Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
25. listopadu 2017 17:04
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Na Aukru se draží téměř desítka uměleckých děl vytvořených lidmi bez domova. Získej originální kousek, který má příběh

KULTURA
Uložit Uložené

Za akcí stojí organizace Přestupní stanice, která se dlouhodobě snaží o začleňování lidí bez domova zpět do společnosti.

V pondělí 20. listopadu spustil známý aukční portál aukro.cz ve spolupráci s organizací Přestupní stanice originální dražbu. Jedná se o různá umělecká díla, která vznikala rukou osudem zkoušených lidí bez domova. Vydražit si tedy můžete nejen zajímavý umělecký kousek s duší, ale také hřejivý pocit na srdci za spáchání dobrého skutku. Polovina výtěžku z dražby poputuje přímo k autorovi díla, druhá pak k organizaci Přestupní stanice. Ta se dlouhodobě angažuje v problematice začleňování těchto lidí do společnosti. Peníze využije na mzdové vypořádání s lidmi, kterým v minulosti nabídla práci.

Na Aukru se draží téměř desítka uměleckých děl vytvořených lidmi bez domova. Získej originální kousek, který má příběh
Zdroj: Přestupní stanice

Celý projekt vznikl v souvislosti s uměleckou výstavou Uličníci na pražském Žižkově. Obrazy, fotografie nebo básně vytvořilo celkem šest umělců z ulice nebo azylových domů. „Jsou mezi nimi lidé bez domova, ale ne všichni momentálně žijí na ulici. Někteří jsou v azylových domech, jiní mají nestálé bydlení. Je mezi nimi i jedna žena, která byla nedávno propuštěna z léčebny, i jedna z kolegyň, která u nás nedávno pracovala,“ upřesnila pro server Aktuálně.cz spoluzakladatelka spolku Přestupní stanice Eva Dudová.

Neprofesionální umělci byli k projektu přizváni pomocí plakátů vyvěšených v několika sociálních centrech a azylových domech. Následovaly dva workshopy, kde mohli tito uličníci na svých dílech pracovat. S pomocí městské části Praha 3 zvládli organizátoři i lidé bez domova celý projekt zrealizovat přibližně za měsíc. 

Je až nevěřícné, jaké životní příběhy nám výstava představuje. Jednotlivá díla jsou totiž doplněna i texty jejich autorů. „Narodil jsem se v Praze, studoval jsem na filozofické fakultě a později přednášel na VŠE humanitní vědy. Jenže se rušila místa a propouštělo se. Další místo na VŠ jsem už nesehnal i přes znalost jazyků a své vzdělání. Je jich málo. Mám malou holčičku s mentálním postižením. Na ulici jsem skončil kvůli exekucím, které z malých částek za pokuty od Magistrátu vyrostly na vysoké sumy. V budoucnu bych chtěl pracovat u Pragulicu či odjet do zahraničí za jinou prací,“ přináší například jeden z těžkých osudů umělce Richarda Pražský deník. 

Useknutá hlava, Karim

Na Aukru se draží téměř desítka uměleckých děl vytvořených lidmi bez domova. Získej originální kousek, který má příběh
Zdroj: Přestupní stanice

Svým dílem přispěl do výstavy také například známý průvodce pražským podsvětím Karim, jehož životní příběh asi není třeba představovat. Jeho a další díla si můžete prohlédnout až do konce měsíce. Dražba některých z uměleckých výtvorů lidí bez domova z výstavy bude probíhat přesně týden, tedy do 27. listopadu. Vyvolávací cena jednotlivých kousků začíná na sto koruně. Zdá se, že nejlépe si aktuálně vede báseň s názvem Kde domov můj, jejíž aktuální cena je 800 korun. „Jeden pán bez domova napsal báseň s názvem Kde domov můj, ve které popisuje, jak válčí se zimou a že domov je všude, kde je teplo,“ dodala k básni Eva Dudová.

Na Aukru se draží téměř desítka uměleckých děl vytvořených lidmi bez domova. Získej originální kousek, který má příběh
Zdroj: Přestupní stanice

Na co autoři peníze využijí, je jen na nich. Někteří potřebují zaplatit ubytovny, jiní třeba jídlo. Pokud je chcete i vy podpořit a získat tak originální dílo s příběhem, můžete se do aukce zapojit právě zde.

Domů
Sdílet
Diskuse