Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 1. 6. 2020 svátek má Laura

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
116
Tibor P.
25. červenec 2017, 13:03
Čas čtení: 5:57
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

Polemika o účinnosti homeopatie trvá už téměř tři století. Kde je pravda?

Tibor P.
25. červenec 2017, 13:03
Čas čtení: 5:57
Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii
Zdroj: vithoulkas.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
116
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V uplynulých dvou dílech Otřesných praktik šarlatánů jsme se věnovali problematice MMS a biorezonanci. Přišlo mi od vás četné množství mailů a zpráv s vašimi zkušenostmi a názory na danou problematiku, na článek jako takový a také na mou osobu. Je pochopitelné, že s mými názory každý nesouhlasí, a to je jen dobře. Musím však vyzdvihnout váš způsob komunikace, neboť každá výčitka, která na moji adresu přišla, byla ostrá, ale zároveň slušná. Slušnost diskutérů je třeba vždy ocenit a věřím, že i v dalších dílech si udržíme tento standard.
 
Dnes se budeme věnovat snad nejpalčivějšímu tématu v rámci alternativní medicíny - homeopatii. Zatímco v případě předchozích dvou témat, které jsme na tomto místě řešili, šlo o několik stovek až tisíců jejich příznivců, zastánců homeopatie je enormní množství. Důvodů k tomu, proč je tomu tak, je několik a my si je v následujících řádcích rozebereme. Rád bych touto cestoval reagoval na některé komentáře, kde mi je vyčítána údajná ničím nepodložená útočnost v článcích a zpochybňování lidí, kteří podobným praktikám uvěřili.
 
Nuže, moje články nejsou k tomu, aby obhajovaly praktiky alternativní medicíny. Netajím se tím, že jsem zastánce té klasické, založené na důkazech, protože její reálné výsledky vidím na vlastní oči každý den a necítím potřebu odsuzovat farmaceutické společnosti, že vydělávají na prodeji svých produktů. Zvláště ne v zemi, kde si horních deset tisíc ulívá řádově miliony korun při každé možné příležitosti, vedle toho z běžných občanů dělají hlupáky a svou „prací“ na rozdíl od zmíněných farmafirem nikomu nepomáhají, spíše naopak.
 
Chci podotknout, že jde o můj pohled na danou věc. Nikomu své pravdy o homeopatii násilím podsouvat nebudu - je na vás, zda dáte přednost zdravému rozumu, nebo pochybným argumentům. Já si kladu za úkol vám co nejlépe vysvětlit, proč jde o nesmysl, ale na druhou stranu vám opět nabízím prostor na diskusi v komentářích pod článkem. Budu rád, pokud se s námi ostatními podělíte o své názory. Je důležité v tomto směru vést neustálou diskusi, pouze tak můžeme zabránit tomu, aby se bezostyšně hazardovalo s lidským zdravím.

 

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

Objev homeopatie se připisuje německému lékaři Samuelu Hahnemanovi, který na sobě koncem 18. století uskutečnil pokus s kůrou chinovníku. Snědl jisté množství této kůry a pozoroval, co se bude dít s jeho organismem. Postupně se u něj začala vyskytovat horečka, zimnice, pociťoval bolesti v kloubech. Jde o příznaky, které jsou charakteristické pro malárii. A na tu, jak se později ukázalo, chinin, účinná látka pocházející z kůry chinovníku, funguje. Výsledek tohoto pokusu vedl Hahnemana k závěru, že lék je účinný tehdy, pokud vyvolává symptomy podobné nemoci, kterou léčí.
 
Jedna z nedotknutelných Hahnemannových zásad je, že mateřská substance (v tomto případě směs rostlinných extraktů s rozpouštědlem v poměru 1:9) získává na účinnosti jejím postupným ředěním. Postupné desetinásobné nebo stonásobné ředění musí probíhat podle časově náročného rituálu, jinak se nedostaví tzv. „potencování“. Stupeň ředění se označuje písmeny D (decimální) nebo C (centizimální) a číslo vedle písmene vyjadřuje počet po sobě následujících ředění. Pokud se například homeopatikum označí jako C6, znamená to, že substance obsažená v homeopatiku byla zředěna šestkrát po sobě stonásobně, čímž se dosáhla její výsledná koncentrace 1:1 000 000 000 000. To je totéž, jako kdyby jste jednu kapku substance aplikovali do vody obsažené ve 20 plaveckých bazénech.

 

Vzorové typy lidí, kteří svým myšlením podléhají myšlenkám alternativní medicíny, homeopatii nevyjímaje.

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

Ptáte se, jak to může fungovat? Nuže, i na toto mají homeopaté jednoduché vysvětlení. Odvolávají se na tzv. paměť vody a vnitřní energii léčiva, přičemž tvrdí, že vyšší počet ředění je absolutně v pořádku, protože tyto „léčivé látky“ mají vyšší vnitřní energii, a tedy vyšší celkový účinek u pacienta. Zároveň dodávají, že i takto mnohonásobně zředěný roztok s prakticky jednou přítomnou molekulou pseudoúčinné látky funguje díky tomu, že si voda „pamatuje“ to, že ji kdysi absorbovala ve větším množství. Tuto hypotézu a boom vyvolal experiment prof. Jacquese Benvenista zveřejněný v prestižním vědeckém časopise Nature, v němž tvrdil, že se mu tento jev podařilo v laboratorních podmínkách dosáhnout.
 
Pokud jste vědec a váš výzkum je uskutečněn se správným postupem, není problém ho zopakovat kdykoliv. Říká se tomu reprodukovatelnost. V tomto případě Benvenist selhal na plné čáře. Nature uveřejnil článek pod podmínkou, že ho autor musí zopakovat pod dozorem kontrolního týmu časopisu. Výsledek byl v tomto případě už negativní, přičemž to nebyl jediný podobný případ. O nesmyslnosti této teorie proto nelze pochybovat. Ale přeci jen můžeme najít osoby, které tuto teorii dokázaly zahnat až do absurdna.
 
Výběr léku a stupeň jeho ředění se děje na základě pravidla o podobnosti. Homeopatikum se nejprve zkoumá na zdravých lidech a všechny příznaky, které jeho podání vyvolá, se velmi podrobně zaznamenávají. Pokud máme následně k dispozici pacienta, u kterého je spektrum příznaků totožné s těmi u zdravého člověka, podáme mu dotyčné homeopatikum ve zředěné = potencované formě. Základní rozdíl homeopatie oproti klasické medicíně tedy spočívá v tom, že léčí příznaky onemocnění, ne jeho vyvolávající příčinu.

 

Kvůli podobným klenotům internetových diskusí...

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

...je třeba uvést věci na pravou míru.

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

Pro srovnání, než se libovolný klasický lék objeví ve vaší lékárně, projde si dlouhou cestou trvající klidně i jednu dekádu. Nejprve musí dojít k potenciálnímu objevu účinné látky v laboratorních podmínkách. Následně se možný objev testuje na laboratorních zvířatech, aby přešel do úzce vybrané skupiny pacientů, kteří se rozhodnou podstoupit testování, aby mohli farmaceutické firmy přijít na to, jak v lidském těle příslušná látka působí. Když je do té doby vše v pořádku, postupnými kroky dojdeme do stadia dvojitě zaslepené klinické studie, kdy jedna skupina pacientů dostane účinnou látku, druhá skupina placebo. Vtip je v tom, že ani pacient, ani lékař nevědí, zda podali/užili jedno nebo druhé. Teprve po všech těchto krocích může jít léčivo na trh jako komerční produkt, který je však i po této dlouhé proceduře pod neustálým dohledem kontrolorů z oblasti farmaceutického průmyslu.
 
Jak je to se schvalováním homeopatik? Ta procházejí zjednodušeným postupem registrace. Jsou kontrolována jen z pohledu bezpečnosti a kvality, jejich účinnost se už nezkoumá(!). Bezpečnost homeopatických přípravků je dána samotným faktem, že mateřská substance je ředěná v takové míře, že ji velmi často není možné vůbec laboratorně zjistit. Všimněte si, že se v případě homeopatik vyhýbám termínům „účinná látka“ a „lék“. Z kontextu článku není těžké uhodnout, proč tomu tak je, ačkoli je třeba dodat, že z hlediska evropské právní legislativy byla homeopatická lobby natolik silná, že i homeopatika jsou dnes označována jako léky.

 

Nahoře antihistaminikum používané k léčbě alergie, dole homeopatikum určené k léčbě stejného onemocnění. Účinný lék je levnější než neúčinné homeopatikum.

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

 

Proč se homeopatie těší tak velké přízni lidí? Tím, že homeopaté léčí příznaky a nikoli příčinu onemocnění, je důležité, aby o pacientovi zjistili co nejvíce informací a ptali se ho na velké množství otázek. Protože pacient není z klasické medicíny na tak intenzivní přístup zvyklý, pocit, že se o něj někdo takto zajímá, ho dokáže dostat na takovou úroveň duševní pohody, která mu může subjektivně zmírnit mnohé potíže. Pokud budeme brát homeopatii jako jistý druh psychoterapie, v tomto směru se jí nedají upřít úspěchy, ale je zároveň třeba dodat, že takový přístup je možný jen tehdy, pokud se nezanedbá běžný způsob léčby onemocnění, což se bohužel často děje .

 

Homeopatie stručně a jasně.

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

Kdo všechno může být homeopatem? Dostáváme se k dalšímu palčivému problému. Homeopaté do svých řad pouštějí i nelékaře, což osobně považuji za totálně neprofesionální přístup. A nepřesvědčí mě ani argument, že tím, jak málo lékařů chce homeopatii praktikovat v praxi, je třeba doplňovat řady i jiným způsobem. Ani v klasické medicíně založené na důkazech si nemocnice nedoplní personální stavy lékařů pekaři, inženýry či uklízeči. Pokud chcete mít jako lékař soukromou praxi, nejrychlejší způsob je po skončení 6letého studia na lékařské fakultě absolvování tříletého specializovaného vzdělávání, a tím získání atestace v oboru všeobecné lékařství.
 
Jako homeopat vám stačí absolvování libovolného pochybného kurzu, protože v tomto směru je regulace v porovnání s běžnou medicínou prakticky nulová. Pokud uvážíme, že léčíme příznaky a ty je třeba dobře znát, nechat toto v kompetenci nekvalifikovaného člověka je hazard s lidským zdravím. Otázka etické roviny tak z tohoto důvodu dostává vážné trhliny.
 
A co údajný léčebný efekt homeopatie? Nejedna studie potvrdila, že pokud pacient pociťuje zlepšení po užití homeopatik, jde jednoznačně pouze o placebo efekt. A na margo údajných skvělých léčebných látek obsažených v těchto „lécích“ - vzpomeňte si, například, na kauzu kolem přípravku Oscilococcinum určeného na léčbu chřipky. Ten byl jistý čas v médiích velmi promovaný. Žádný léčebný efekt mu ale nebyl prokázán, což je asi překvapení, protože se v něm nachází mnohonásobně zředěný extrakt z kachních jater a srdce. Je na každém z vás, jaký názor si o homeopatii uděláte.

 

Považuji za naprosto nemorální, pokud někdo poskytuje praktické lékařské služby bez jakýchkoliv znalostí, základních vyšetření a navíc s pochybným titulem.

 

Otřesné šarlatánské praktiky: Balada o homeopatii

 

Co dodat závěrem? Věřím, že jsem vám alespoň trochu otevřel oči a měli jste možnost se alespoň na chvíli zhrozit tak jako já. Pokud znáte někoho ve vašem okolí, kdo podobným nesmyslem naletěl, odkažte ho na tento článek, případně přímo na mě. V další části se budu věnovat údajnému existujícímu vztahu mezi očkováním a vznikem autismu.

 

Autor je studentem všeobecného lékařství.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: H. Lullmann - Farmakologie a toxikologie, olecich.cz Tagy: homeopatia, otrasne, praktiky, sarlatanov
Ohodnoť článek
219
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.