chtějí určitým způsobem zavděčit, když už mají čím. Dosáhnout úspěchu prostřednictvím mentora podle Thomase představuje tu nejméně bolestivější cestu. Radí nám přece někdo, komu se to už alespoň jednou v životě podařilo.
„Úspěšní mentoři dělají víc, než jen jednoduché ovlivňování vašeho života nějakým pozitivním způsobem. Regulárně a aktivně přispívají k vašemu úspěchu učením toho, co máte dělat a co nemáte. Sdílejí s vámi jejich chyby hodnotné životní lekce, které se naučili od jejich mentorů nebo ve škole tvrdých pádů.“
Budují vztahy s úspěšnými
Vrána k vráně sedá, což v tomto případě dokonale sedí, protože až 86 procent úspěšných vyhledává přítomnost jiných, také úspěšných lidí. Navzájem se tak mohou od sebe něco naučit, například z chyb, aby je ten druhý zbytečně neopakoval. Stejně si mohou vzájemně pomoci v dosažení ještě většího úspěchu. Když spojí síly, vstoupí nesrovnatelně širší paletu možností, než když jsou sami.

„Musíte přehodnotit každý jeden vztah s jiným člověkem a identifikovat, které jsou hodnotné (pozitivní a cílevědomí lidé) a které zase toxické (negativní typy, které se pokaždé vidí v roli oběti). S těmi toxickými byste měli strávit méně než hodinu týdně, s těmi hodnotnými více než hodinu. Hodnotné vztahy mohou zlepšit vaši finanční situaci. Mohou vám pomoci najít práci, lépe placené místo.“