Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
6. června 2017 16:36
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Rozbité a popraskané displeje by mohly být již minulostí. Vědci vyvinuli odolný materiál, kterým možná budeš moct i dobíjet telefon

ZAJÍMAVOSTI SMARTPHONE
Uložit Uložené

Znamená nový objev revoluci v používání smartphonů?

Mezi největší noční můry každého současného člověka patří bezesporu telefon padající displejem dolů na tvrdou zem. Křehké displeje jsou neuvěřitelně náchylné na každý pád a hrůzné zjištění, že tento pád nepřežilo sklíčko telefonu, které je roztříštěno na tisíce malých kousků, znamená velmi nákladnou návštěvu servisu. Rozbitá skla jsou nejčastějším problémem u iPhonů všech generací. S tímhle by však měl být podle nejnovějšího objevu konec.


Vědcům z Královské univerzity v Belfastu se podařilo vyvinout mimořádně odolný a energeticky úsporný materiál, který by mohl nahradit dnešní křehké obrazovky. Podle Claudie Ojeda-Aristizabal, která se podílela na vývoji skla, je materiál vyroben vrstvením hexagonálního nitridu boritého, grafenu, který je odolnější než ocel při zachovávání nízké hmotnosti a buckminsterfullerenu (C60).
 

Rozbité a popraskané displeje by mohly být již minulostí. Vědci vyvinuli odolný materiál, kterým možná budeš moct i dobíjet telefon
Zdroj: Freetagger/Pixabay.com

Nově objevený materiál je proto nejen odolný proti prasknutí, je také energeticky úsporný a je to vodič elektrické energie. A to právě díky C60, který se běžně používá v solárních článcích, což by mohlo znamenat, že by se sklo dalo v budoucnu použít i k nabíjení tvého telefonu.

Doporučeno
Vyhraj zájezd na EURO 2024. Nový smartphone Vivo ti nezruinuje peněženku a vezme tě na fotbalové mistrovství Vyhraj zájezd na EURO 2024. Nový smartphone Vivo ti nezruinuje peněženku a vezme tě na fotbalové mistrovství 25. dubna 2024 9:00

Sklo má podle vědců podobné vlastnosti jako silikon, který se u výroby současných displejů využívá, se zlepšenou chemickou stabilitu, vyšší lehkostí a flexibilitou. Kromě displejů na smartphonech by se dalo sklo využít i při výrobě solárních oken pro domácnosti a kanceláře. Hovoří se také o využitelnosti v automobilovém průmyslu.

Vědcům zbývá doladit poslední chyby, které jejich výrobek má a pak jim nic nebrání začít sklem osazovat nové telefony. Držíme palce.

Domů
Sdílet
Diskuse