Téměř nulová spotřeba energie. Takový je cíl pro světově vůbec první nemocnici v tzv. pasivním standardu.
Olomouc si na samém začátku léta připíše jedno krásné světové prvenství. Součástí místního nemocničního areálu totiž bude také nová klinika, která bude jako první nemocniční budova na světě energeticky pasivní. Tento titul přitom moravské město jen o nepatrný chlup vyfouklo německému Frankfurtu, kde se podobná budova také staví, ale její dokončení je naplánováno až na příští rok.
Architektonická kancelář Adam Rujbr Architects, která vyhrála v konkurenci dalších pěti projektantů, ve svém návrhu myslí i na ty nejmenší detaily. Bude se jednat o pětipatrovou budovu. Ta bude sama maximálně využívat denní světlo, speciální materiály k udržení tepla nebo porostlou střechu zelení. To vše s téměř nulovými náklady na energie. Autoři návrhu museli myslet na pacienty stejně tak jako na personál.
Tělo budovy bude navíc sestaveno ze speciálních prefabrikovaných železobetonových nosníků. Ty nejenže urychlí výstavbu, ale zároveň umožní přestavbu vnitřní dispozice dle potřeby. Vedení nemocnice tak může aktuálně reagovat na přeplněnou kapacitu kliniky. „Stroje, které dříve zabraly jednu místnost, nyní zaberou dvě místnosti. Jiné se vejdou na jeden psací stůl. Další záležitost je, že roste objem pacientů různých oborů a jiných zase klesá,“ říká Adam Rujbr.
Dle serveru iROZHLAS.cz je tzv. pasivní budova budoucností v šetrném nakládání s energiemi. „Energetická náročnost pasivní budovy je tak nízká, že když si to převedeme na stometrový byt, bude topení stát pouhé 3 000 Kč ročně,“ komentují přirovnání k menším prostorám.
Dokončení je naplánováno na letošní červen, první pacienti se do tohoto unikátu dostanou asi o tři měsíce později. Sídlit zde bude geriatrie a II. interní klinika.