Projekt švýcarských vědců se snaží oklamat lidské tělo, aby zaútočilo na nádory.
Rakovina dostává čím dál tím víc pro ni nepříjemných ran. Výzkumy poslední léta padají na velmi úrodnou půdu, a i když lidstvo ještě nedokázalo vynalézt přímého a stoprocentního ničitele rakoviny, vědci dokázali přijít na mnoho způsobů, jak na zhoubné, rakovinotvorné buňky zaútočit jiným způsobem. Nesmírně inteligentní je nejnovější experiment od švýcarských virologů. Už velmi dlouho je známo, že náš imunitní systém se jaksi nemá k tomu, aby zaútočil na zhoubné buňky a raději je nechá dále se dělit. Proč je nevnímá jako potenciální hrozbu, netušíme, ale švýcarský tým přišel s velmi zajímavým nápadem, jak imunitní systém donutit, aby rakovinotvorné buňky vyhladil.
Zhoubné buňky
Na univerzitách v Ženevě a v Basileji totiž usoudili, že by se imunitní systém dal oklamat. Oklamat naše tělo není až tak těžké a dokážeme to i sami pomocí mysli. Nyní trošku odbočíme objevit virus LCMV způsobující lymfocytární choriomeningitidu, což je v podstatě zánět mozkových blan. No a právě na LCMV viry reaguje jedna část bílých krvinek (lymfocyty typu T) obzvláště agresivně, a to až natolik, že při ničení viru často poškodí i okolí, které pak ve finále kompletně „vyčistí“. Švýcarští vědci tak usoudili, že pokud místo s nádorem rakoviny infikujeme i touto meningitidou, bílé krvinky se cestou „nechtěně“ postarají i o zhoubnou tkáň s nádorem.
Problém však je, že pokud tě někdo infikuje lymfocytární choriomeningitidou, tak je tu šance, že dostaneš paralýzu, začneš mít halucinace a časem můžeš i umřít, což se nejeví jako dobrý způsob léčby. Tito experti tedy přes rok vyvíjeli velmi dobré napodobeniny virů. Skrývají v sobě totiž stejné geny a bílkoviny, ale samy o sobě jsou ve velké většině případů neškodné, jak se podařilo otestovat na hlodavcích. A bílé krvinky se nejenže podařilo nalákat na falešnou návnadu, ale cestou zničily i zhoubný nádor.
Umělé viry
Momentálně to vypadá perfektně a všemu přispívá i fakt, že lze takový způsob léčby aplikovat na každé místo v lidském těle. Bohužel, na lidech zatím teorie prověřována nebyla, ale experimenty s hlodavci vypadají velmi nadějně. Vedoucí švýcarského týmu profesor Pinschewer věří, že by experimenty mohly začít do dvou let. Nejprve je třeba zajistit, aby umělé viry opravdu nikomu neublížily.