Vyshazamovat si jakoukoli rostlinu nikdy nebylo snazší.
Když tři absolventi Mendelovy univerzity rozjížděli svůj projekt FlowerChecker, díky kterému mohli lidé posílat jakékoliv rostliny, jež je zaujaly ve veřejném prostoru a neznali jejich název, stačilo poslat obrázek do jejich aplikace a botaničtí experti do několika hodin rostlinu rozpoznali. To ještě fungovala služba manuálně – za aplikací seděli lidé. Jenže přišel velký zájem a českému týmu začalo chodit i 500 žádostí denně, což nebylo možné stíhat.
Využívali automatických chatbotů a nyní, po několika letech usilovné práce, svoje schopnosti předali umělé inteligenci a spustili aplikaci Plant.id, která pracné rozpoznávání udělá za ně. Dělá to zatraceně přesně a okamžitě. A zadarmo. Ale to není všechno.
Aplikace funguje na bázi obřího datasetu, kde je umístěno na 8 tisíc rostlin. V Česku roste na 3,5 tisíce druhů, ve světě celkem 200 tisíc. Ambice aplikace jsou obří, databáze se proto bude brzy rozšiřovat.
K rozpoznání květiny nebo rostliny není potřeba žádné drahé techniky, stačí chytrý telefon, dobře zaostřit na hledaný objekt a počkat pár vteřin.
Chytrá neuronová síť prověří svoje snímky a rychle určí, o jaký druh jde. Že to funguje opravdu dobře, jsme si sami ověřili – všechny rostliny, které jsme zkusili, byly identifikovány. Systém někdy nabídne i další alternativy a k nim procento pravděpodobnosti toho, že se neplete. Aplikaci Plant.id v současnosti používá 6 tisíc lidí.
Pokud tě aplikace zaujala, zkus přes mobil, ale i přes počítač využít její síly i ty na https://plant.id a také mrkni na crowdfundingovou kampaň, kde můžeš poslat na projekt nějaké peníze a pomoct ho dále rozšiřovat.