Evropané ze středověku by o moru dokázali mluvit dlouhé hodiny.
Černá smrt prošla Evropou jako nezastavitelná vichřice a v polovině 14. století vyvraždila přibližně polovinu tehdejšího obyvatelstva. Kromě Evropy se mor rychle rozšiřoval i na dalších kontinentech a zapříčiňovala ho bakterie Yersinia pestis. Ani si nedokážeme představit, jaké obrovské škody napáchala na středověké evropské společnosti pandemie zabíjející desítky milionů lidí, a to jsme ji ani v současnosti ještě úplně nevyhladili. I když se v Evropě mor naposledy objevil někdy na počátku 19. století, ostatní části světa tolik štěstí nemají a nákazy se vyskytují v Africe, Asii a co je možná nejpřekvapivější, vzácně i ve Spojených státech amerických.
Úřady v americkém státě Arizona musely nahlásit hrozivé zprávy o tom, že u místních blech byl identifikován dýmějový mor. Otestované blechy měly pozitivní nálezy zmíněné bakterie Yersinia pestis a na více místech se infikované blechy objevily přímo na toulavých psech, takže v následujících týdnech budou mít inspektoři a zdravotníci plné ruce práce, aby se bakterie nezačala šířit ve velkém. Lidé většinou dostávají mor po kontaktu s infikovaným zvířetem nebo i blechami, a přesto, že symptomy jako chřipka, bolesti hlavy či svalů jsou léčitelné antibiotiky, pokud se podcení, může mor pochopitelně skončit i smrtí.
There’s plague in Arizona. Authorities warn of fleas that can infect people and petshttps://t.co/jKlsIJ17Jo pic.twitter.com/FyatiYG7CJ
— Ken Rutkowski (@kenradio) 16. srpna 2017