Znamená nový objev revoluci v používání smartphonů?
Mezi největší noční můry každého současného člověka patří bezesporu telefon padající displejem dolů na tvrdou zem. Křehké displeje jsou neuvěřitelně náchylné na každý pád a hrůzné zjištění, že tento pád nepřežilo sklíčko telefonu, které je roztříštěno na tisíce malých kousků, znamená velmi nákladnou návštěvu servisu. Rozbitá skla jsou nejčastějším problémem u iPhonů všech generací. S tímhle by však měl být podle nejnovějšího objevu konec.
Vědcům z Královské univerzity v Belfastu se podařilo vyvinout mimořádně odolný a energeticky úsporný materiál, který by mohl nahradit dnešní křehké obrazovky. Podle Claudie Ojeda-Aristizabal, která se podílela na vývoji skla, je materiál vyroben vrstvením hexagonálního nitridu boritého, grafenu, který je odolnější než ocel při zachovávání nízké hmotnosti a buckminsterfullerenu (C60).
Nově objevený materiál je proto nejen odolný proti prasknutí, je také energeticky úsporný a je to vodič elektrické energie. A to právě díky C60, který se běžně používá v solárních článcích, což by mohlo znamenat, že by se sklo dalo v budoucnu použít i k nabíjení tvého telefonu.
Sklo má podle vědců podobné vlastnosti jako silikon, který se u výroby současných displejů využívá, se zlepšenou chemickou stabilitu, vyšší lehkostí a flexibilitou. Kromě displejů na smartphonech by se dalo sklo využít i při výrobě solárních oken pro domácnosti a kanceláře. Hovoří se také o využitelnosti v automobilovém průmyslu.
Vědcům zbývá doladit poslední chyby, které jejich výrobek má a pak jim nic nebrání začít sklem osazovat nové telefony. Držíme palce.