Středa 20. 2. 2019 svátek má Oldřich

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Tech - Mobily
1
Matus M.
27. květen 2017, 12:14

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

Kousek, který opravdu vydrží.

Matus M.
27. květen 2017, 12:14
Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Samsung už začátkem března představil nezvyklou generaci jeho modelové řady s nadstandardní odolností, které už tradičně vylepšil hardwarovou výbavu. Dočkali jsme se tak mírně větší úhlopříčky, vyššího rozlišení displeje i obou fotoaparátů, mírně větší operační paměti, akumulátoru s větší kapacitou nebo výkonnějšího čipsetu. Menšími vizuálními změnami ale prošlo i mohutné tělo smartphonu, kterému opět nechybí certifikace podle normy IP68 či vojenské MIL-STD-810G.
 
Nyní však odbočíme od technických specifikací a podíváme se na to, jak se Galaxy XCover 4 používá přímo v praxi.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Konstrukce

Jak už bylo zmíněno, nadstandardně odolná konstrukce XCoveru 4 z kvalitního plastu je i nadstandardně rozměrná, proto nečekejte nic prémiového. Na druhou stranu se ale při používání aspoň dobře drží, v čem mají prsty i oblé křivky, které výrazně zlepšují úroveň ergonomie. Boky navíc pokrývají nepřehlédnutelné vroubky, takže ho zároveň můžete pevně uchopit. Smartphone v podstatě nepotřebuje žádné ochranné pouzdro a ani kryt, takže se rozměry s rozměry běžných modelů víceméně vyrovnají. Uživatel navíc ušetří drobné za dodatečné příslušenství.

 

Rozměry: 146.2 x 73.3 x 9.7 mm
Váha: 172 gramů
Materiál: kvalitní plast
Certifikace: IP68, MIL-STD-810G

 

Normu IP68 zná zřejmě každý. V současnosti jí disponuje více high-end smartphonů včetně nejnovějších vlajkových lodí jako Galaxy S8 nebo LG G6. Uživatelům zaručuje, že jim neublíží jak voda, tak ani malá zrnka písku. Galaxy XCover 4 podle oficiálních čísel vydrží až 1,5 metrový ponor po dobu 30 minut, ale nebojí se ani takového prostředí, kde běžné kousky dlouho nevydrží.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Americká norma MIL-STD-810G pokrývá všechny vlastnosti smartphonu, které jsou důležité jak pro armádu, tak i pro policejní složky v terénu, přičemž její formální přítomnost ocení úplně každý, kdo u sebe potřebuje smartphone se skvělou fyzickou výdrží. Tentokrát to už není jen o odolnosti vůči vodě či písku, ale také o odolnosti vůči vibracím, extrémním teplotám, slunečnímu záření a také vůči častokrát katastrofickým pádům na tvrdou zem.
 
Zařízení si proto můžete vzít na letní dovolenou k moři, na náročnou horskou turistiku a nezklame vás ani během lyžování. Ani v jednom případě se totiž nemusíte bát, že vám z ničeho nic přestane fungovat. Samozřejmě, nic není nezničitelné, ale pokud se o to nebude někdo snažit, tak se Samsungu Galaxy XCover 4 při běžném používání nic vážného nestane. Když se tedy bojíte, že rozbijete nebo poškrábáte křehké hliníko-skelné tělo konvenčního modelu za přehnaně vysokou částku, toto pak může být ta správná volba.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Na masivní konstrukci najdete celkem šest hardwarových tlačítek. Tři jsou hned pod displejem, čili je každému snad jasné, že jde o tlačítka pro ovládání systému. Ty další tři se nacházejí na bocích. Tlačítko umožňující regulaci hlasitosti a vypínání, respektive zapínání zařízení doplňuje ještě i takové, které slouží na pohotovou aktivaci LED světla ze zadní strany.

 

Displej

Aby jihokorejský prodejce dosáhl konkurenceschopné cenovky, musel někde šetřit. A jednou z oblastí hardwarové výbavy, kde se šetření projevilo, je zobrazovací panel. Hovoříme tu o 5palcové úhlopříčce se skromným a zároveň energeticky efektivním HD rozlišením, což pohromadě vytváří podmínky pro hustotu 294 pixelů na palec, čili o 32 pixelů méně než u nejnovějšího iPhonu.

 

Technologie: IPS LCD
Úhlopříčka: 5 palců
Rozlišení: HD (720 x 1280 pixelů)
Hustota: 294 pixelů na palec

 

Zobrazovaný obraz není tedy nějak extrémně jemný, což ale nenáročnému zákazníkovi, kterému záleží především na fyzické odolnosti, překážet určitě nebude. Důležité zde je hlavně to, že si film nebo galerii plnou fotografií vychutnáte přesně stejně, jako kdybyste právě drželi loňský smartphone střední třídy. Těch pár pixelů nahoru dolů si za běžných okolností běžný smrtelník nevšimne.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Obdobně stojí za zmínku absence moderní AMOLED technologie, kterou nahradila cenově dostupnější LCD alternativa se slabší, ale stále dobrou čitelností na přímém slunci, se zřetelně méně sytými barvami a s černou barvou, která má od skutečné černé tak trošku daleko. Zabudovaný zobrazovací panel je však i přesto kvalitní kousek, takže si renomovaný výrobce dal při výběru skutečně záležet. Za pochvalu zde stojí přesná automatická regulace jasu a jeho nejnižší úroveň, díky které vás v tmavé místnosti nepřekvapí příliš mnoho světla.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Fotoaparát

Hned první vyhotovená fotografie mě docela zaskočila. Moje očekávání byla výrazně nižší než to, co nakonec nabídla realita, proto jsem byl trošku překvapen. Samsung zřejmě konečně pochopil, pro koho Galaxy XCover 4 vyrábí. Aktivní lidé rádi fotí své okolí, proto musel sáhnout po hlavním fotoaparátu s takovými vlastnostmi, jaké byste mezi podobně odolnými smartphony hledali asi jen velmi těžko.

 

Rozlišení zadního: 13 megapixelů
Clonové číslo: f/1,9
Rozlišení předního: 5 megapixelů
Clonové číslo: f/2,2

 

Maximální rozlišení snímků dosahuje klasiky, čili těch 13 megapixelů, a totéž mohu říci o clonovém čísle, které je f/1,9. Tak velká clona je však běžná u modelů z vyšší třídy, a ne z té, odkud pochází tento hardwarově hůře vybavený model. Co se týče automatického zaostřování, tak to probíhá bleskově, čili vám neuteče ani vzácná momentka. Co však ta opěvována kvalita fotografií?

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

 

Nemusíte se bát chabých detailů a ani malého množství světla, protože obě zmíněné vlastnosti dosahují nadstandardně vysoké úrovně. Zachycené barvy jsou navíc velmi blízko k realitě. Jedinou nevýhodou je, že smartphonu chybí užitečná asistence optické stabilizace obrazu. Kvalitu ale i přesto budete chválit i po západu slunce, kdy si XCover 4 vedl také dobře. Záběry ze zhoršených světelných podmínek totiž vynikají jak světlem, tak i překvapivě nízkým šumem, což je při obdobných cenových kategoriích celkem raritou.
 
Aplikace fotoaparátů sestává z přehledného uživatelského prostředí, kde najdete několik užitečných režimů, včetně manuálního. A pokud vám nestačí, k dispozici jsou další, musíte si je ale manuálně stáhnout přímo z virtuálního obchodu výrobce.

 

Zobrazit galerii 11 galeria

 

Výkon a software

Samsung Galaxy XCover 4 po hardwarové stránce pohání čtyřjádrový procesor se skromným taktem 1,4 GHz, kterému v tomto případě asistuje jen 2 GB operační paměť RAM. Nemusím tedy nějak extra zdůrazňovat, že od výkonu nesmíte mít přehnaná očekávání, což samozřejmě platí i o tom grafickém. Na smartphonu si dobře zahrajete pouze graficky nenáročné hry, protože ty graficky náročné se vám budou s největší pravděpodobností citelně sekat. Máme tedy co do činění s další oblastí, kde se šetřilo.

 

CPU: 4 jádra s maximálním taktem 1,4 GHz
RAM: 2 GB
Úložiště: 16 GB + slot pro microSD do 256 GB
Systém: Android 7 Nougat + nadstavba Samsung Experience

 

Samsung naštěstí dokázal svou novou nástavbu, vytvořenou na základech systému Android 7 Nougat, vyladit tak, že může skvěle fungovat i na slabším hardwaru. Ať už v uživatelském prostředí děláte jakoukoli činnost, pomalejší reakce se objeví opravdu jen sporadicky, přičemž lze to samé říci o multitaskingu - přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Pohotové reakce či plynulé systémové animace jsou tedy součástí produktu, ačkoli by si něco takového po pohledu na technické specifikace pomyslel asi jen málokdo.
 
Za pochvalu ale stojí i vizuální provedení grafické nástavby Samsung Experience, kterou jsem vychválil v recenzi vlajkové lodi Galaxy S8. Minimalistické prvky doplňuje spousta zachovaných detailů z čistého Androidu, z čehož bude mít radost nejeden potenciální uživatel.

 

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze) 

Baterie

Čipset se slabším výkonem a ani displej s nižším rozlišením nejsou pokaždé jen na škodu. Výhoda této kombinace totiž spočívá v nižší spotřebě elektrické energie z 2800 mAh vyměnitelné baterie, kam se kvůli absenci rychlého nabíjení doplňuje trošku déle. Všimnete si toho zejména při počátečních procentech, které u dražších smartphonů rostou enormně rychle. Ve výdrži na jedno nabití je však jeden z těch nejlepších, protože zvládne při běžné zátěži vydržet až dva celé dny, čili jeden celý víkend, což z něj dělá ideálního společníka do situace, kdy se rozhodneme k delšímu stanování v přírodě.

 

Samsung Galaxy XCover 4

Galaxy XCover 4 sice nedisponuje špičkovým výkonem a ani převratnou zobrazovací technologií, to však do prostředí, do kterého je tento kousek vyroben, ani nepotřebujete. Smartphone je určen pro lidi pohybující se v prostředí, kde křehká elektronika bez dostatečné ochrany dlouho nevydrží, takže zde hovoříme o rybářích, stavařích nebo o nadšeních do turistiky. V podstatě o každém s aktivním životním stylem. Vydrží tvrdý pád, nepřekážejí mu vysoké a ani nízké teploty, dokáže se potápět a dokonce i slušně fotí. 9/10

 

 

Smartphone Galaxy XCover 4 najdeš v nabídce e-shopu nikita.sk

Hledáš smartphone s vysokou fyzickou odolností? Samsung Galaxy XCover 4 tě zaručeně nezklame (Recenze)

Ohodnoť článek
13
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.